Omuz Eklem Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi
19 Temmuz 2024

Omuz Eklem Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Omuz Eklem Ağrısı

Vücudumuzun en esnek eklemlerinden biri olan omuz eklemi, beş farklı eklemden oluşur. Bu eklemlerin uyumlu bir şekilde çalışması, kolun hareket etmesini sağlar. Omuz eklemi, kolun gövdeyle birleşme noktasıdır ve kolun aşağı-yukarı, öne-arkaya ve yanlara doğru hareket etmesine olanak tanır. Vücudun en fazla kullanılan eklemlerinden biri olan omuz eklemi, yüksek esnekliği ve yoğun kullanımı nedeniyle kolayca yaralanabilir. Birçok kas grubu tarafından desteklenen bu eklem, çeşitli nedenlerle sakatlanabilir. Omuzda bulunan kaslar, tendonlar ve eklemler zarar görebilir ve bu durum omuz eklem ağrısına yol açar. Kişiye sıkıntı veren omuz eklem ağrısı, birçok kişinin ortak problemidir ve uygun tedavi yöntemi belirlendiğinde bu ağrıların nedeni tam olarak tespit edilebilir.

Omuz Eklem Ağrısının Nedenleri

Tendon İltihaplanması

Tendon iltihaplanması, omuz eklemi ağrısının en yaygın nedenidir. Bu durumda ağrılar gece başlar ve ağrının şiddetlenmesine neden olur.

Bursit

Omuz ekleminde bulunan yumuşak dokudaki sıvı dolu keseciklerin iltihaplanması durumu olan bursit, çoğunlukla omuzda sürekli veya belirli aralıklarla baskı uygulanması durumunda ortaya çıkar ve bu durum da omuz eklem ağrılarına neden olur. Dirseklere fazla yük verilmesi, bahçe işleriyle ve aşırı temizlik işiyle uğraşmak ve omuz eklemini zorlayacak bir enstrüman çalınması gibi durumlar bursite sebep olabilir.

Tendon Kopması

Omuz eklemini tutan tendonların çeşitli nedenlerden dolayı yırtılması sonucu ortaya çıkan tendon kopması da omuz eklem ağrılarına neden olabilir ve bu durum çoğunlukla ameliyat ile tedavi edilir.

Omuz Tutulması

Omuz ekleminde sürekli olan ve geçmeyen ağrıların ortaya çıkmasına neden olan omuz tutulmaları, aynı zamanda omuzun hareketini kısıtlar ve bu durum fizik terapiyle tedavi edilebilir.

Tendon Kireçlenmesi

Tendonlarda kalsiyum birikmesi ile ortaya çıkan bu durum, omzun üst kısmındaki eklemde oluşur.

Omuz İstikrarsızlığı

Omuz ekleminin gevşemesiyle oluşan bu durum, çıkık ve travmalardan kaynaklanır.

Omuz Çıkığı

Omuz ekleminin üzerinde bulunan kemiğin kürek kemiğinden çıkması durumudur ve kişinin aşırı derecede ağrı hissetmesine neden olur.

Omuz Ayrılması

Omuz çıkmasından farklı olan bu durum, akromioklaviküler eklem zedelenmesi sonucunda oluşur.

Artrit

Diz ve kalça artriti kadar yaygın olmayan omuz artriti, görüldüğünde oldukça şiddetli ağrılara neden olur.

Omuz Eklem Ağrısı Tedavisi Nasıl Yapılır?

Bu sağlık probleminin tedavisi, ağrının neden kaynaklandığına göre değişiklik gösterir. Bu sebeple tedaviye başlamadan önce ağrıya neden olan etken bulunmalı ve tedavi ona yönelik uygulanmalıdır. Omuz eklemi ağrısında uygulanacak ilk tedavi yöntemi, enfeksiyonun giderilmesini sağlamak için eklemin dinlendirilmesi ile olur. Bununla beraber omuz bölgesine uygulanacak buz ve sıcak uygulamalar omuz ağrılarının giderilmesine yardımcı olur. Kireçleme ve iltihap durumundan kaynaklanan omuz eklemi ağrısında, ısı uygulaması ağrının şiddetlendiği ve zonklama gibi durumlarda ise şişme olmaması için soğuk kompresler uygulanabilir. Bunların dışında fizik tedavi, tendonların esnetilmesi, kortizon enjeksiyonları ve ağrı kesici iltihap giderici ilaçlar, romatizma ilaçları, kas gevşetici ve kıkırdak yenileyici ilaçlar da diğer tedavi yöntemleri arasında yer alır.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

soru

İsnâ

19 Temmuz 2024 Cuma

Omuz eklemimde geceleri şiddetlenen bir ağrı hissediyorum, bu tendon iltihaplanması olabilir mi?

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Merhaba İsnâ,

Geceleyin şiddetlenen omuz ağrısı gerçekten rahatsız edici olabilir. Bu tür bir ağrı, tendon iltihaplanması (tendinit) belirtisi olabilir, ancak kesin tanı koymak için bir ortopedi uzmanına başvurmanı öneririm. Tendinitin yanı sıra, omuz bölgesindeki kas veya eklem problemlerinden de kaynaklanabilir. Doktorun yapacağı fizik muayene ve gerekirse röntgen veya MR gibi görüntüleme teknikleriyle daha net bir teşhis konulabilir. Geçmiş olsun.

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

Omuz Genişletme Hareketleri Nelerdir?

Omuz Genişletme Hareketleri Nelerdir?

Güncel

Kapalı Omuz Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Kapalı Omuz Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Güncel

Omuz ve Kol Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Omuz ve Kol Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi