Omuz Eklemi Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Omuz Eklemi Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Omuz eklemi, vücuttaki en oynak eklemdir. Eklem 3 ana, 2 fonksiyonel toplamda 5 eklemden meydana gelmektedir. Eklemlerin uyum içinde çalışması halinde kollara oldukça iyi bir hareket yeteneği verir. Omuz kolun gövdeyle birleşim yerindedir. Kolun yukarı, öne, aşağıya ve yana hareketini sağlar. Omuz ekleminin bu kadar hareketli bir yapıya sahip olması, sıkça yaralanmasına yol açan bir etkendir.


Omuz ekleminin yapısı


Omuz ekleminin oluşturan 3 temel, 2 fonksiyonel beş eklem bulunmaktadır. Eklemler birbiriyle uyumlu olmalıdır. Glenoid çukur denilen küçük omuz yuvası, bunun etrafı omuz yuvasını büyüten kıkırdak halkayla çevrilidir. Buna labrum adı verilir. Bu halkaya farklı bağlar ilave olur. Bağların işlevi omuz ekleminin hareketliliğini sağlamak ve stabilitesini korumaktır. Omuz ayrıca farklı yapıda kaslarla desteklenen bir eklemdir. Fizyoterapi başarıyla uygulanırsa, omuz hareketliliği ile çevresindeki destek yapılar olumlu şekilde etkilenir.

Omuz ekleminin çevresini saran kas gruplarının tendonlaşması sayesinde rotator manşet adı verilen, omuz başını saran kılıf oluşur. Rotator manşet aynı zamanda asıl omuz eklemini diğer omuz kemiklerinden ayıran bir yapıdır. Üstlendiği görev ise humerus başını yani kol kemiğini eklem yuvasında tutuma, kolun yana kaldırılmasını, dairesel hareketler yapmasını sağlamaktır. Çocuklarda kas grupları fazla gelişmediği için, omuz çıkıkları daha fazla olabilir.

Omuz eklemindeki sorunların teşhisinde omuz muayenesi özenle yapılmalıdır. Ayrıca kesin tanı için, radyolojik tetkiklerde yapılmalıdır. Bir ultrason tetkiki bile rotator manşet ve diğer yapıları ayrıntılı değerlendirmeye yardımcı olur. Özel röntgen çekimiyle kemiksel sıkışmalar tespit edilebilir. MR tetkiki de omuz eklemiyle ilgili çoğu sorunun aydınlatılmasını sağlar.


Omuz eklemi rahatsızlıkları


Bursit (Tendon iltihabı): Bursa adı verilen yağlayıcı kesecikteki şişlik bursitis olarak tanımlanır. Omuz uzun şekilde hızla uzatılırsa, sıkça görülür. Özellikle yüzme, ağırlık kaldırma, boyama gibi aktivitelerde daha fazla oluşur. Ayrıca cam silme, boya yapma, yaşın ilerlemesiyle oluşabilir. Bu hareketlerde rotator manşet omuz çıkıntısının altında, omuzu köprücük kemiğine bağlayan eklemin altında ezilmeye ya da sürtünmeye yol açar. Omuz ağrısıyla kendini gösteren sorun, fizik tedavi yöntemleri ile tedavi edilebilir.

İmpingement sendromu (Sıkışma) ve rotator manşet kısmı yırtığı: bu şekilde rotator manşet kısmi yırtıkları köprücük kemiğini bağlayan eklemin altındaki çıkıntılardan ve kronik iltihaplar sonucunda oluşur. Genellikle ameliyatsız tedaviyle başarılı bir sonuç alınabilir. Ancak hastanın buna uygun yanıt vermemesi halinde ameliyat uygulanabilir. Özellikle 40 yaşın üzerindeki kişilerde görülen omuz ağrısı sebebi bu yırtıklardır. Ancak sporla uğraşanlarda ve gençlerde görülebilir.

Tam rotator manşet yırtıkları: bu tür yırtıklarda kısmi yırtıklardaki gibi aynı sebeplerden kaynaklanabilir, kısmi yırtıkların ilerlemesi sonucunda oluşabilir. Rehabilitasyon ve fizik tedavi ile yapılan tedaviler tam netice vermeyebilir. Hastada yakınmalar devam ettiğinden omuz eklemine ameliyat yapılabilir.


Omuz eklemi rahatsızlıklarında kullanılan tedavi yöntemleri nelerdir?


Artroskopi: Omuz eklemi rahatsızlıklarında başarıyla kullanılan hem tanı hem de tedavi yöntemidir. Küçük kesilerle ve kamera yardımıyla ameliyat yapılır. Çoğu rahatsızlıkta tek başına tedavide yeterli olur.

Mini açık tamir: Artroskopi ile kullanılan ve tam yırtıkların tedavisini sağlayan bir yöntemdir.

Açık tamir: Ciddi omuz eklemi yaralanmalarında kullanılan bir tedavi metodudur.

Cerrahiden sonra rehabilitasyon: Omuz eklemi rahatsızlıklarında normal düzene dönüş bir zaman almaktadır. Bu nedenle rehabilitasyon tedavileri en az 6 ay devam eder. Omuz ekleminin hareket yeteneğinin arttırılması, kasların güçlendirilmesi için uygulanır. Bu programa doğru şekilde uyulması operasyonun başarısına katlı sağlayacaktır.

Omuz protezi: bu omuz ağrısına eşlik eden hareket kısıtlılığı bulunan hastalar tavsiye edilen bir tedavidir. Bazen küçük kırıklarda, parçalı kırıklarda omuz ekleminin tedavisinde tek seçenek haline gelebilir.

Omuz Eklemi Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Omuz Antrenmanı

Omuz Antrenmanı

Omuz Ağrısına Ne İyi Gelir?

Omuz Ağrısına Ne İyi Gelir?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Omuz Ağrısı Nasıl Geçer?

Omuz Ağrısı Nasıl Geçer?

Sağ Omuz Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Sağ Omuz Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Omuz Çıkığı Belirtileri ve Tedavisi

Omuz Çıkığı Belirtileri ve Tedavisi

Donuk Omuz Sendromu Belirtileri ve Tedavisi

Donuk Omuz Sendromu Belirtileri ve Tedavisi

Omuz Tutulması Belirtileri ve Tedavisi

Omuz Tutulması Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Omuz Kireçlenmesi Belirtileri ve Tedavisi

Omuz Kireçlenmesi Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Omuz Çıkığı Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Omuz Çıkığı Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Güncel

Ön Omuz Hareketleri Nedir ve Nasıl Yapılır?

Ön Omuz Hareketleri Nedir ve Nasıl Yapılır?

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6