Omuz Sırt Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi
24 Haziran 2024

Omuz Sırt Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Omuz ve Sırt Ağrısı

Omuz ve sırt ağrısı, günlük hayatta sıklıkla karşılaşılan şikayetler arasında yer almaktadır. Omuzların günlük yaşam içerisinde zorlanması veya eklemlerin zedelenmesi sonucu sırt ağrıları meydana gelir. Omurga kullanımının belirli pozisyonlarda omuz ekleminin devreye girmesiyle yaşanan rahatsızlık, günlük hayatta ciddi problemler yaratır. Omuz ağrılarının görülmesinin sebepleri arasında en çok tendon rahatsızlıkları ve yumuşak doku zedelenmeleri bulunur. Omuz, iki kemik arasında oluşan bir kanalda yer alır. Kolun aşağı yukarı kaldırılması halinde, tendonların omuz arasında sıkışarak zedelenmesi doğuştan veya herhangi bir travma sonucu oluşabilir. Bu sıkışma, omuz ve sırt ağrısına neden olabilir.

Omuz ve Sırt Ağrısı Sebepleri Nelerdir?

Sabit Duruş

Omuz ve sırt ağrısının sebeplerinin başında bilgisayar başında geçirilen uzun süreli vakitler yer alır. Özellikle masa başı çalışanlarda en fazla karşılaşılan sıkıntılar arasındadır. Yaklaşık olarak her on kişiden ikisinde sırt ağrısı gözlenir. Sırt ağrısının nedenleri kas kaynaklı olup, duruş bozuklukları ile alakalı olabilir. Bunun sebebi ise uzun süreli aynı pozisyonda durmaktır. Bilgisayar kullanma sırasında kasların gerilmesi, kaslarda sertleşme ve iç düğümlerin oluşması, hareketsiz yaşam gibi bulgular bu ağrıları tetikler. Bunun yanında kamburluk, omurgada eğrilik oluşması, karaciğer sıkıntısı, omurga kireçlenmesi, mide ve safra kesesi ağrılarının omurgaya vurması, romatizmal hastalıklar omurga ağrılarını tetikler. Bu nedenle vakit kaybedilmeden uzman hekime başvurmak gerekir.

Ellerin Hareketi

Omurga ve sırt ağrısının tetiklenmesinde ellerin hareketi de etkilidir. Bu bölgede tendonlarda bulunan ve yastık görevi üstlenen bursa adı verilen yumuşak dokuların iltihaplanması omurga ve sırt ağrısını tetikler. Özellikle ellerin baş hizasında kaldırılarak dirence karşı yapılan işlerde çalışan kişilerde, özellikle temizlik işi ile uğraşanlarda veya ağır yük taşıyan kişilerde bu şikayetler görülür. Omurga sırt ağrısı nedenleri arasında göğüs sendromu ve fibrozitler yer alır. Bunun yanında donuk omuz, boyun fıtığına bağlı sinir sıkışması, kırıklar, tümör gibi hastalıklar da omurga sırt ağrılarını etkiler. Kişilerde görülen bu sıkıntılar meydana geldiğinde hekim kontrolü gerekir. Fiziki muayene ve çekilen tetkikler ile hastalığın sebebi anlaşılır. Çok ağrılı durumlarda omuza lokal anestezi ile steroid lokal uygulanır. Ağrı azalmaya başladığı zaman omuzda bulunan donma riskine karşı eklem hareketlerinin korunmasına uygun egzersizler uygulanır. Hasta bunları uygulayabiliyor ise iyileşme gözlenir. Uygulanmadığı dönemlerde fizik tedavi uygulanır.

Fibromiyalji ve Miyofasiyal Etki

Omurga sırt ağrısının oluşmasının sebepleri arasında fibromiyalji ve miyofasiyal etki de bulunmaktadır. As kaynaklı olup sırt değil, vücudun pek çok noktasına yayılan ağrı olarak kendini belli eder. Genellikle kişide halsizlik, kas kullanımında hassasiyet, belirli bölgelerde şişlik, uyuşma, uyku bozukluğu, depresyon gibi bulgular ile eşlik eder. Boyun ve sırtta birkaç bölgede kas üzerinde sertlik ve hareket kısıtlılığı gösteren şikayetlerde erken tedavinin daha başarılı olduğu antidepresan ilaçlar kullanılır. Ağrıların azalmasını sağlarken psikolojik destekle tedavi edilirken, miyofasiyal ağrılar doğal tedavilerle tedavi edilir. Bunun yanında basit ağrı kesiciler ve lokal etkili kremler, kas gevşetici ilaçlar ile omurga sırt ağrılarının giderilmesi sağlanır.

Omuz ve Sırt Ağrılarının Önlenmesi

  • Düzenli egzersiz yapmak
  • Ergonomik çalışma ortamı sağlamak
  • Doğru duruş pozisyonlarını benimsemek
  • Ağır yük kaldırırken dikkatli olmak
  • Stresten uzak durmak ve rahatlama teknikleri uygulamak
Omuz ve sırt ağrılarının önlenmesi için yukarıdaki önlemleri almak, bu tür ağrıların yaşanma sıklığını ve şiddetini azaltmada etkili olacaktır. Ayrıca, ağrıların devam etmesi durumunda vakit kaybetmeden bir uzman hekime başvurmak önemlidir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Omuz Kemikleri Nelerdir?

Omuz Kemikleri Nelerdir?

Omuz Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Omuz Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Omuz Kasları Nelerdir?

Omuz Kasları Nelerdir?

Omuz Sakatlıkları Belirtileri ve Tedavisi

Omuz Sakatlıkları Belirtileri ve Tedavisi

Omuz Ağrısı Kireçlenme Belirtileri ve Tedavisi

Omuz Ağrısı Kireçlenme Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Omuz Geliştirme Yöntemleri

Omuz Geliştirme Yöntemleri