omuz.gen.tr https://www.omuz.gen.tr Omuz, Omuz Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi tr-TR hourly 1 Copyright 2020, omuz.gen.tr Wed, 18 Nov 2015 00:00:00 +0000 Mon, 27 Jan 2020 00:00:00 +0000 60 Omuz Genişletme https://www.omuz.gen.tr/omuz-genisletme.html Wed, 07 Nov 2018 08:11:07 +0000 Omuz Genişletme, en baştan söylemeliyim ki, vücudun hangi bölgesindeki kasları genişletmek ve büyütmek istersek isteyelim bazı temel kurallar vardır. Omuz genişliği büyük oranla genetiktir. Mesela çok dar omuzlara sahip ol Omuz Genişletme, en baştan söylemeliyim ki, vücudun hangi bölgesindeki kasları genişletmek ve büyütmek istersek isteyelim bazı temel kurallar vardır. Omuz genişliği büyük oranla genetiktir. Mesela çok dar omuzlara sahip olan birisinin çok geniş omuzlara sahip olma şansı yoktur. Omuzların dikliği de genişliği gibi genetiktir. Çok düşük omuzlu biri çok dik omuzlu hale gelmez. Yinede iyi bir çalışma ile büyük yol kat edilir. 

Omuz Genişleten Sporlar Hangileridir 

Bir çok spor omuzları genişletir ve büyütür ama vücut geliştirme, yüzme, rüzgar sörfü gibi çekiş hareketlerini çok fazla barındıran sporlar özellikle gelişme dönemlerinde uygulandığında omuzları çok daha fazla genişletir fakat gelişme çağında uygulanacak ağırlık çalışmalarında çok dikkat edilmeli, işinin ehli bir eğitmen denetiminde çalışılmalı ve omurgaya dikine büyük baskı uygulayacak hareket ve egzersizlerden uzak durulmalıdır. 

Omuz Genişletme Hareketleri Nelerdir 

Omuz genişletme ve geliştirmede en fazla işe yarayan egzersizler temel omuz hareketleridir. 
 • öne doğru kaldırma 
 • yana kaldırma 
 • oturarak yana kaldırma 
bunlardan bazılarıdır fakat burada en çok dikkat edilmesi gereken şey ensede kaldırma yapılmamalıdır. 

Omuz Genişlemesi Nasıl Olur 

Kemik yapısı 20 yaşından sonra çok değişime uğramaz. Bundan dolayı belirli bir yaştan sonra omuzları, kasları çalıştırarak geliştirmeliyiz. Yapılacak ağır bacak, sırt ve göğüs egzersizleri ile göğüs kafesi genişletilir bu da omuzların genişlemesine yardımcı olur. 
]]>
Omuz Sakatlıkları https://www.omuz.gen.tr/omuz-sakatliklari.html Thu, 08 Nov 2018 01:17:27 +0000 Omuz Sakatlıkları, aşırı kullanımın neden olduğu üst kolda ve omuzda hareketi engelleyen ağrılı sakatlıklardır. Burist olarak bilinen bu sakatlık genelde omuz ve kolu tekrar eden ve kolu omuz hizasının üzerine kaldır Omuz Sakatlıkları, aşırı kullanımın neden olduğu üst kolda ve omuzda hareketi engelleyen ağrılı sakatlıklardır. Burist olarak bilinen bu sakatlık genelde omuz ve kolu tekrar eden ve kolu omuz hizasının üzerine kaldırıp kullanmaktan dolayı olaşabilir. ağırlık kaldırırken ağırlığı taşıyamayıp kolun öne veye arkaya doğru dönmesi sonucu omuz eklemi bağları hem rotator kas yırtılması veya incinmesi görülebilir. Özellikle fitnes sporuyla uğraşan sporcularda omuz eklemini çevreleyen kas gurubunun birinde veya daha fazlasında, tenton gruplarında yırtık, spzm, incelme görülebilir. Basketbol, tenis ve yüzme gibi baş üzeri aktivitelerinin tekrarlanması çok olduğu omuza aşırı yük binmesine veya tendonun yıpranmasına bağlı olarak kopma, incinme, tenton iltihaplanması meydana gelebilir.

Omuz Sakatlıkları Neden olur Ve Belirtileri Nelerdir: 

Omuz sakatlıklarına neden olan yüzme, fırlatma, raket sporları, atletik aktiviteler, halter, at ve büyük baş hayvanları kementle yakalama sporu bu gibi aktiviteler neden olabilir. Sporcuların Aktivite yoğunluğu arttıkça veya uzun bir süre uzun aktiviteler yapıldıkça kas ve tenton guruplarında şişmeler meydana gelmekte bunun sonucunda ise omuz hareketlerini yapamama, ağrı hassasiyeti durumu meydana çıkmaktadır. Marangozluk, şoförlük, boyacılık gibi aktiviteler omuz sakatlanmasına neden olur veya olan sakatlığın daha kötüye gitmesine neden olabilmektedir. Tendinit, ceket giyme, saç tarama, kolu baş üzerine tutma, omuz üzerine yatma gibi işlemlerde omuz sakatlıklarında ağrıya neden olur. Bu ağrılar kısa bir süreli olabileceği gibi aylarca da sürebilmektedir.

Omuz Sakatlıklarında Tedavi: 

Günlük aktiviteleri yaparken omuzda ağrı ve kuvvet kaybı olması, yerinde çıkacakmış gibi olması durumlarda bir ortopedik cerraha gidilmelidir. Ortopedik doktoru omuz eklemini, tentonları ve kasları iyi görebilmek için teşhise ait izlenimleri gösterecek görüntü ve tarama yapılması önerebilir. Tedavi genelde ameliyatsız olmakta ve ilk tedavi şişmeyi önlemek için sakatlanan omuza buz tedavisi uygulanır, ilaçlar ile ağrı hafifletilir kontrol altına alınır.

Sağlıklı günler dilerim.

]]>
Omuz Geliştirme https://www.omuz.gen.tr/omuz-gelistirme.html Thu, 08 Nov 2018 11:11:50 +0000 Omuz Geliştirme, diğer kas gruplarına göre daha zordur. Omuz kaslarınızı geliştirmek istiyorsanız öncelikle omuz bölgesinin 3 kas grubundan meydana geldiğini bilmelisiniz. Bunun dışında hangi hareketin hangi kas grubunu ça Omuz Geliştirme, diğer kas gruplarına göre daha zordur. Omuz kaslarınızı geliştirmek istiyorsanız öncelikle omuz bölgesinin 3 kas grubundan meydana geldiğini bilmelisiniz. Bunun dışında hangi hareketin hangi kas grubunu çalıştırdığını da bilmeniz gerekiyor. Omuz kasları arka omuz, orta omuz ve ön omuz olarak 3 gruba ayrılır. Omuz geliştirme için farklı yolları deneyebilirsiniz. Kendi yaşam şartlarınızı göz önünde bulundurarak omuz geliştirme hareketlerini yapabilirsiniz.

Dambıl İle Evde Omuz Geliştirme; Spor salonuna gidecek vaktiniz ya da paranız olmayabilir. Bu sizi spordan uzaklaştırmamalı. Sadece bir çift dambıl ile evde omuz geliştirme hareketlerini yapabilirsiniz. Kullanacağınız ağırlıklar sürekli değişiklik göstereceği için evde ayarlanabilir dambıl kullanmanız tavsiye edilir. Eğer daha önce bir spor salonunda aktif vücut geliştirme sporu ile uğraşmadıysanız evde bu hareketleri yapmanız ciddi sakatlıklara neden olabilir. Biz hareketleri nasıl yapacağını bildiğinizi kabul ederek sadece dambıl ile omuz geliştirme hareketlerinin isimlerini yazacağız.
 • Seated dambıl press ( oturarak dambıl kaldırma ) 4x12
 • Alternate front arm raises ( dambıl ile ön kol adımlama ) 4x12
 • One dambıl front raises ( tek dambılı iki kolla öne kaldırma ) 4x12
 • Lateral dambıl raises ( dambıl ile omuz açma ) 4x12
 • One arm dambıl rows ( tek dambıl ile üst kanat çalıştırma ) 4x12
Bu omuz geliştirme hareketlerini evde uzun süre uygulayabilirsiniz. Fakat bazen hareketlerin sırasını set ve tekrar sayılarını değiştirin. Bunların dışında ters piramit ve drop setlerini girmeyi de ihmal etmeyin.

Alet Kullanmadan Omuz Geliştirme Hareketleri; hiç bir alet kullanmadan da omuz kaslarınızı vücut ağırlığınız ile yapacağınız hareketler ile geliştirmeniz mümkün. Bu hareketleri omuz geliştirmek isteyen herkes yapabilir.

 • Omuz geliştirmek için şınav hareketi: Omuz kaslarınızı evde geliştirmek için yapabileceğiniz en basit ve etkili hareketlerden biridir. Şınav çekmek hem ön omuz kaslarınızı hem de orta göğüs kaslarınızı çalıştırır. Bu hareketin daha çok omuz bölgesine vurmasını istiyorsanız bacaklarınızı kollarınızdan daha yüksek bir yere koyup şınav çekin.
 • Omuz geliştirmek için barfiks hareketi:  barfiks çekmek birçok kasınızın gelişmesini sağlar. Tamamen izole bir hareket olan barfiks temel olarak omuz, kanat ve ön kol kaslarınızın gelişmesini sağlar.
Spor Salonunda Omuz Geliştirme Hareketleri; spor salonuna gitme imkanınız varsa harika omuz kasları için tüm imkanlar elinizin altındadır demektir. Size spor salonunda yapabileceğiniz en iyi 5 omuz geliştirme hareketini yazacağız.
 • Öne dambıl kaldırma (adımlama)
 • Öne halter kaldırma
 • Bar ile ön omuz press
 • Bar ile arka omuz press
 • Dambıl omuz açma
]]>
Omuz Çıkığı Ağrısı https://www.omuz.gen.tr/omuz-cikigi-agrisi.html Thu, 08 Nov 2018 21:02:21 +0000 Omuz Çıkığı Ağrısı,omuz üzerine düşmek ya da kolun aşırı hareket ettirilmesi sonucunda oluşabilecek eklem oynaması ile oluşan omuz çıkığı belirtisidir. Omuz insan vücudunun en önemli parçalarından biridir. Sağ Omuz Çıkığı Ağrısı,omuz üzerine düşmek ya da kolun aşırı hareket ettirilmesi sonucunda oluşabilecek eklem oynaması ile oluşan omuz çıkığı belirtisidir. Omuz insan vücudunun en önemli parçalarından biridir. Sağlıklı bir yaşam için omuz sağlığı çok önemlidir. Çok daha iyi hareket edebilmek açısından da gerekli olan omuzlarımız her zaman kuvvetli ve sağlıklı olmak durumundadır. Hoplamak fırlatmak, uzanabilmek, bir yükü taşımak omuzların yüküne ve onu hareket ettirebilme yeteneğine bağlıdır. Omuz çıkığı belirtilerinde, omuz ağrısı, omuzda şişlik, Omuz başında çıkık ve apolet görünümü görülür. Kol gövdeye yapıştırılabilir iken omuz çıkığında kol hareket ettirilemez ve kol gövdeye yaklaştırılamaz. Çıkığın bulunduğu koldaki eller diğer omuza götürülemez. Bunlar yapılmaya zorlanınca omuzlarda ağrı görülür.

Omuz Çıkığı Ağrısı Kimlerde Görülür

Omuz çıkığı özellikle hareketli işlerle ilgilenen, spor faaliyetleri ile uğraşan kişiler başta gösterilmek üzere her yaş grubunda görülebilir. Çoğunlukla el açık pozisyondaki kazalarda, düşmelerde  görülen çıkıklar omuz ağrıları ile ortaya çıkar. Bu tip kazalarda derhal uzman bir fizik tedavi hekimine başvurulması sakatlık olmaması açısından önemlidir. Fizik tedavi hekimi size omuz çıkığı ağrısının ve acısının şiddeti ve işlev kaybı ile benzer konular ile ilgili sorulara sorarak ilerlememesi için ön tedavi uygulayacaktır. 
 
Omuz Çıkığı Belirtileri,

Omuz çıkığı kolun çeşitli şekillerde hareketi sonucunda şiddetli bir şekilde görülür. Omuz eklemlerinde kol kopacakmış gibi bir rahatsızlık hissedilir. Çünkü eklemdeki yerler zedelendiği için her omuz hareketinde acı ve ağrı hissi görülür. Bazen bu ağrı boyun ve baş bölgesininde ağrımasına sebep olabilir. Omuz çıkığı ağrısı omzun her hareketi sırasında daha çok belirginleşir. Ayrıca her omuz ağrısına da omuz çıkığı olarak teşhis koymak yanlıştır. Bunun için omuz çıkığının diğer belirtilerini de bilmek gerekmektedir. 
 • omuzda sertleşme 
 • omuz gücünün azalması 
 • yerinden çıkacakmış gibi bir his oluşturması
 • omuz hareketi esnasında sürtünme sesi
 • hareket etme yeteneğinin azalması
Omuz çıkığında ilk oluşum genellikle ciddi bir travma sonucu oluşur. Omuz bir kere çıkınca tekrar oluşma ihtimali yüksektir. Çünkü çıkık oluştuğu bölgede kendine yer edinmiştir. Tekrarlayan çıkıklar özellikle genç ve aktif spor yapan gençlerde görülür. Yaşlı hastalarda çıkılar yerini kırığa da bırakabilir. Ve her ani ve dengesiz bir hareket sırasında oluşması mümkündür.Bazı hastalar çıkıları kendi elleriyle tekrar yerine oturtabilirler. Bazıları ise hastaneye giderek kontrolden geçerler.  Tekrarlayan çıkıklar için cerrahi tedavi yöntemleri yapılabilmektedir. Omuz çıkığı ağrısı tedavi sırasında doktor tarafından hastanın anlatımıyla kontrol edilerek çıkın bölgesi fizik tedavi ile iyileştirilir. 
]]>
Omuz Ağrısı https://www.omuz.gen.tr/omuz-agrisi.html Fri, 09 Nov 2018 12:33:26 +0000 Omuz ağrısı, Vücudumuzda bulunan kompleks yapıların başında omuz bölgemiz gelir. Omuz birden fazla bağ doku ve kemik sisteminden oluşur. Bu nedenle omuz ağrılarının sebepleri değişiklik gösterir. Kış aylarının b
Omuz ağrısı, Vücudumuzda bulunan kompleks yapıların başında omuz bölgemiz gelir. Omuz birden fazla bağ doku ve kemik sisteminden oluşur. Bu nedenle omuz ağrılarının sebepleri değişiklik gösterir. Kış aylarının başlaması ile birlikte romatizmal ağrılarında arttığı gözlemlenir. Soğuk havanın tetiklediği romatizmal ağrılardan etkilenen vücut bölgelerinden biri de omuzumuz; yüksek esneklik yeteneği sayesinde başta sırtımız olmak üzere vücudumuzun her tarafına kollarımız aracılığı ile uzanmamızı sağlar.  

Omuz ağrısı ile birlikte kol hareket alanında kısıtlanma ve işlev kaybı ortaya çıkar. Bu durum günlük aktivasyonlarımızı yerine getirmemize engel olur. Rahatsızlık her yaş grubunda ortaya çıkabilir fakat ilerleyen yaşlarda vücut bağışıklık sisteminin zayıflaması; bağ, tendon ve kas dokusunun esnekliğini kaybetmesi ile kendiliğinden kısa süre de geçen ağrıların hemen geçmediği görülür. 

Tedavi edilmeyen omuz ağrıları, yumuşak doku zedelenmelerine, kemik hastalıklarına, bürsit şişliğine neden olabilir. Ayrıca tendon yırtılmaları ve kireçlenmelere de yol açabilir.

Omuz da ağrı oluşumu; genel olarak akromion bağ, karakoakromial bağ ve subakromial bağ'da oluşur. Ayrıca omzun dik durmasına yardımcı olan subakromial bursun zedelenmesi omuz tepesinde, kireçlenmeye bağlı ağrı oluşumu hemerus eklem başında ve sinir sıkışmasına bağlı ağrı ise omuzdan kollara doğru oluşarak kolda uyuşmaya neden olur. 

Ağrı özellikle profesyonel yüzücüler de olmakla birlikte yoğun spor yapan kişiler, yaşlılar, sağlıksız ortamda yaşayan kişiler ve beden işçilerinde fazlaca görülür.

Omuz ağrısının nedenleri,

Doku zedelenmeleri; omuz üzerine düşme doku zedelenmesine neden olur. Ayrıca tek omuz genişliğinden düşük yastık ile uyumak vücut yükünü omuza vereceğinden doku zedelenmesine neden olabilir. Bunlardan başka ısınmadan ağır spor yapmak ve ters hareket ile de omuz dokularına zarar verebiliriz.

Bursit; Omzun dik durmasını ve bağ dokularının rahat hareket etmesini  sağlayan bu yastık darbe sonrası zedelendiğinde şişerek ağrı oluşmasına neden olur.

Kalp sorunları; kalp damar sisteminin sağlıklı çalışmadığının bir belirtisi de omuza sol omuza yayılan ağrıdır. Ağrının hissedilmesi ile birlikte hemen bir hekime başvurmak hayati önemdedir.

Kürek kemiğinde kırık; Sırt bölgesine alınan etkili bir darbe, kaza yada yüksekten düşme sonucu omuzda etkili bir ağrı ile ortaya çıkar, kol hareket ettirilmek istendiğinde daha ağır ağrılar ortaya çıkar. Hekiminize başvurmanız gerekir.

Omurga da incinme; özellikle trafik kazaları başta olmak üzere şiddetli omurga sarsıntılarında omuzda travma yaşanabilir. Omurga ile omuz arasında bulunan tendon bağ, kas dokusu ve diğer bağların zorlanması omuzda incinmeye ve ağrıya neden olur.

Omuza direkt darbe; kürek kemiği ile köprücük kemiğinin bulunduğu yere alınan şiddetli darbe bağ dokusunun kopmasına veya kemikten ayrılmasına neden olabilir. Bu durum şişlik ile birlikte ağrıya neden olur.

Omuz ağrılarının tümünde hekime başvurmak gerekir mi

Ağrı oluşma nedenini biliyor iseniz kararı kendiniz verebilirsiniz. Omuz ağrınız hakkında her hangi bir fikriniz yok ise; eşya taşırken zorlanıyor iseniz, omzunuz da şişlik hissediyor iseniz, omuzunuz üzerine düştü iseniz, yan yatıp uyumaya çalışırken omuzunuz da batma yada ağrı hissi oluşuyor ise, kolunuzu kaldırırken ağrı oluşuyor ise doktora gitmelisiniz.

Omuz ağrısı nasıl tedavi edilir

Tedavinin yapılabilmesi için ağrıyı oluşturan nedenin tam olarak tespit edilmesi gerekir. Bu nedenle tedavi şekli farklı olabilir. Nedenini bildiğimiz spor yaralanmaları veya darbeye maruz kalındığında oluşan ağrıyı giderme]]> Omuz Artroskopi Ameliyatı https://www.omuz.gen.tr/omuz-artroskopi-ameliyati.html Fri, 09 Nov 2018 16:27:54 +0000 Omuz artroskopi ameliyatı, artroskopi kelime olarak eklemin içerisine bakmak anlamı taşımaktadır. Günümüz ortopedide eklem içi sorunların tedavi ve tanısında en fazla uygulanan cerrahi prosedürdür.Omuz artoskopisi, Omuz artroskopi ameliyatı, artroskopi kelime olarak eklemin içerisine bakmak anlamı taşımaktadır. Günümüz ortopedide eklem içi sorunların tedavi ve tanısında en fazla uygulanan cerrahi prosedürdür.

Omuz artoskopisi, omuz vücutta en hareketli eklemlerimizden biridir. Ancak tüm bu hareketler becerisi kolayca sakatlanmasına neden olabilmektedir. Bu problemler, omuzu başın üstüne kaldırma durumunda veya ani bir sakatlanma sonucunda tekrarlanabilmektedir. Ancak artroskopi sayesinde bu problemler aşmak oldukça kolaydır.

Omuzda artroskopik yöntem, bu yöntem genel olarak ayakta tedaviden hemen sonra, hastanın aynı gün içerisinde evine gidebileceği bir yöntemdir. Artroskopi öncesinde hastaya kan testleri yapılmaktadır. Artroskopi işleminin yapılacağı günden bir önceki gün gece yarısından sonra hastanın  hiçbir şey yiyip içmemesi gerekmektedir. Hastanın durumuna göre lokal veya genel anestezi tercih edilebilir. Bu anestezi, ortalama 1-2 saat süren işlem sonrası acı duymanızı engellemektedir. Doktor bu süre içerisinde artroskopiyle omuz ekleminizin içerisini görüntüleyerek işlemi gerçekleştirmektedir.

Omuz ameliyatında artroskopinin avantajları, artroskopi açık cerrahi ile karşılaştırıldığında, cerrahi işlem sırasında çevre dokulara minimal zarar verilmesi, fonksiyonel veya estetik iyileşmede çok daha hızlı ve iyi sonuçlar elde edilmektedir. Hasta ameliyat olduğu gün veya ertesi gün taburcu olabilmektedir. Ağrısı açık cerrahiye göre daha az ve konforu daha yüksek bir şekilde iyileşebilmektedir. Hastane enfeksiyon riski büyük oranda azalmaktadır.

Artroskopi yapılma süreçleri,
sıvı ekleminin içine enjekte edilerek eklemin şişmesi ve böylelikle doktorun kamera ile eklem içini daha rahat görmesi sağlanır. Sonrasında küçük cilt kesileri yapılır. Bu küçük deliklerden artroskop işleminin yapılacağı cerrahi aletler yerleştirilir. Daha sonra artroskopi  eklemin içerisine ışık tutarak kamera sistemiyle görüntü ekrana çıkarılır. En son olarak cerrahi alet eklemi onarmak için açılmış olan herhangi bir delikten gönderilir.

Omuz artroskopi ameliyatı tedavi süreci,
omuzun eski performansını kazanması için artroskopi ilk basmaktır. Bundan sonraki aşama olan tedavi sürecinde size büyük rol düşmektedir. Ameliyattan sonra ilk birkaç gün boyunca belli başlı aşamalardan geçerek kendinizi rahat hissedebilirsiniz. Doktorun önerdiği şekilde buz uygulaması yapılmalıdır. Uygun görülürse ağrı kesici ve omuz askısı kullanımı önerilir. Eğer doktor uygun görürse birkaç gün içerisinde ağır işler yapmaya başlayabilirsiniz.]]>
Donuk Omuz Ameliyatı https://www.omuz.gen.tr/donuk-omuz-ameliyati.html Fri, 09 Nov 2018 20:18:56 +0000 Donuk Omuz Nedir, Omuzda geçmek bilmeyen bir ağrı veya tutulma hissi ile ortaya çıkan bir patolojidir. Bu soruna bazen adeziv kapsül iltihabı( adeziv kapsülit) da denilmektedir. Pekiyi bilinmeyen bir sorundan oluşmaktadır. Anca Donuk Omuz Nedir, Omuzda geçmek bilmeyen bir ağrı veya tutulma hissi ile ortaya çıkan bir patolojidir. Bu soruna bazen adeziv kapsül iltihabı( adeziv kapsülit) da denilmektedir. Pekiyi bilinmeyen bir sorundan oluşmaktadır. Ancak tedavi edildiği takdirde genellikle zaman içinde düzelme göstermektedir. Donuk omuz, özellikle 35-40 ile 60 yaş arası kadınlarda daha sık olmak üzere ortopedide sık karşılaşılan bir problemden oluşmaktadır. Oldukça ağrılı ve hareket kaybı ile giden bu hastalıkta hastalar uzun süre kollarını kullanamayabilmektedir. İleri vakalarda omuz hareketleri ileri derece kısıtlanmaktadır. Hastalar günlük fonksiyonlarını yapmakta zorluk çekmektedirler( diş fırçalama, dolaptan her hangi bir şey alma, etek ilikleme, pantolon çekme vb…) gece ağrısı pek çok hastada bulunmaktadır.  İlk hissedilen belirti omuz ağrısıdır. Sanki omuz incitilmiş gibi hissedilmektedir.

Donuk Omuzda Tedavi

Donuk omuz tedavilerinde fizik tedavi uygulanması, ağrı kesici ve antiiflamatuar ilaçlar ( ağrı ve sertliğin azaltılması için uygulanmaktadır) kortizon enjeksiyonları ve cerrahi tedaviden meydana gelmektedir.

Donuk Omuzda Cerrahi Tedavi

Donuk omuz hastaları nadiren ameliyat edilmektedir. Cerrahi tedavi ancak yukarıda sayılan cerrahi dışı tedavilere ve 3-6 aylık fizik tedaviyle iyileşmeyen hastalarda uygulanmaktadır. Bu olgularda artroskopik (kapalı) yöntem ile omuz ekleminde büzülmeler kalınlaşması kapsül ve yapışıklıklar da açılmaktadır. Ameliyatın sonunda normal hareket açıklığına ulaşmak amacı ile hasta uyurken manüplasyon ile omuzun tama yakın açması işlemi uygulanmaktadır. Burada önemli olan anestezi tarafından tam bir gevşeme elde edilerek doktorun kapalı cerrahi sonrası elle müdahalesinin yavaşça, hastaya zarar vermeden yapılması gerekmektedir.  Sağlıklı günler dilerim.  

]]>
Omuz Kemiği Ağrısı https://www.omuz.gen.tr/omuz-kemigi-agrisi.html Sat, 10 Nov 2018 02:59:39 +0000 Omuz Kemiği ağrısı, Kas, Omuz kemik, sinirler, atardamarlar, damarlar, çok sayıda bağ ve birçok destekleyici dokulardan oluşan omuz ve boyun kısmı, bu bölgeleri çok etkileyen farklı koşullar sebebiyle ancak nedeni Omuz Kemiği ağrısı, Kas, Omuz kemik, sinirler, atardamarlar, damarlar, çok sayıda bağ ve birçok destekleyici dokulardan oluşan omuz ve boyun kısmı, bu bölgeleri çok etkileyen farklı koşullar sebebiyle ancak nedenini tam olarak anlayamadığımız ağrılar için  hiç vakit kaybetmeden doktorunuza başvurmalısınız. Çünkü omuzda kemik ağrısı, çok basit bir darbe sebebiyle olabileceği gibi, kalp krizi ve majör travma gibi hayati sıkıntıların bir belirtisi olarak ortaya çıkabilir. Omuz kemik Ağrısının en çok görülen sebebi kaslar, ten donlar ve omuz yapısını oluşturan başka yumuşak dokulardaki zedelenmeleridir. Bu şikayetler bölgeye uygulanan sert darbeler, ters hareketler ya da omuza aşırı yük bindiren egzersizler sonucunda oluşur. Boyun kısmında meydana gelen sinir sıkışmasının ağrısı omuza etki edebilir. Omuz ağrısının daha ciddi sebepleri arasında ise; genellikle omurilik, kalp, akciğer ve mide bölgesinde var olan bazı organlarda oluşan sıkıntılar olmaktadır.

Omuz Kemiği ağrısı nedenleri

Köprücük Kemiği Kırığı: Bu gibi durumlarda Köprücük kemiğine alınan darbe ya da üzerine düşme kemiğin kırılmasına sebep olabilir. 

Bursit: Eklemler üstünde bulunan ve küçük yastıklama görevi olan “bursa” keseciğinin darbe sonrası şişmesi ve sertleşmesi omuz ağrısına yol açar.

Kürek Kemiği Kırığı: Kürek kemiği kırığı, omuzda şiddetli ağrılara sebep olabilir. Kürek kemiğinin kırılabilmesi için çok güçlü bir darbe alması gerekmektedir bu gibi durumlar dayanılmaz ağrı verir yapılacak tek şey bir ortopedi uzmanına gitmektir.

Kalp Krizi: Kalp krizinin yarattığı ağrı direk olarak omuz ve boyun kısmına vurabilir.

Tendonların Zorlanması: “Yönlendirici manşet olarak adlandırılan, omuzu destekleyici ten donlar, ağır kaldırma, egzersizler veya bir cisim atmayı içeren sporlar sebebiyle incinebilir. Bunun sonucunda omuz hareket ettirildiğinde çok şiddetli omuz kemiği ağrıları oluşabilir.

Omuzun Ayrılması: omuzda bulunan Köprücü kemiği (klavikula) ile kürek kemiği (skapula) arasında olan bağ bir darbe sonucu gerilebilir veya yırtılabilir. Bu durum çok güçlü ağrılara sebep olacaktır.

Omurga İncinmesi: Araba kazalarında kafa ve omurganın aşırı şekilde sarsılmasından meydana gelen travmalar omuzlarda çok büyük ağrıya yol açabilir. Bu ağrılar genel olarak omuz ve boyun kısmında kas spazmları ile birlikte oluşur.

Tendinit: Omuz Kas ve kemiklerini birbirine bağlayan tendonların aşırı zorlanması ağrıya sebep olabilir. Tendinit olarak isimlendirilen bu rahatsızlığın bir diğer belirtesi de tendonların şişmesi ve hareket yeteneğinin azaltmasıdır.

İltihaplanmalar: Diyafram altında meydana gelen iltihaplanmalar omuz ağrısına sebep olabilir. Bu gibi sıkıntılar yaşandığında omuzu fazla zorlamadan bir hekime başvurmalıyız. Geçmiş olsun.

 

 

]]>
Omuzda Şişlik https://www.omuz.gen.tr/omuzda-sislik.html Sat, 10 Nov 2018 12:37:38 +0000 Omuzda Şişlik, Birçok bağ, destekleyici yapıdan oluşan omuz bölgesi gün içerisinde birçok sorun ile karşı karşıya kalmaktadır. Omuzda yer alan kaslar, kemikler, sinir yapıları ve damarlar genel itibari ile boyun bölgesi Omuzda Şişlik, Birçok bağ, destekleyici yapıdan oluşan omuz bölgesi gün içerisinde birçok sorun ile karşı karşıya kalmaktadır. Omuzda yer alan kaslar, kemikler, sinir yapıları ve damarlar genel itibari ile boyun bölgesi ve kol yapısının bir birine bağlayan bir yapıya sahiptir. Bu özelliği itibari ile oldukça önemli bir konumu bulunan omuzların zaman içinde ağrıması, şişmesi ve morlukların meydana gelmesi söz konusu olabilir. Bu sebepten ötürü farklı koşullara karşı omuzları yormamak ve omuzda şişlik, morarma ve ağrı gibi temkinli davranmak gerekmektedir. Omuzda meydana gelen şişlikler genellikle basit bir sonu olan darbe neticesinde meydana gelebilir. Bunun ile birlikte majör travmalar ile kalp krizleri gibi hayati öneme sahip sorunlar da belirtisi olabilir. Bu sebepten ötürü omuzda şişlik sorunu hakkında daha detaylı bilgi sahibi olmak gerekmektedir.

Omuzda şişlik sorunu nedeni tam olarak bilinmeyen şişlikler halinde meydana gelmesi halinde mutlaka doktora gidilmesi gerekir. Zira omuzda şişlik sorunu birçok yönü ile hastaya zor anlar yaşatan bir problem olup günlük hayatını da uzun müddet etkileyebilir. Kişi uzun süre boyunca iş hayatından uzak kalmasına neden olan bu sorun hakkında daha dikkatli olmak oldukça önemlidir. Bu makalemizde de sizlere omuzda şişlik sorunu hakkında detaylı bilgi aktaracağız. Bahsedeceğimiz hususlara dikkat etmeniz halinde bu sorundan kurtulmanız söz konusu olacaktır.

Omuzda Şişlik Sorununun Nedenleri

Omuzda şişlik sorunun oluşmasının en temel nedeni olarak dokulardaki zedelenmeleri saymak mümkündür. Omuz yapısını oluşturan kaslar, tendonlar ile diğer yumuşak yapıların zarar görmesi halinde omuzda şişlik meydana gelmektedir. Özellikle de kişinin ters ve ani bir hareket yapması bu duruma sebep olmaktadır. Bunun ile birlikte alınan darbeler de omuzda şişlik sorununu etkilemektedir. Aynı zamanda da kişinin omzuna aşırı yük yüklemesi beraberinde bu sorunun daha da artmasına sebep olmaktadır. Tüm bu olumsuz sorunlar beraberinde çok ciddi omuz sorunlarının yaşanmasına neden olmaktadır. Bu sebepten ötürü hastaların daha dikkatli olması ve omuzunda meydana gelen ağrılara ve şişliklere karşı bir an önce önlem alması gerekmektedir.

Omuzda Şişlik Sorununun Tedavisi

Tedavi sürecinde önemli olan omuzda şişlik sorunun nedenidir ve buna bağlı olarak da yapılacaklar farklılık gösterebilir. Mesela ağır bir spor ya da egzersiz neticesinde meydana gelen şişlikler için sıcak ya da soğuk kompres uygulaması faydalı olacaktır. Bunun yanı sıra masa başı bir işte çalışan kimseler için gün boyunca aralıklı olarak omuz ile boyun çevresine esnetme egzersizleri yapılması etkili olabilir. Meydana gelen yaralanma sorunu neticesinde oluşan şişlikler için ise fiziksel tedavi ile cerrahi müdahale gibi tedavi yöntemleri kullanılabilir. Tüm bu tedavi yöntemleri omuzda şişlik sorununu belirli bir süreliğine de olsa önlemektedir. Ancak sürekli olarak doktora danışmakda oldukça önemli bir husustur. 

]]>
Omuz Ağrısı İlaçları https://www.omuz.gen.tr/omuz-agrisi-ilaclari.html Sun, 11 Nov 2018 12:08:35 +0000 Omuz Ağrısı İlaçları, Omuz diyerek tek bir yeri işaret ederiz fakat asıl kastettiğimiz tendonlar ve kaslarla birleşmiş olan çeşitli eklemlerdir. Bu nedenle kolumuzun hareket kabiliyeti, bir topu uzağa fırlatmaya ya da
Omuz Ağrısı İlaçları, Omuz diyerek tek bir yeri işaret ederiz fakat asıl kastettiğimiz tendonlar ve kaslarla birleşmiş olan çeşitli eklemlerdir. Bu nedenle kolumuzun hareket kabiliyeti, bir topu uzağa fırlatmaya ya da sırtımızı kaşımaya izin verecek kadar gelişmiştir. Ancak hayatımızı epey kolaylaştıran bu hareket kabiliyetinin de bazı bedelleri olduğunu söylemek yanlış olmaz. Bu hareketlerin neticesinde, omuzdaki yumuşak dokularda veya kemikli yapılarda çıkık ya da sıkışma gibi sorunlar meydana gelebilir. Ve sonuçta bu sorunlar bizim için en çok omuz ağrısı anlamına gelir. 

Omuz ağrısı ilaçları nelerdir

Suludin Plus Likit jel: Nimesulid, Lidokain etken maddesidir. Vücutta iltihaba ve ağrıya sebep olan biyolojik faktörleri azaltan bir ilaçtır. Ağrılı omuz ve boyun tutulmasında, romatizmalı ağrılarda, eklem kireçlenmesi (osteoartrit), eklemi çevreleyen yumuşak dokunun iltihabı (periartrit), kas kirişi iltihabı (tendinit), kas kiriş kılıfının iltihabında (tenosinovit). Bel ağrısında (lumbago), eklem çevresindeki keselerin iltihabında (bursit), siyatik ağrılarda, kaza ve yaralanmalarında (Spor yaralanmaları gibi) görülen ezilme, zorlanma ve burkulmalara bağlı iltihap, şişme ve ağrıların giderilmesinde kullanılır.

Emulid Plus jel: Nimesulid, Lidokain etken maddesidir. Ağrılı omuz ve boyun tutulması, romatizmalı ağrılar, eklem kireçlenmesinde. Eklemi çevreleyen yumuşak dokunun iltihabında, kas kirişi ve kılıfının iltihabında, bel ağrısında, eklem çevresindeki keselerin iltihabında, siyatik ağrılarda, kaza ve yaralanmalarda görülen ezilmelerden, zorlanma ve burkulmalara bağlı iltihap, şişme ve ağrıların giderilmesinde kullanılır. 

Osteoflex Film Tablet: Glükozamin sülfat, Kondroitin Sülfat, C Vitamini, zerdeçal, Manganez etken maddesidir. Eklem sıvısını ve kıkırdak oluşumunu arttırıcı, iltihaplanmayı ve ağrıyı azaltıcı antiartritik bir ilaçtır. Osteoartrite bağlı, özellikle dizde ve dirsek eklemlerinde, sırt ve omuzlarda görülen iltihaplanma ki, şişlik ve ağrının giderilmesinde kullanılır.

Multicold EfervesanTablet: Parasetamol, Asetilsalisilik asit, Kafein etken maddesidir. Vücutta ağrı, ateş ve iltihaba sebep olan biyolojik faktörleri azaltan ağrı kesici ve ateş düşürücü bir ilaçtır. Hafif ve orta şiddetteki ağrı ve ateşin giderilmesinde etkilidir. Baş ağrısında, omuz, boyun ve kol ağrılarında, diş ağrısında, kas ağrısında, siyatik, romatizma ağrılarında, romatizmalı hastalıklar ve eklem iltihabının sebep olduğu ağrılarda, adet dönemi ağrılarında, soğuk algınlığına ve gribe bağlı ateş ve ağrılar ile hafif derecedeki enfeksiyonlara bağlı ateş ve ağrının giderilmesinde kullanılır.

Ben-Gay Pomad: Metil salisilat, Mentol etken maddesidir. Ağrılı omuz tutulması, bel ağrısı, romatizmalı ağrılar, ezilme ve burkulmayla oluşan ağrılı durumlarda, kas ağrıları, sinir sıkışması, eklem bölgesinde ağrılı şişlik ve eklem iltihaplanmasından, eklem çevresindeki dokularda iltihaplanma, kireçlenme,  tendon iltihabı ve tendon kılıfı iltihabi rahatsızlıklarının tedavisinde kullanılır.

Orofen Krem: İbuprofen etken maddesidir. Bölgesel yumuşak dokuların iltihabi hastalıklarında, eklem kıkırdağında meydana gelen aşınma, ağrı ve fonksiyon kaybıyla belirti gösteren eklem iltihaplanmasından. Omuz sertliği, bel ağrısı, kas romatizması, sırt ağrısı gibi durumlarda, kazaların ve spor yaralanmalarının neden olduğu kas ve eklemlerde oluşan burkulmalarda, incinme ve ezilme dolayısıyla oluşan ağrı, şişme ve iltihabi durumlarda kullanılır.

]]>
Ön Omuz Ağrısı https://www.omuz.gen.tr/on-omuz-agrisi.html Mon, 12 Nov 2018 10:54:32 +0000 Ön Omuz Ağrısı, Omuz ağrısı dediğimizde çoğu zaman insanlar tek bir yeri göstermekte ama asıl kastettiğimiz tendonlarımız ve kaslar ile birleşmiş olan çeşitli eklemlerdir. Bunun için kolumuzun hareket kabiliyeti çok yüks Ön Omuz Ağrısı, Omuz ağrısı dediğimizde çoğu zaman insanlar tek bir yeri göstermekte ama asıl kastettiğimiz tendonlarımız ve kaslar ile birleşmiş olan çeşitli eklemlerdir. Bunun için kolumuzun hareket kabiliyeti çok yüksek ve hızlı olup sırtımızı kaşımaya veya bir topu uzağa fırlatacak kadar gelişmektedir. Ancak böyle şeylerin bedellerini olduğunu söylemek yanlış olmaz. Böyle hareketler omuzdaki dokuları veya kemikli olan yerlerde sıkışma gibi sorunlar meydana getirebiliyor. Bunların sonuçları ise bizler için ön omuz ağrısı anlamına gelmektedir. 

Ön omuz ağrısı her yaşta başımıza gelecek ve yaygın olan bir şikayet durumudur. Her yaşta farklı farklı sebeplerden böyle omuz problemlerine neden olabiliyor. Ancak yaşlandıkça dokularımız değişmektedir. Küçük yaşta olan çocuklarda ise yaralanma, darbe, zedelenme gibi benzeri olaylar sonucunda ön omuz ağrıları meydana gelmektedir. 

Ön Omuz Ağrısının Yaygın Nedenleri
 • Omuz çıkıkları
 • Omuz kırıkları
 • Artrit
 • Tendon iltihabı ve tendon yırtıkları 
Omuz kırıkları: Yaşlılarda çok fazla görülen ve düşmeye bağlı olarak omuz kırıklarına çok rastlanmaktadır. Genç ve orta yaştaki insanlarda ise genellikle spor sakatlanmalarında ya da trafik kazaları sonucunda görülmüştür. Omuz kırıkları ciddi şekilde ağrımaktadır. Hatta şişliğe ve morarmaya da neden olduğu görülmüştür. 

Omuz çıkıkları: Öncelikle üst kol kemiğinin başı omuz yuvasından dışarıya zorlanması sonucunda omuz çıkıklığı meydana gelmektedir. Bu durum ani bir sakatlanma sonucu veya omuzun aşırı olarak kullanılması sonucunda oluşabilir. Kemik başının tamamen yuvasından çıkması sonucunda omuz çıkıklığı olması söz konusu olmuştur. Omuz içerisindeki bağlar koptuğunda veya gevşediğinde sık sık omuz çıkıklığı olabilmesi mümkündür. Sık sık omuz çıkması sonucunda eklemde artrit oluşması riski artmaktadır. Omuz çıkıklığı çok aşırı olmasa da ağrıya neden olur. Çıkan omuz dışarıdan bakıldığında diğerine göre farklılığını görülür. Omuzu çıkan kişiler genellikle omuzunu vücuduna yakın tutmaya çalışır ve dışa doğru hareket etmekten korkar. 

Artrit: Artrit omuz ağrılarının nedenlerinden biri olup çok fazla artrit tipi vardır. Omuzlarda en çok ve yaygın olarak görülen osteoartrit yani kireçlenmedir. Şişme, sertlik ve ağrı gibi belirtiler insanlarda genellikle orta yaşlarda görülmeye başlanmıştır. Kireçlenme yavaş yavaş ilerleyen bir rahatsızlıktır. İş veya spor sakatlanmaları sonucunda veya yırtılmalar ya da yıpranmalar kireçlenmeye zemin oluşturabilmektedir. Bir diğer artrit çeşitleri ise kas yırtılmaları veya eklemde iltihaplanma gibi sebeplerden olabilir. 

Tendon iltihabı ve tendon yırıkları: Omuz eklemlerinde bursa adı verilen sıvı ile dolu keseler yer almaktadır. Bursalar, kaslar ve kemikler arasında yumuşak bir yastık görevi görmektedir. Böyle olması sebebiyle kaslar ve kemikler arasındaki sürtünmeyi en aza indirmiş olur. Bazı durumlarda ise çok aşırı kullanılma sonucunda iltihap ve ödem görülmektedir. Omuzdaki bir çok doku iltihaplanır ve ağrı yapmaya başlar. Bu durumda Saçlar tarayamayacak kadar zorlanılabilir.

Yırtıklar ise yaş, kazalar, sakatlanmalar veya uzun süre kullanıma tabi tutularak tendon yırtılmalarına veya kopmalarına sebep olabilmektedir. Tendonlarda kısmi kırık olabileceği gibi tendon tamamen ikiye ayrılabilecek şekilde de kopabilmesini mümkündür. 

]]>
Omuz Kırığı Ameliyatı https://www.omuz.gen.tr/omuz-kirigi-ameliyati.html Mon, 12 Nov 2018 18:07:56 +0000 Omuz Kırığı Ameliyatı, bazen yaralanmalar ve kazalar kırık parçalarını incelemek mümkün olamayacak kadar büyük zaralar verebilir. Parçalanmaların tespit edilemeyecek kadar büyük olduğu durumlarda hastanın yaşam kalitesini Omuz Kırığı Ameliyatı, bazen yaralanmalar ve kazalar kırık parçalarını incelemek mümkün olamayacak kadar büyük zaralar verebilir. Parçalanmaların tespit edilemeyecek kadar büyük olduğu durumlarda hastanın yaşam kalitesini artırmak ve ağrının sona ermesi açısından omuz kırığı ameliyatı uygulanır. Omuz kırığı ameliyatı minimal cerrahi olarak  yaşlı hastalarda kemik erimesine bağlı olarak ortaya çıkan kırıklarda uygulanmaktadır. Bu tip kırıklarda tedavi olarak bölgeye protez yerleştirilmesi uygulanabilir. Açık olan kırıkların tedavisi her zaman cerrahidir. Çünkü kemik deriyi delip dışarıya çıkmıştır. Omuz kırığı ameliyatı açık olan kırıklarda kemik düzeltilerek uygulanmaktadır.Hareket bozukluğu, omuz bölgesinde ağrı, morarma, hassasiyet, şişlik oluşması, kırık olan kol diğer kola göre daha kısa olması belirtileridir. Ağrı sebebiyle omzu yukarı kaldıramama, kırık kolda oluşan anormal hareketler, sarkık omuz görüntüsü, kolu yukarı kaldırıldığı zaman taşlanma hissi de görülmektedir.

Omuz Kırığı Ameliyatı Nasıl Yapılır Ve Sonrası İçin Neler Yapılmalıdır

Omuz kırığında doktor öncelikle kırık bölgesinde bulunan damarların zedelenmesi ya da sıkılaşması ihtimaline karşı distal nabızları kontrol etmelidir. Omuz kırıkları %80 ine cerrahi müdahale gerektirmeyen tedaviler uygulanır. Kol askıları, bandaj, yastıklı askılar uygulanır. Kol askısı yaklaşık 3-6 hafta kadar süre kullanılır. Omuz kırığı ortalama 6 haftalık süren bir süreç içerisinde kaynar. Kaynama süresinde sorunlar yaşanması durumunda cerrahi müdahale gerekebilir. Kırık hattı çok ayrışmış ise de doktor ameliyat önerir. Geliştirilmiş yöntemler ile kırık bulunan bölge için zarar verilmeden tedavi ve ameliyat uygulanır. Köprücük kemiği omuz kırığında ameliyatsız fakat ekleme yakınlık mevcutsa ameliyatlı tedavi uygulanır. Cerrahi müdahalede plak vida yerleştirilir. 

Omuz Kırığı Ameliyatı hangi durumlarda yapılır
 • Kırıkların yapılan her türlü tedavi sonucu kaynamaması sorunu
 • lateral uç kırıkları ve korako akmiral bağ yırtığının oluşması
 • şekil bozukluğuna neden olan kırıkların olması
 • nörovasküler yaralanma vakaları
 • interpozisyon nedeniyle ayrı duran kırıklar
 • plak vida yerleştirilmesi
 • omuz protezine ihtiyaç duyulması
 • patolojik kırıklar
 • açık kırıklar sonucu kemiğin deriyi delerek dışarı çıkması
 • yaşlı hastalarda kemik erimesine bağlı oluşan kırıklar için protez takılması
 • Kapalı olarak redükte edilemeyecek olan kırıklar
 • kırık uçlarının üst üste bindiği durumlarda 
 • humerus cisim kırıklarında

Bazı hasta grupları omuz kırığı ameliyatı için risk grubunda sayılmaktadır. Risk grubunda yara ve kemik iyileşmesi ile alakalı sorunlar yaşanabilir. Şeker hastaları ve sigara içenler omuz kırığı ameliyatı için ameliyatın yarar ve riskleri hakkında görüşme sağlamalıdırlar. 

]]>
Omuz Tendon Yırtılması https://www.omuz.gen.tr/omuz-tendon-yirtilmasi.html Tue, 13 Nov 2018 03:18:01 +0000 Omuz tendon yırtılması, genellikle 60 yaş üstü kişilerde görülür. Gençlerde görülme olasılığı da bulunurken; tendon yırtıkları tramvaya yada kırığa bağlı olarak oluşan yırtılma şeklidir. Ev hanımlarının da, aş Omuz tendon yırtılması, genellikle 60 yaş üstü kişilerde görülür. Gençlerde görülme olasılığı da bulunurken; tendon yırtıkları tramvaya yada kırığa bağlı olarak oluşan yırtılma şeklidir. Ev hanımlarının da, aşırı ev işi yapan kişilerde, temizlik işiyle uğraşanlar daha fazla olduğu görülür. Tendon yırtığı çok büyürse hasta yaşlı değilse ameliyatla müdahale edilerek tedavi edilir. Bunun dışında ameliyatla tedavi yöntemlerinin yanında fizik tedavi yöntemleri, kortizon enjeksiyonu yöntemleri, kıkırdak iğnesi yapılması ve egzersiz tedavisi gibi yöntemlerle omuzda bulunan yırtıklarının giderilmesi sağlanır. Omuz bölgesinde eklem hastalıkları ileri yaşlarda görülürken; çok rastlanan iskelet kas hastalıklarının sorunlarından birisidir.

Omuz tendon yırtılması belirtileri

Kasların yırtılması sonucunda oluşan rahatsızlıkta kas hareketliliğin kısıtlandığı görülür. Omuzda görülen yırtık fark edildiğinde kişide güçsüzlük, omuz üstünde yatamama, aşarı ağrılar ve halsizlik gibi şikayetler görülür. Bu sebepten dolayı hasta uyumak için kendini rahat hissedemez. Bazı hastalarda ise omuz hareketlerinin tam olarak yapılmadığı gözlenirken; aşağı ve yukarı omuz hareketlerinin yapılamaması gibi şikayetler bulunur. Bu gibi durumlarda doktor muayenesi şarttır. 

Omuz tendon yırtılması tedavisi

Omuzda görülen tendon yırtılmasının tedavi edilmesinde PRP enjeksiyon yöntemi kullanılır. Bu yöntem tendon yırtılmalarında oldukça etkilidir. Son dönemlerde kas-iskelet sistemi hastalıkları üzerinde iyileştirici etkisinin görülmesiyle tedavi yöntemleri arasına girmiştir. Bu yöntem ilaçla hastanın kendi kanından hazırlanarak hastaya özel yapılan bir yöntem şeklinde uygulamadır. Bu enjeksiyonla hastanın kendi damar yolundan yaklaşık olarak bir tüp kan alınarak yapılır. Özel pıhtılaştırma önleyici ilaç ile katılarak kan tüp içerisinde konulur. Daha sonra özel bir döndürme yöntemi kullanılarak hastadan alınan kan işlemden geçirilir. Bu işlem bittikten sonra kanda bulunan diğer hücreler tüpün dibine çöker ve üzerinde trombositten oluşan zengin bir plazma sıvısı bulunur. Bu yöntem ile beraber sıvı enjektörle çekilir. Son aşamada ise prizmaya trombositlere aktivite eklenerek ilaç hazırlanır. Böylece karışım hazırlanır. Hastaya bir ay uygulanır. Daha sonrasında ikinci sefer diğer ayda uygulanır. Bu ilaç sayesinde omuzda bulunan tendon yırtıkları tedavisi gerçekleşmiş olur. Yapılan ilaç tedavisi kesin yöntemler içerisindedir ve hastalığın yeniden nüks etmemesi içinde gerekli görülünce uygulanır. Hastanın yaşam standardını yükseltmek için ağrı kesici ilaçlar uygulanır. Ayrıca günlük yapılan güçlendirme egzersizleriyle bu bölgede bulunan tendon kaslarının daha da güçlendirilmesi sağlanır.

Omuz tendon yırtılması ameliyatı

Tendon ameliyatlarında cerrahi müdahale gerektiren kişilerde ameliyat artroskopi yöntemi kullanılarak uygulanır. Özel lens içeren optik aletler yardımı ile omuzda bulunan tendon yırtılmasının tedavisi sağlanır. Genel anestezi altında hasta uyutularak uygulanır. Yaklaşık olarak 2 santimlik kesikle yırtığın tedavi edilmesi sağlanır. Ameliyat sonrasında kas kalitesinin yükseltilmesi için hastanın fizik tedavi alması sağlanmalıdır. Ameliyat sonrasında omuz kol askısı kullanılması şarttır. Yaklaşık olarak 2 ay boyunca omuz askısı kullanılır. İki ay sonrasında omuz kol hareketlerinin normale dönmesi beklenirken hastaya fizik tedavi tavsiye edilir.
]]>
Omuz Sırt Ağrısı https://www.omuz.gen.tr/omuz-sirt-agrisi.html Tue, 13 Nov 2018 10:23:56 +0000 Omuz Sırt Ağrısı, günlük hayatta sık yaşanılan şikayetler içerisinde bulunmaktadır. Omuzların günlük yaşam içerisinde zorlanması sonucu veya eklemlerinin zedelenmesinde sırt ağrıları meydana gelir. Omurga kullanımının Omuz Sırt Ağrısı, günlük hayatta sık yaşanılan şikayetler içerisinde bulunmaktadır. Omuzların günlük yaşam içerisinde zorlanması sonucu veya eklemlerinin zedelenmesinde sırt ağrıları meydana gelir. Omurga kullanımının ele pozisyon verildiği esnada omuz ekleminin devreye girmesiyle yaşanılan rahatsızlık günlük hayatta ciddi problemler yaratır. Omuz ağrılarının görülmesinin sebepleri arasında en çok tendon rahatsızlığı, yumuşak doku zedelenmesi gibi hastalıklar yer alır. Omuz iki kemik arasında oluşan bir kanalda yer alır. Kolun aşağı yukarı kaldırılması halinde tendonların omuz arasında sıkışarak zedelenmesi doğuştan veya herhangi bir travma sonucu oluşan bu problemde tendon kanalında sıkışma yaşanması halinde oluşur. Buda omuz ve sırt ağrısının yaşanmasına sebebiyet verebilir.

Omuz sırt ağrısı sebepleri

Sabit duruş, omuz sırt ağrısının sebeplerinin en başında bilgisayar başında geçirilen vakit çoklu yer alır. Özellikle masa başında çalışanlarda en fazla karşılaşılan sıkıntılar arasındadır. Yaklaşık olarak her on kişiden ikisinde sırt ağrısı gözlenir. Sırt ağrısının nedenleri kas kaynaklı olup; duruş bozuklukları ile alakalı olabilir. Bunun sebebi ise uzun süreli aynı pozisyonda durmaktır. Bilgisayar kullanma sırasında kasların gerilmesi, kaslarda sertleşme ve iç düğümlerin oluşması, hareketsiz yaşam gibi bulgular bu ağrıları tetikler. Bunun yanında kamburluk, omurgada eğrilik oluşması, karaciğer sıkıntısı, omurga kireçlenmesi, mide ve safra kesesi ağrılarının omurgaya vurması, romatizmal hastalıklar omurga ağrılarını tetikler. Bunun için vakit kaybedilmeden uzman hekime başvurmak gerekir.

Ellerin hareketi, omurga ve sırt ağrısının tetiklenmesinde etkilidir. Bu bölgede tendonlarda bulunan yastık görevi üstlenen bursa adı verilen yumuşak dokuların iltihaplanması omurga ve sırt ağrısını tetikler. Özellikle ellerin baş hizasında kaldırılarak dirence karşı oluşan işlerde çalışan kişilerde özellikle temizlik işi ile uğraşanlarda veya ağır yük taşıyan kişilerde bu şikayetler görülür. Omurga sırt ağrısı nedenleri arasında göğüs sendromu fibrozitler yer alır. Bunun yanında donuk omuz, boyun fıtığına bağlı sinir sıkışması, kırıklar, tümör gibi hastalıklarda omurga sırt ağrılarını etkiler. Kişilerde görülen bu sıkıntılar meydana geldiğinde hekim kontrolü gerekir. Fiziki muayene ve çekilen tetkikler ile hastalığın sebebi anlaşılır. Çok ağrılı durumlarda omuza lokal anestezi ile steroid lokal uygulanır. Ağrı azalmaya başladığı zaman omuzda bulunan donma riskine karşı eklem hareketlerinin korunmasına uygun egzersizler uygulanır. Hasta bunları uygulayabiliyor ise iyileşme gözlenir. Uygulanmadığı dönemlerde fizik tedavi uygulanır.

Fibromiyalji miyofasiyal etki, omurga sırt ağrısı oluşmasının sebepleri arasındadır. as Kaynaklı olup sırtta değil Vücudun pek çok noktasına yayılan ağrı olarak kendini belli eder. Genellikle kişide halsizlik, kas kullanımında hassasiyet, belirli bölgelerde şişlik, uyuşma, uyku bozukluğu, depresyon gibi bulgular ile eşlik eder. Boyun ve sırtta birkaç bölgede kas üzerinde sertlik ve hareket kısıtlılığı gösteren şikayetlerde erken tedavinin daha başarılı olduğu antidepresan ilaçlar kullanılır. Ağrıların azalmasını sağlarken psikolojik destekle tedavi edilirken, miyofasiyal ağrılar doğal tedavilerle tedavi edilir. Bunun yanında basit ağrı kesiciler ve lokal etkili kremler, kas gevşetici ilaçlar ile omurga sırt ağrılarının giderilmesi sağlanır. 
]]>
Omuz Kemikleri https://www.omuz.gen.tr/omuz-kemikleri.html Tue, 13 Nov 2018 11:29:40 +0000 Omuz kemikleri; Omuz, vücudumuzda kol ile gövdenin birleşim yerine denir. Günlük hayatta en çok kullanılan bölgelerin başında gelir. Yeri bakımından omuz birçok önemli olan damar, sinir yapıları ile komşu halindedir. O yüzden Omuz kemikleri; Omuz, vücudumuzda kol ile gövdenin birleşim yerine denir. Günlük hayatta en çok kullanılan bölgelerin başında gelir. Yeri bakımından omuz birçok önemli olan damar, sinir yapıları ile komşu halindedir. O yüzdende omuzun içerisinde bulunan kemik yapıları oldukça yoğun bir şekildedir. Omuz içerisinde hareketliliği ve kullanım alanları açısından bir çok kemik birbiri ile bağlantı içerisinde yer alır. O yüzdende bu kemiklerin hepsi kendi başına bir çok işlev ve görevi yerine getirmekle sorumlu iken aynı zamanda etraflarında diğer kemikler ile beraber hareket etmek zorundadır. 

Omuz kemikleri nelerdir;
 • Köprücük kemiği: Bu kemik yetişkin bir insanda yaklaşık olarak 15 cm kadardır. Bebek anne karnında iken oluşan ilk kemik köprücük kemiğidir. O yüzdende ilk kan üretimi bu kemik tarafından yapılır. Kemik uzun kemikler sınıfından olup, normal pozisyonda iken yatay duran en uzun kemik olma özelliğine sahiptir. Köprücük kemiğinin dış kenarı skapula kemiğinin akromiyon çıkıntısına tutunur vaziyettedir. Sternum ile skapula kemiğinin akromiyon çıkıntısı arasında bir nevi köprü görevi üstlenir. Sternum ise halk arasında döş kemiği olarak bilinen kemiktir. Bu kemik yapısına kaburgalar bağlanmaktadır. 
 • Humerus başı ve eklem: Bu kemik ön kol kemiği ile omuz eklemleri arasında bağ kuran uzun kol kemiğine denir. Bu kemiğe halk arasında pazı kemiği de denir. Kemiğin baş kısmı yuvarlak yapıda olup, glenoid kaviteye oturmaya çalışır bir yapıya sahiptir. Fakat glenoid kavite humerus başı kemiğine karşın daha küçük bir yapı içerisindedir. O yüzdende çıkıkları çok açık bir yapıdadır. Glenohumeral eklemin bir yüzünü humerus kemiğinin başı oluşturmaktadır. 
 • Akromiyon: Bu kemik kürek kemiğinin arkadan öne doğru bir şekilde yani omuza doğru çıkıntısı halinde olan kemiktir. Ön kısımda bıulunan köprücük kemiği ile birleşim halindedir. 
 • Glenoid çukur: Glenohumeral eklemin bir yüzünü bu glenoid çukur meydana getirir. Kemik çukur bir yapıya sahiptir. Bu çukurun üzerine humerusun başı oturur, ancak humerus kemiğinin başı buraya büyük gelmektedir. Glenoid kavite yani çukuru humerusun başını stabil bir şekilde tutmada yetersiz kalır. Bu sebepten ötürüde bağlar ile desteklenmiştir. 
 • Kürek kemiği: Bu kemik tıp dilinde skapula olarak adlandırılmaktadır. Bu kemik göğüs kafesinin arka duvarında yer alan bir kemiktir. Kemik şekil yassıdır. Görevi ise omzu gövde ile birleştirmektir. 
 • Kol kemiği: Humerus olarak tıp dilinde bilinmekte olan kemiktir. Kol omuzdan dirseğe kadar olan kısma denir. Bu kısım içerisinde de humerus kemiği vardır. Bu kemik omuz ile birleşimi sayesinde omuzun kol ile bağlantısını gerçekleştirmektedir. 
 • Korakoid çıkıntı: Skapula kemiğinin tabanında çentik şeklinde olan kemiğe denir. 
Omuz kemikleri, yedi adet kemikten meydana gelir. Omuzda bulunan eklem kapsülü çevresindeki bağlar kemik stabilizesini sağlar. Bu stabilizeyi sağlayan tendonların başında biceps kasının uzun başının tendonudur.
]]>
Omuz Yırtığı https://www.omuz.gen.tr/omuz-yirtigi.html Tue, 13 Nov 2018 18:19:19 +0000 Omuz yırtığı; Omuz oldukça karışık bir yapıya sahip bir eklemdir. El ve kol hareketlerini sağlayan bir eklem çeşididir. Geniş bir hareket ağı içerisine sahip olan omuz eklemi basit bir eklem değildir. O nedenle de anatomik yap Omuz yırtığı; Omuz oldukça karışık bir yapıya sahip bir eklemdir. El ve kol hareketlerini sağlayan bir eklem çeşididir. Geniş bir hareket ağı içerisine sahip olan omuz eklemi basit bir eklem değildir. O nedenle de anatomik yapıda meydana gelen herhangi bir sorun omuzda olan eklem fonksiyonlarını olumsuz bir şekilde etkiler. Omuz eklemlerinin çalışması gereken en önemli yapı ise omuz manşeti tendonlarıdır. Bu tendonları kollar kullandığı sürece zaman içerisinde yıpranmaya maruz kalma olasılığı vardır. Omuz manşeti tendonlarında meydana gelen yırtıklar ciddi anlamda kas ağrılarına neden olan yaralanmaların başlarında gelmektedir. Omuz yırtığında omuzlar güç kaybına uğrar. Bu bölgede gerçekleşen yırtıklar daha çok ilerlemiş yaşa sahip kişilerde görülmektedir. Fakat bunu dışında genç yaşlarda da yaşanan ciddi kazalarda omuz yırtıklarına neden olabilmektedir. Yani her yaş grubundan insanda omuz yırtığı olabilmektedir. 

Omuz eklemleri üç kemikten meydana gelir. Kol kemiği, kürek kemiği ve köprücük kemiğidir. Bunlardan kol kemiği dört adet kas kirişinden meydana gelir. Bu kirişlerin hepsi kasları kemiklere bağlar. Kaslar ise bu kirişleri kemiklere çekilerek hareket etmesine yardımcı olur. Kol kaldırma ve ratasyon gibi hareketlerin oluşmasına yardımcı olur. 

Omuz yırtığı belirtileri;
 • Omuzda güçsüzlük,
 • Ağrı,
 • Yırtık olan omuz üstüne yatamama,
 • Hareket edememe gibi belirtileri vardır. Her ne kadar omuz yırtıkları bu gibi durumlar ile kendisini gösterse de omuzda bulunan yırtığın şiddetine göre bu belirtilerde değişmeler meydana gelebilmektedir. 
İki çeşit omuz yırtılması vardır
 • Kısmı omuz yırtığı: Bu yırtılma genellikle kasılmalardan veya gerilmelerden dolayı meydana gelir. Yırtığın oluştuğu bölgede şişlik, kanama ve ağrı gözlemlenir. 
 • Tam omuz yırtığı: bu yırtılmalar aniden oluşan yırtılmalarıdır. Yırtılmanın olması ile beraber omuz bölgesinde şiddetli dayanılmaz bir acı ve ağrı meydana gelir. Omuzdaki kas bütünlüğünü bozarak, şişlik, kanama, kuvvet kaybı ve ağrı meydana getirir. 
Omuz yırtığının tanı ve tedavisi;

Yırtığın tanısı için öncelikli olarak fiziksel muayene yapılmalı ve görsel bir belirti görülmediği takdirde röntgen filmleri ile kesinleştirilmelidir. Kesinleşen tanının ardından tedavisi için gereken işlemlerin başlatılması gerekir. Burada tedavinin ilk amacı omuz yırtılmasından kaynaklı olarak hissedilen ağrının ortadan kaldırılması gerekir. Bunun içinde hastaya doktorun ilk uygulamasını isteyeceği şey dinlenmedir. Bunun dışında ise hastaya fizyoterapi ve rehabilitasyon uygulamaları yapılmaktadır. Bu iki uygulama ile beraber hastaya aynı zamanda sıcak soğuk kompres uygulamakta gereklidir. Böylelikle oluşan ağrı ve semptomlar azaltılmış ve hasta ağrılardan dolayı yaşadığı sorunlardan kurtarılmış olur. Daha sonrasında ise hastaya ufak egzersizler tavsiye edilerek düzenli bir fizik tedavi uygulanarak hasta eski sağlığına kavuşturulabilir. 
Bir diğer tedavi yöntemi ise bantlama işlemidir. İşlem omuz ve çevresinde bulunan bölgelerde gerginlik oluşması için yapılır. Ayrıca etraftan gelecek travmalara karşı bir korunmada sağladığından omuz kaslarının yeniden güçlenmesini ve omuz yırtıklarının düzelmesini sağlamaktadır. 
En son olarak ileri derecede bir omuz yırtığı vakıasında yapılacak işlem cerrahi işlemdir. Bu tür tam omuz yırtılmalarında yırtıklar belirtilen tedaviler ile düzelmemiş ise, cerrahi müdahale yapılır. Bu işlem ileri yaş omuz yırtığında ve cerrahi işleme uygun olmayan kişilere uygulanmaz. Cerrahi işlem omuz yırtığının en az üzerinden üç ay geçmesi durumunda yapılır. Böylelikle oluşan yırtılmaların tedavisinde daha kesin sonuç alınır.
]]>
Omuzda Kas Yırtılması https://www.omuz.gen.tr/omuzda-kas-yirtilmasi.html Wed, 14 Nov 2018 13:29:43 +0000 Omuzda kas yırtılması, Omuz kol ile gövdesinin birbirine bağlanmasını sağlayan bir bölgede yer aldığından omuzda oluşan kas yırtılmaları insanların günlük yaşantısını çok olumsuz etkilemektedir. Özellikle omuz kas yı Omuzda kas yırtılması, Omuz kol ile gövdesinin birbirine bağlanmasını sağlayan bir bölgede yer aldığından omuzda oluşan kas yırtılmaları insanların günlük yaşantısını çok olumsuz etkilemektedir. Özellikle omuz kas yırtılmasının ciddiyetine göre değişkenlik gösteren belirtileri vardır. Bu belirtiler omuz kası yırtılmalarında tanı koymak için yeterli olsa da kesinleştirme açısından muhakkak film çekilmesinde fayda vardır. Omuz kas yırtılmalarında önemli olan bir diğer husus ise neden ve ne şekilde gerçekleştiğidir. böylelikle omuz kas yırtık tedavisi belirlenir. 

Omuz kas yırtılması sebepleri
 • İlerleyen yaş,
 • Ani kaza travmaları,
 • Aniden gelişen ve spor veya egzersiz yaparken meydana gelen olumsuzlukların hepsi omuz kas yırtılmalarına neden olabilmektedir. Ayrıca bir de ev hanımlarında aşırı iş yapmaktan kaynaklanan yırtılmalar vardır ki bu yırtıklar genellikle sürekli aynı hareketlere maruz kalan omuz kaslarının zedelenmesine neden olur. Böylelikle zaman içerisinde omuz kas yırtıkları meydana gelir. 
Omuz kas yırtılması Tedavisi

Her yaştan insanın başına gelebilecek bir rahatsızlıktır. Bu yırtıklar kaslarda iki şekilde meydana gelir. Bunlardan birisi, kısmi kas yırtılması, diğeri ise tam kas yırtılmasıdır. Kısmı kas yırtılmaları dinlenme ve fizyoterapi ile iyileştirilebilirken, tam kas yırtılmalarında bu işleme ufak çapta egzersiz ve fizik tedavide eklenir. Bunların hepsi hastada omuz kas yırtılmasını tedavi etmez ise en son çare olan cerrahi işlem yapılır. Bu işlemin yapılacağı hastalar belirlidir. Özellikle yaşlılarda ve ameliyata uygun olmayanlarda cerrahi işlem yöntemi kullanılmaz. Ayrıca bir önemli konuda cerrahi işlem için en az yırtık üzerinden üç ay gibi bir sürenin geçmiş olması zorunludur. Aksi takdirde cerrahi işlem hastaya uygulanmaz. 

Özellikle günümüzde yoğun iş temposundan tutunda ağır spor dallarına varıncaya kadar her alanda omuz kas yırtılması meydana gelmektedir. Kadın, erkek ayırt etmeden hepsinde olabilecek bunu yırtıklar günlük yaşantının idame ettirilmesi için mutlaka tedavi edilmelidir. Aksi takdirde daha ciddi kalıcı problemler meydana gelebilir. Sağlıkla kalın.
]]>
Kol Omuz Ağrısı https://www.omuz.gen.tr/kol-omuz-agrisi.html Wed, 14 Nov 2018 15:58:04 +0000 Kol omuz ağrısı; günümüzde birçok kişinin yaşadığı sağlık problemlerinden biridir. Bunun en büyük nedenlerinin başında hareketsizlik ve yanlış beslenme sayılabilir. Boyun fıtığı, yüksek tansiyon, hazır gıdala Kol omuz ağrısı; günümüzde birçok kişinin yaşadığı sağlık problemlerinden biridir. Bunun en büyük nedenlerinin başında hareketsizlik ve yanlış beslenme sayılabilir. Boyun fıtığı, yüksek tansiyon, hazır gıdaların tüketim alanın yaygınlaşması, çalışma koşullarına bağlı hareketsizlik, ağır kaldırma, yaşamsal faktörlerden kaynaklanan kazalar, ani hareket etme, yaşlanma, genetik özellikler, sıkışma, kireçlenme, enfeksiyonlar, iltihaplı romatizmal  hastalıklar, gut, şeker hastalıkları, iç organ hastalıkları, kalp hastalığı, akciğer tepe tümörleri, safra kesesi hastalıkları da  kol omuz ağrısının nedenleri arasında sayılabilir.

Kol omuz ağrısıyla ilgili çoğumuzun duyumları olduğu yadsınamaz. Örneğin, kol ve omuz ağrısı olan kişi sanki hep istirahat etmeli,dinlenmeli diye düşünürüz. Halbuki sürekli hareketsizlik tutulmalara sebep olabileceği için tavsiye edilmez. Zorlamadan yavaş hareketler yapılmasında sakınca yoktur.

Kol omuz ağrısının çeşitli türleri vardır. Donuk omuz, sıkışma, polimiyaljia romatika, sudeck atrofisi, bursit.

Donuk omuz; bir tür kol omuz ağrısı türüdür. Çeşitli sağlık sorunları veya kolun süre hareketsizliği bu ağrıya neden olabilir. Omuzun sertliği ile başlayan bu hastalık zamanla hareketleri de kısıtlayacak bir durum alır. Doktor gözetiminde fizik tedavi ve ağrı kesici uygulanabilir.

Kol ağrısının sıkışma şeklinde olan durumuna bakarsak, ayakta dik durma ve günlük yaptığımız hareketler, kas ve kemik arasında yer alan tendonları zamanla yıpratır. Hastalar genellikle ileri yaşlarda (40 yaş sonrası) bu sorunla karşılaşır. Kolu zorlama sonucu oluşan bu sıkışma, hastayı uykudan uyandıracak kadar şiddetli olabilir. Bu süreçte hasta, kolu zorlayıcı hareketlerden(cam silme,örgü vb) kaçınmalıdır. Doktorun tavsiye ettiği basit fizik tedavi yöntemlerine baş vurması ağrıyı azaltabilir. Hastanın lokal alacağı enjeksiyon ağrı kesiciler de ağrıyı azaltabilir. MR çekilmesi de doktorun tanı koymasında yardımcı olacaktır.

Polimiyaljia romatika; genellikle yaşlılarda görülen uzun süreli tutulma ve ağrılı omuz hastalığıdır. Kadınlarda daha sık görülür. Geceleri ağrı yapar. Sabahları da tutulmalara sebep olur.

Sudeck atrofisi; bir tür omuz, el, ayak tutulmasıdır. Genellikle yaşlılarda ortaya çıkar. Omuzdan ele doğru seyreden bir ağrı söz konusudur. Terleme ve şişlik belirtiler arasındadır.

Bursit; Omuzun hareketini kolaylaştıran sıvının azalması sonucu oluşan iltihaba bursit denir. Omuzun önünden aşağıya doğru yayılır. iltihaptan dolayı çoğu zaman şişlik olur. Hastanın kolunu havaya kaldırması çok zordur. Genellikle ağrı kesici ve soğuk buz uygulanmaktadır.

Kol omuz ağrısı yaşamamak için önlemler:

 • Her gece aynı yöne yatılmamalıdır.Ağrı oluşmuşsa diğer tarafa yatmalı.
 • Ağır kaldırmamalı. Zorlamalardan kaçınmalı.
 • Doktorun tavsiye ettiği fizik tedavi hareketlerini uygulanmalı.
 • Spor yaparken veya hareket halinde, kol omuz hareketleri belli ölçülerde yapılmalıdır.
]]>
Boyun Omuz Ağrısı https://www.omuz.gen.tr/boyun-omuz-agrisi.html Wed, 14 Nov 2018 18:22:08 +0000 Boyun omuz ağrısı, sık karşılaşılan şikayetler içerisinde yer alır. Aniden şiddetli bir ağrı olarak ortaya çıkarken, strese bağlı olarak çıktığı belirtilmiştir. Omuz ağrısı omurganın belli bir kısmında dejenerasyo Boyun omuz ağrısı, sık karşılaşılan şikayetler içerisinde yer alır. Aniden şiddetli bir ağrı olarak ortaya çıkarken, strese bağlı olarak çıktığı belirtilmiştir. Omuz ağrısı omurganın belli bir kısmında dejenerasyon ile ortaya çıkarken; boyun ağrısının sebebi arasında görülür. Boyun omurga ağrısının boyun fıtığı ile ilgili bir şikayet olduğu da bilinmektedir. Bu sıkıntılar kişiden kişiye değişiklik gösterirken değişik şekilde belirtileri vardır.

Boyun omuz ağrısı belirtileri

Boyun ağrılarının belirtileri kişide boyun ağrısının yanı sıra şiddetli baş ağrısı ile kendini belli eder. Sırtta başlayarak omuza doğru yayılan ağrı halinde de gözlenir. Ayrıca boyun hareketlerinde kısıtlılık gözlenirken boyun bölgesinde sertlik ile temizlenir çeşidi omuz bölgesinde ve kol bölgesinde güçsüzlük his kaybı gibi problemler yaşanır. Ayrıca kolda ve elde uyuşma, karıncalanma gibi şikayetler de sıklıkla yaşanır.

Boyun omuz ağrısının nedenleri
 • Omuz ağrısının nedenini tespit edilmesi için doktora başvurmak gerekir. Şikayetlerin dinlenmesinin ardından boyun omuz ağrısının nedenleri tespit edilmesi için gerekli tetkikler yapılır. Hastada enfeksiyon gibi ciddi rahatsızlıklar varsa bunlar için araştırmalar yapılır. Omuz ağrısının tetikleyici etkileri araştır. 
 • Omurgaların aşırı yıpranmasıda yer alır. Travmalar sonucu boyun ağrısı şeklinde gelişirken; omurga, kemik ve yumuşak doku zedelenmesi ile de ortaya çıkabilir.
 • Kas incelmesi de yer alabilir. Boyun ağrısı ya da omurga ağrısı, kas incinmesine bağlı olarak ortaya çıkarken; kaslarla yaralanma olup olmadığını kontrol edilmesi gerekir.
 • Boyun omuz ağrısının nedenleri arasında ağır hareket kaldırma sonrasında oluşan baskı ile ağrı meydana gelmesi yer alır. Bu baskı omur bölümünde yırtık oluşmasına sebep olurken; fıtık ile kendini belli edebilir. 
 • Dar kanal şikayeti yer alabilir. Omuriliğin spinal kanalındaki daralma sonrası baskı uygulanması halinde bu bölgede dejeneratif değişiklikler oluşur. 
 • Omuz ve boyun seviyesinde sıkışması sonucu miyelopati meydana gelir. Kişide yürüme bozukluğu, el parmak kullanımında zorlaşma, bağırsak alışkanlıklarında değişiklikler gibi problemlerle kendini belli eder.

Boyun omuz ağrısında tedavisi

Tedavi edilmesi hastalığın tetkikine göre değişiklik gösterir. Boyun ağrılarının giderilmesi için spinal enjeksiyo kullanınlabilir. Genel anestezi altında uygulanan bu yöntem ile hastaya kortizon karışımı uygulanır. Bazı durumlarda bu uygulamayı yapmak zordur ve özel röttgenler ve cihazlar ile bu uygulamanın gerçekleştirilmesi sağlanır. Boyun omuz ağrısında sebep fıtık ise cerrahi işlem uygulanarak bu bölgede bulunan fıtığın tedavi edilmesi sağlanır. Bu işlemde omurda ciddi bir baskı oluşması sonucu meydana gelen omuz ve boyun ağrısının yanında hastada görülen güç kaybının giderilmesi amaçlanır. Boyun ağrısı için değişik ameliyat yöntemleri vardır. Bu işlem uygulanarak baskı altında bulunan sinir hücrelerinin omurga arasından temizlenmesi ile boyun omur arasındaki ağrının giderilmesi sağlanır. Boyun fıtığı tedavisinde diskektomi yöntemi verilen operasyon gerçekleştirilir. Genellikle boynun ön kısmından uygulanan bu işlemde fıtığın temizlenmesi ile boyun ağrının azaltılması sağlanır. Boyun fıtığı tedavisinde Servikal füzyon uygulanarak omurlar arasındaki mesafenin korunması ve hareketliliğini artırılması sağlanır.
 
Yapılan operasyonlar ile hastanın rahatlatılması gerçekleştirilirken kimi hastalara ise fizik tedavi uygulanması ile omuz ve boyun ağrılarının giderilmesi gerçekleştirilir. Bu süreç içerisinde hastanın günlük yaşantısına dikkat etmesi, ağır kaldırmaması, boyununa boyunluk takılması, sıcak ve aşırı soğuk gibi ortamlardan uzak durması gibi durumlara dikkat edilmesi tedavide etkili olacaktır. Boyun ağrısı çeken kişilerin antibiyotik kullanması ve uygun ağrı kesici ilaçlar kullanılarak ağrının azaltılması]]> Omuz Kasları https://www.omuz.gen.tr/omuz-kaslari.html Thu, 15 Nov 2018 08:10:24 +0000 Omuz Kasları, Omuz bölgesi, eklemin çok hareketli olması bakımından en çok korunması gerekli eklemlerden birisidir. Bu koruma eklemin çevresini saran güçlü kapsül, ligament ve kaslarla sağlanmaktadır. Kas, çok sayıda ka Omuz Kasları, Omuz bölgesi, eklemin çok hareketli olması bakımından en çok korunması gerekli eklemlerden birisidir. Bu koruma eklemin çevresini saran güçlü kapsül, ligament ve kaslarla sağlanmaktadır. Kas, çok sayıda kas hücrelerinden oluşan bir hareket kabiliyeti sağlayan yapıdır. Kas hücreleri, myofibril denilen, kasılabilir protein yapılarla karakterize olmaktadır. Her kas dokusuna, kas hücrelerinin etkileşimini ve liflerinin kasılmasını bulundukları ortama ileten bir bağ dokusu eşlik eder.

Omuz kasları nelerdir

Omuz bölgesinin biçimini m.deltoideus verir. M.deltoideus, ön,orta ve arka parça olarak üç parça şeklinde incelenir. Kasın pars clavicularis adı verilen ön parçası, kola fleksiyon ve iç rotasyon yaptırmaktadır. Pars acromialis adlı orta parçasıysa kolun 15-90 dereceleri arasındaki abdüksiyon hareketini yapmasına imkan sağlar. Arka bulunan pars spinalis kası ise kola ekstansiyon ve dış rotasyon yapma olanağı sağlar. M.deltoideus n.axillaris adlı sinir tarafından innerve edilmektedir.

M.Deltoideus: Omuz üstünde köprücük kemiğinin 1/3 akramion ucundan, acromion kemiğinden ve scapuladan başlar ve üst kol kemiğinin üst tarafına kadar uzanır. Önde kısa ve arkada daha uzun kiriş yapısı bulunmaktadır. Nervus axillaris siniri tarafından uyarılmaktadır. Kolumuzu omzumuzun üst tarafına koyduğumuzda elimize gelen kastır.
Görevi: Ön kısmı kola iç rotasyon (içe doğru dönme) hareketini yaptırır. Öne, içeri doğru çeker. Daha kuvvetli olan orta kısmı kolu horizontale kadar kaldırır. Arka kısmı ise dış rotasyon hareketini yaptırır ve kolu arkaya doğru çeker.

M.Supraspinatus: Fossa supraspinata scapuladan başlayan kriş bir yapı ile tuberkulum majus humeruya bağlanır. Yani omuzumuzun arkasındaki yassı  kürek kemiğinden başlar üst kol kemiğinin üst kısmına yapışır.

M.İnfraspinatus: Spinea scapulanın alt kenarı, fasia infraspinate ve fossa infraspinateden başlayan kriş bir yapı ile tuberkulum majus humerinin orta bölümünde sonlanır. Buda kürek kemiği ve üst kol kemikleri arasındadır. İkisi de nervus supraspinatus siniri tarafından çalıştırılır. 

Görevleri: M.Supraspinatus omuz ekleminde, kola dışa doğru çevirme hareketini yaptırmaktadır. Mdeltoidusa yardımcı olur. Kolu içe doğru çevirme hareketini yaptırır.   

M.Teres minör: Margo lateralis scspulanın ve fossa infraspinatanın 2/3 dış alt bölümünden, fasiz infraspinatadan başlayan, kiriş bir yapı ile  tuberculum majus humerinin alt kısmına kadar uzanır. Nervus axillaris siniri tarafınca uyarılır.

Görevi: Omuz ekleminde kolu dışa doğru çevirme hareketi yaptırır. Ayrıca adduction hareketini de yaptırır.

M.Teres major: Margo lateralis scapulanın 1/3 medial kısmından başlar, kiriş bir yapı ile crista tuberculi minöriste, m.latissumus dorsinin arkasında olup bu oluşumdan bursa m.latissimi dorsi subtendinea aracılığı ile ayrılmıştır. N.subrascapularis siniri tarafınca uyarılır.                                                                                                                                                                                

Görevi: Kola adduction (kalkmış olan kolu indirir), içe rotasyon hareketini yaptırır, M.latissimus dorsiye yardımcı eder.

M.Subcapularis: Sonuç kirişinin altında bursa tendinis m.subscapularis kısmında bulunur. Fossa subscapularis, facies costalis scapuladan başlar, kısa ve geniş bir kiriş yapıyla, tuberculum minusta ve crista tuberculi minöris humerinin  buna yakın bölümünde sonlanır. Subscapularis siniri tarafından uyarılır. 

Görevi: Kola iç rotasyon ve adduction hareketlerini yaptırır. Öne ve kısmende arkaya doğru sallanma hareketine yardımcı olur.

]]>
Donuk Omuz Sendromu https://www.omuz.gen.tr/donuk-omuz-sendromu.html Thu, 15 Nov 2018 08:33:01 +0000 Donuk omuz sendromu, omuzdaki geçmesi zor bir ağrıyla ya da omuz tutulmasıyla ortaya çıkan patolojik bir sorundur. Buna aynı zamanda adeziv kapsül iltihabı yani adeziv kapsülit adı verilmektedir. Toplumda fazla bilinmese de, çoğu Donuk omuz sendromu, omuzdaki geçmesi zor bir ağrıyla ya da omuz tutulmasıyla ortaya çıkan patolojik bir sorundur. Buna aynı zamanda adeziv kapsül iltihabı yani adeziv kapsülit adı verilmektedir. Toplumda fazla bilinmese de, çoğu kişi bundan yakınır. Eğer doğru şekilde tedavi edilirse, donuk omuz sendromu zamanla iyileşen bir problemdir. Tedavi edilmediği takdirde ise, zamanla omuz ekleminin hareketlerinde kısıtlanma etkisi ortaya çıkabilir. Bu sorun en fazla 35-60 yaşları arsındaki kadınlarda rastlanır. Hastalarda şiddetli ağrıyla seyreden, hareket kaybına kadar giden donuk omuz sendromu yüzünden, kollar uzun zaman kullanılamayabilir. İlerlemiş olgularda omuz hareketleri dikkat çekecek kadar kısıtlanabilir. Hastaların günlük yaşam aktivitelerini bile zorlukla yapabildiği izlenir. Yani uzanıp bir şey alma, diş fırçalama, pantolon giyme, elbise giyme gibi işler yapılamaz duruma gelinir. Özellikle gece ağrıları olur.

Donuk omuz sendromu belirtileri

Hastalarda donuk omuz sendromu ilk kez omuz ağrısıyla kendini gösterir. Omuz ağrısının özellikleri ise;
 • Kolun hareketi sırasında omuz ağrısının artması
 • Kolu bir yerden başka bir noktaya kaldıramamak ya da kolu döndürmekte zorlanmak
 • Uyumayı engelleyecek şekilde omuz ağrısı olması
 • Günlük işleri yaparken bile şiddetli omuz ağrısının olması belirtiler arasındadır.
Donuk omuz sendromu nedenleri

Bu rahatsızlığın nedenleri oldukça farklı olabilir. Buna rağmen donuk omuz sendromunun nedeni tam olarak bilinemez. Kadınları erkeklerden daha etkileyen bu rahatsızlık, özellikle 40 yaşın üzerindeki kadınlarda görülür. Bu durum bazen geçmişte yaşanan omuz incinmesi nedeniyle, bazen omuzda tendon yırtıkları, eklem kireçlenmesi gibi etkenlerden sonra oluşabilir. Bunun dışında travma, cerrahi girişimlerde ortay çıkan omuz hareket kısıtlılığı gibi sebeplerin ardından oluşabilir.

İdeopatik donuk omuz sendromu ise, daha çok tiroit sorunları, diyabet, yüksek kolesterol, meme hastalıkları, kalp rahatsızlıkları, boyun sorunları gibi etkenler nedeniyle oluşabilir. Ancak donuk omuz sendromu hastalarının çoğunluğunun yoğun stres yaşayan kişiler olduğu da bilinmektedir. Bunlardan şeker hastası olan kişilerin tedavisi daha zor olmaktadır.

Donuk omuz sendromu hastaları ilk olarak omuz ağrısıyla karşılaşır. Devamında omuz hareketlerinde kısıtlılık başlar. Omuz eklemi çok sayıda parçadan meydana gelen eklem olduğundan, kolun her türlü hareketine olanak sağlar. Fakat donuk omuz sendromu oluştuğunda kolun kaldırılması, sallanması, döndürülmesi gibi hareketler kısıtlanır. Çünkü eklemdeki bazı kısımlarda içe çekilme, sıkışma ve büzüşme gibi sorunlar oluşur. Bu yüzden hastalarda ağrı ve tutukluluk hali karakterizedir.

Donuk omuz sendromu teşhisi nasıl yapılır

Bu rahatsızlığın tanısı hastadaki belirtilere, sağlık geçmişine göre değerlendirilir. Hastanın muayenesi sırasında kolun havaya kaldırılması, döndürülmesi esnasında hissedilen ağrı ve yapılan hareketin kişiye verdiği rahatsızlık değerlendirilir. Bunun dışında omuz röntgeni çekilmesi ve öteki görüntüleme yöntemleri de kesin tanı konması için kullanılır. Ancak donuk omuz sendromu teşhisi ilk olarak klinik değerlendirmeyle konur. Sadece görüntüleme tetkiklerinin yapılması yeterli olmaz.

Donuk omuz sendromu tedavisi nasıl yapılır

Hastalardaki donuk omuz yakınmasının tedavisi yapılmadığı zaman 2-10 yıl arasında hastalarda omuz eklem kısıtlaması sorunu yaşanabilir. Bu yüzden tedavisinin yapılması önemlidir. Tedavide ilk olarak konservatif yani cerrahi olmayan tedavi yöntemleri kullanılır. Hastaların donma aşamasında olan omuz eklemini kullanmakta ısrarcı olması gerekir. Şişme ve hassasiyetin azaltılmasında eklemin içinde yapılan kortizon enjeksiyonu önemli bir yardımcıdır. Bu sayede donmuş omuz sendromu geçmese de, ağrı, omuzun esnetme hareketlerini yap]]> Omuz Çıkması https://www.omuz.gen.tr/omuz-cikmasi.html Fri, 16 Nov 2018 00:46:43 +0000 Omuz Çıkması; yapısı itibariyle en fazla hareket kabiliyeti olan omuz ekleminde sıkça rastlanan sorunlardandır. Omuz ekleminin sağlamlığı kemik bağlantısından çok, yumuşak doku tarafından sağlanır. Hareket kabiliyeti Omuz Çıkması; yapısı itibariyle en fazla hareket kabiliyeti olan omuz ekleminde sıkça rastlanan sorunlardandır. Omuz ekleminin sağlamlığı kemik bağlantısından çok, yumuşak doku tarafından sağlanır. Hareket kabiliyeti fazla olan bu eklemin, çıkma riski de diğer eklemlere göre fazladır. 

Omuz kemik bağlantılar yanında, labrum denilen fibrokartilejanöz yapı, eklem bağları, çevre yumuşak doku kasları ve vakum etkisi ile yerinde durur. Travma sonrası en sık zedelenen ve eklem stabilitesine en fazla etkisi olan labrum’dur.

Labral yırtıklar kendi kendine iyileşmez. Sportif yaralanmalar sonrası, labral yırtık sonucu omuz ekleminde tekrarlayan çıkıklar olabilir. Çıkıkların sürekli hale gelmesi ve çıkık sayısının artması durumunda labrum yırtığı yanında kemiksel lezyonlar gelişebilir. Böyle durumlar cerrahi tedavi prensiplerinin değişmesine neden olabilir.

Omuz Çıkması Nasıl Ve Kimlerde Oluşur

Omuz çıkması her yaş grubu hastalarda görülebilir. Çıkık genelde el açık poziyondayken düşmelerde veya omuzun dışa zorlanmalarında meydana geir. Yaşlı hasta grubunda omuz çıkmalarına kırıklar da eşlik edebilir. Bu tür çıkıklar cerrahi yolla veya anestezi altında oturtma yöntemiyle tedavi edilir ve özel durumlar haricinde tekrarlama ihtimali azdır. Ancak çevre kasların çıkık sırasında yırtılması veya omuz yuvası kemiğinde kırıklar olması durumunda çıkıkların tekrarlama ihtimali yükselir.

Tekrarlayan omuz çıkmaları özellikle spor yapan genç hastalarda görülür. İlk çıkma genelde ciddi bir travma sonrası oluşur. Daha sonra özellikle günlük aktiviteler sırasında da çıkık veya yarı çıkıklar oluşabilir. Bazen hastalar bu çıkıkları kendileri yerine oturtabilir. 

Çıkıkların tekrarlaması, hastanın omuzunda çıkık endişesi yaşamasına ve günlük aktivitelerinde kısıtlama gereği duymasına neden olur. Bu tür vakalarda cerrahi tedavi gerekir.

Omuzda Gevşeklik ve Çıkma Nerede Oluşur

Omuzda çıkma yapacak zedelenme bir ya da birden fazla yerde oluşabilir. Genellikle kol kemiğinin başı gereğinden fazla ileri çıkar ve eklemin önüne doğru fırlar. Başın üstüne ya da geriye uzanıldığında omzunuzun çıkabileceği endişesine oluşur. Omuzdaki gevşek bir kapsül nedeniyle bazen kol hangi yönde hareket ettirilirse ettirilsin, omuzda çıkık olacakmış gibi bir his oluşur.

Tekrarlayan Çıkmalarda Tedavi Prensipleri Nelerdir

Omuzda tekrarlayan çıkmaların sonrasında omuz eklemi hasarı fazlalaşmakta, kireçlenme ihtimali artmakta ve artroskopik cerrahi ile tedavisi zorlaşmaktadır. Genelde ilk çıkıklar cerrahi müdahale olmadan yerine oturtulur ve kol askısı tespitinden sonra hastaya kuvvetlendirici egzersizler verilir. Çıkık tekrarlamazsa hastalar bu şekilde izlenir. Ancak bu tip vakalarda yırtılan dokunun anatomik iyileşmesi hiçbir zaman kendi kendine vücut tarafından sağlanamaz.

Özellikle aktif spor yapan kişilerde ilk çıkma sonrasında cerrahi tedavi tercih edilebilir. Çıkık sayısı artmaya başladığı zaman tedavi çoğunlukla artroskopik ve açık tamir metodlarıyla yapılır. Yaşlı hastalarda çıkıkların tekrarlandığı ve kemik lezyonlarının eşlik ettiği vakalarda açık ameliyatlar veya protez ameliyatları gerekebilir.

Omuz Çıkmasında Cerrahi Tedavi Yöntemleri

Tekrarlayan omuz çıkmalarında çeşitli cerrahi tedavi yöntemleri mevcuttur. Teknolojinin ve cerrahi birikimin artmasına paralel olarak bu vakalarda çoğunlukla artroskopik teknikler uygulanmaktadır. Hastalar, anesteziden sonra, omuz bölgesinde açılan 3 ya da 4 portal yoluyla kamera altında, açık tedavi uygulanmadan tedavi edilebilir.

Artroskopik tedavinin uygulanamadığı hastalarda yırtık olan labrum, açık tekniklerle yerine dikilir. Her iki tedavide de doku iyileşmesi açısından fark yoktur. Açık tedaviler, yara bakımı gerektirebilen ve ameliyat sonrası hastanede kalış süresi birkaç gün daha uzayabilen tedavilerdir

]]>
Omuz Antrenmanı https://www.omuz.gen.tr/omuz-antrenmani.html Sat, 17 Nov 2018 00:45:52 +0000 Omuz antrenmanı, vücut geliştirme sporunun vazgeçilmez ve mutlaka yapılması gereken bölgelerden biridir. Omuz kasları diğer bölgelere göre biraz daha geç gelişir ve şekillenir. Omuz kasları 3 kısımdan oluşur. Bunlar ön Omuz antrenmanı, vücut geliştirme sporunun vazgeçilmez ve mutlaka yapılması gereken bölgelerden biridir. Omuz kasları diğer bölgelere göre biraz daha geç gelişir ve şekillenir. Omuz kasları 3 kısımdan oluşur. Bunlar ön omuz, orta omuz ve arka omuz kasları. Omuz antrenmanları farklı hedeflere, spor geçmişine ve vücut durumuna göre değişkenlik gösterir. Bu omuz antrenmanları güç kazanmaya yönelik, kondisyon sağlamaya yönelik, büyümeye yönelik yada parçalamaya yönelik yapılabilir. Bu hareketleri yaparken spor salonu hocanızdan yardım alabilirsiniz. Bu programı 2 ay boyunca uygulayabilirsiniz.

Spora yeni başlayanlar için omuz antrenmanı, antrenmana başlamadan önce eklem ve omuz ısınması yapın. Antrenmana tok ve iyi beslenmiş şekilde başlamaya özen gösterin. Her antrenmandan 1 saat önce protein ve karbonhidrat ağırlıklı beslenin.

Hareket smith makinesinde arka omuz press 4x10; Smith makinesinde sehpayı dik konuma getiriniz. Kollarını omuz genişliğinde açıp barı kavrayın. Daha sonra yavaş bir şekilde enseye doğru indirin ve tekrar yukarı kaldırın. Barı indirirken nefes alın, kaldırırken nefes verin. Ayaklarınızın yerde olmasına dikkat edin. Yeni başlayanlar için hareketlerin yapılışını detaylı bir şekilde anlatmaya özen göstereceğiz.

Hareket smith makinesinde ön omuz press 4x10; Sehpayı bu sefer biraz önce doğru çekip ön omuz kaslarına doğru press hareketini gerçekleştirmek gerekir. Barı çenenize kadar indirmeye dikkat edin ve nefesinizi kontrol edin.

Hareket orta omuz dambıl sıkıştırma 4x10; Ayarlanabilir sehpayı dik konuma getirin. Kendi gücünüze göre dambılları kafanızın üzerinde avuç içleriniz karşıya bakacak şekilde konumlandırın. Dambılları kafanızın üstünde birleşecek şekilde kaldırın daha sonra kollar 90 derece olacak şekilde tekrar indirin. Nefesinizi aynı şekilde kontrol edin ve ayaklarınızın yerde olmasına dikkat edin.

Hareket omuz açma 4x10; Ayakta dik bir pozisyon alın. Kollarınız yan tarafta ve avuç içleriniz bacaklarınıza dönük olsun. Kollarınızı yanlara doğru açıp tekrar aynı pozisyonda indirin

Hareket trapez 4x12; Ayakta dik pozisyonunda konumlanın. Elinize dambıl alın ve kollarınız yan taraflarda dursun. Omuz başlarınızı yukarı doğru kaldırıp indirin. Bunu yaparken dirseklerinizi kırmamaya özen gösterin.

Omuz kaslarını büyütmeye yönelik omuz antrenman programı; kaldırabileceğiniz maksimum ağırlıklar ile çalışmaya dikkat edin.
 • 1.Hareket oturarak dambıl sıkıştırma 4x8
 • 2.Hareket dambıl ile omuz açma 4x8
 • 3.Hareket serbest bar ile oturarak arka omuz press 4x8
 • 4.Hareket arka omuz açma 3x8
 • 5.Hareket öne ağırlık kaldırma (adımlama)
Omuz kaslarını parçalamaya yönelik omuz antrenmanı; set sayılarını yüksek tutup kiloyu düşürmeye dikkat edin.
 • 1.Hareket dambıl ile omuz açma 4x15
 • 2.Hareket serbest bar ile arka omuz press 4x12
 • 3.Hareket yatarak arka omuz açma 4x12
 • 4.Hareket öne kaldırma 4x12
 • 5.Hareket Arnold dumbıl press 4x12
 • 6.Hareket trapez 4x15
Omuz antrenmanı programları gördüğünüz gibi her seviyeye göre değişiklik gösterir.
]]>
Omuz Eklem Ağrısı https://www.omuz.gen.tr/omuz-eklem-agrisi.html Sat, 17 Nov 2018 03:19:03 +0000 Omuz Eklem Ağrısı, Vücudumuzun en esnek eklemlerinden biri olan omuz eklemi 5 eklemden meydana gelmiştir. Bu eklemlerin kendi işlerinde uyumlu bir şekilde çalışması ise kolun hareket etmesini sağlamaktadır. Omuz eklemi, kolun gö Omuz Eklem Ağrısı, Vücudumuzun en esnek eklemlerinden biri olan omuz eklemi 5 eklemden meydana gelmiştir. Bu eklemlerin kendi işlerinde uyumlu bir şekilde çalışması ise kolun hareket etmesini sağlamaktadır. Omuz eklemi, kolun gövde ile birleşme noktasıdır ve kolun aşağı yukarı, öne arkaya ve yanları hareket etmesini sağlar. Vücudun en fazla kullanılan eklemlerinden biri olan omuz eklemi oldukça esnek olması ve çok fazla kullanılmasından dolayı oldukça kolay yararlanabilmektedir. Birçok kas grubu tarafından desteklenen bu eklem birçok nedenden dolayı sakatlanabilir. Omuzda bulunan kaslar, tendonlar ve eklemler zarar görebilir. Bu durumda omuz eklemi ağrısının ortaya çıkmasına sebep olur. Kişiye sıkıntı yaratan omuz eklem ağrısı, birçok kişinin ortak problemidir ve uygun tedavi yöntemi belirlendiği takdirde bu ağrıların nedeni tam olarak tespit edilebilir.

Omuz eklem ağrısı nedenleri 

Tendon iltihaplanması, omuz eklemi ağrısının en çok karşılaşılan nedenini tendon iltihaplanmasıdır. Bu durumda ağrılar gece başlar ve ağrının şiddetlenmesine neden olur.

Bursit, omuz eklemini üzerinde bulunan yumuşak dokuda yer alan sıvı dolu keseciklerin iltihaplanması durumu olan bursit, çoğunlukla omuzda devamlı ya da belirli aralıklarla baskı uygulanması durumunda ortaya çıkar ve bu durum da omuz eklem ağrılarına neden olur. Dirseklere fazla yük verilmesi, bahçe işleriyle ve aşırı temizlik işiyle uğraşmak ve omuz eklemini zorlayacak bir enstrüman çalınması gibi durumlar bursite sebep olur.

Tendon kopması, omuz eklemini tutan tendonların çeşitli nedenlerden dolayı yırtılması sonucu ortaya çıkan tendon kopması da omuz eklem ağrılarına neden olabilir ve bu durum çoğunlukla ameliyat ile tedavi edilir.

Omuz tutulması, omuz ekleminde sürekli olan ve geçmeyen ağrıların ortaya çıkmasına neden olan omuz tutulmaları, aynı zamanda omuzun hareketini kısıtlar ve bu durum fizik  terapiyle tedavi edilebilir.

Tendon kireçlenmesi, tendonlarda kalsiyum birikmesi ile ortaya çıkan bu durum omzun üst kısmındaki eklemde oluşur.

Omuz istikrarsızlığı, omuz ekleminin gevşemesiyle oluşan bu durum çıkık ve travmalardan kaynaklanır.

Omuz çıkığı, omuz ekleminin üzerinde bulunan kemiğin kürek kemiğinden çıkması durumudur ve kişinin aşırı derecede ağır hissetmesine neden olur.

Omuz ayrılması, omuz çıkmasından tam anlamıyla farklı olan bu durum akromioklaviküler eklem zedelenmesi sonucunda oluşur.

Artrit, diz ve kalça artriti kadar yaygın olmayan omuz artriti, görüldüğünde oldukça şiddetli ağrılara neden olur.

Omuz eklem ağrısı tedavisi, son derece rahatsızlık veren bu sağlık probleminin tedavisi ağrının neden kaynaklandığına göre değişiklik gösterir. Bu sebeple tedaviye başlamadan önce ağrıya neden olan etken bulunmalı ve tedavi ona yönelik uygulanmalıdır. Omuz eklemi ağrısında uygulanacak ilk tedavi yöntemi enfeksiyonun giderilmesini sağlamak için eklemin dinlendirilmesi ile olur. Bununla beraber omuz bölgesine uygulanacak buz uygulamaları ve sıcak uygulamalar omuz ağrılarının giderilmesine yardımcı olur. Kireçleme ve ve iltihap durumundan kaynaklanan omuz eklemi ağrısı ve ısı uygulaması ağrının şiddetlendiği ve zonklama gibi durumlarda ise şişme olmaması için soğuk kompresler uygulanabilir. Bunların dışında fizik tedavi, tendonların esnetilmesi, kortizon enjeksiyonları ve ağrı kesici iltihap giderici ilaçlar, romatizma ilaçları, kas gevşetici ve kıkırdak yenileyici ilaçlarda diğer tedavi yöntemleri arasında yer alır.
]]>
Arka Omuz Hareketleri https://www.omuz.gen.tr/arka-omuz-hareketleri.html Sat, 17 Nov 2018 16:07:49 +0000 Arka Omuz Hareketleri, omuz antrenmanlarının vazgeçilmez hareketleridir. Arka omuz kasları diğer kas gruplarına göre daha geç gelişir ve çoğu sporcuda arka omuz kasları eksik kalır. Arka omuz kaslarının gelişmemesinin 2 te Arka Omuz Hareketleri, omuz antrenmanlarının vazgeçilmez hareketleridir. Arka omuz kasları diğer kas gruplarına göre daha geç gelişir ve çoğu sporcuda arka omuz kasları eksik kalır. Arka omuz kaslarının gelişmemesinin 2 temel sebebi vardır. Bunlardan biri erkeklerde kas üretimini sağlayan testesterun hormonları arka omuz bölgesinde istenilen düzeyde salgılanmaz. Diğer neden de antrenmanlarda arka omuz hareketlerini eksik veya yanlış yapmaktır. Arka omuz kaslarını diğer kas grupları gibi düşünmeniz gerekir. Nasıl göğüs antrenmanında açma, sıkıştırma ve press yapıyorsanız arka omuz bölgesi içinde bu hareketlerini yapmak zorundasınız.

Arka omuz hareketleri sanıldığı kadar az değildir. Bilinen hareketleri şekillendirerek ve farklı kombinasyonları deneyerek arka omuz kaslarını geliştirebilirsiniz. Bu hareketleri de seviyenize göre yapmanız gerekir. 
 • Dumbbell deltoid press  arka omuz sıkıştırma): Bu hareket arka omuz kaslarınızın sıkışmasını sağlayacaktır. Ayarlanabilir sehpayı dik konuma getiriniz. Daha sehpaya dik bir pozisyonda oturun ve sırtınızı sünger olan kısmına dayayın. Dumbelları kavrayın ve avuç içleriniz karşıya bakacak şekilde omuz hizasında konumlandırın. Bu şekilde devam edeceğiniz sıkıştırma orta omuz bölgesine vurur. Biz arka omuz bölgesini çalıştırma istediğimiz için kollarımızı omuz hizasından biraz geriye doğru alalım. Bunu yaparken de göğüslerini ileriye doğru çıkarıp kanatlarınızı kapatmanız daha faydalı olacaktır. Daha sonra dumbelları kollarınızın açısı 90 derece olacak şekilde kaldırın ve aynı açı ile tekrar indirin. Tekrar sayınıza göre hareketi aynı şekilde yapın. Hareketi yaparken ayaklarınızın yerde olmasına özen gösterin ve nefesinizi kontrol edin. Harekete başlamadan önce nefesinizi alın ve dumbelları kaldırırken nefes verin. Tekrar indirirken nefes alın ve bu şekilde döngüye devam edin.
 • Barbell deltoid press (arka omu press): Bu hareket için serbest bar ya da Smith makinesini kullanabilirsiniz. Ayarlanabilir sehpada dik pozisyonu alınız. Barı omuz genişliğinden biraz daha fazla olacak şekilde kavrayın. Daha sonra barı ensenize kadar indirip kaldırın. Ayaklarınız yerde olsun ve aynı şekilde nefesinizi kontrol etmeyi unutmayın.
 • Bent over side lateral raises (arka omuz için yatarak yana açış): Bu hareketi mutlaka antrenman programınıza eklemenizi tavsiye ederim. Ayarlanabilir sehpayı yaklaşık 45 derece olacak şekilde ayarlayın. Daha sonra sehpaya yüz üstü uzanın kafanızın havada olmasına dikkat edin. Sehpanın altından ağırlıkları kavrayın ve hafif kolları kırarak yanlara doğru açın. Hareketin başlangıcında avuç içleri birbirine bakarken, kollar yukarıdayken avuç içleri aşağı bakmalıdır. Ayaklarınız yerde olsun ve nefesinizi kontrol edin.
]]>
Omuz Ağrısı Kireçlenme https://www.omuz.gen.tr/omuz-agrisi-kireclenme.html Sat, 17 Nov 2018 21:59:05 +0000 Omuz ağrısı kireçlenme, Omuz, diz ve kalça ekleminden sonra kireçlenmeden yani artroz tesirinden en çok etkilenen eklemdir. Omuz iki eklemden oluşmaktadır. Bu eklemler asıl omuz eklemi, kol kemiği ve kürek kemiği arasında Omuz ağrısı kireçlenme, Omuz, diz ve kalça ekleminden sonra kireçlenmeden yani artroz tesirinden en çok etkilenen eklemdir. Omuz iki eklemden oluşmaktadır. Bu eklemler asıl omuz eklemi, kol kemiği ve kürek kemiği arasında  yer alan glenohumeral denilen eklemlerdir. Bu eklem bilye yuvası gibidir. Ayrıca vücuttaki en esnek eklemdir. Kol kemiğinde olan bilye benzeri yuvarlak başı, burada küçük bir yuvanın içerisine girmektedir. Kemik başını yuvanın içinde tutan kaslar ve yumuşak dokulardır. Kolu yan tarafa, aşağıya yukarıya, vücudun karşısına veya sırta doğru uzatmaya destek olur. Normal olarak bilye başı içinde olan yuvada çok rahat kayar ve hareketini yapar. Çünkü eklemi oluşturan kol kemikleri yumuşak yapıda olan kıkırdak dokuyla korunmaktadır. Özellikle eklemin sinoyyum denen dokuyla kaplı olması da çok etkili olur. Kireçlenme ostreoartrit eklemde oluşan aşınma neticesinde ortaya çıkar. Kıkırdak yapı çatlayıp, pürüzlü bir yüzeye sahip olur. Burada kemik yuvasında aşınmada da olur. Eklem kayganlığını kaybeder, hareketlerde kısıtlanma oluşur. Bunun sonucunda kemik açığa çıkarak, üstünde çıkıntılar meydana gelir. Eklemdeki koruyucu kıkırdak tabaka yıprandığı için, hareket sınırlı olur. Kişi omuz hareketleri esnasında hafif bir sürtünme olduğunu hisseder. Omuzdaki kıkırdak yıpranmasının romatoid artrit gibi romatizmaya bağlı rahatsızlıkların neticesinde ya da travmadan, kemiğin beslenme sorunundan oluşabilir.

Omuz ağrısı kireçlenme belirtileri 

Omuz ağrısı ve kireçlenmesinin en bilinen belirtisi ağrı ataklarının çok olmasıdır. Özellikle ağrılar kireç depolarındaki gevşemeyle birlikte meydana çıkar. Kireç depolarının büyüklüğü oranında ağrılarda şiddetli olur. Kişilerde mekanik sıkışma da oluşur. Bu durum omuz eklemindeki iltihaplanma sebebiyle de oluşabilir. Bu özellikle romatizma hastalıkları sonucunda olur. Omuzda oluşan şişlik, ağrı, kızarıklık gibi emare olur. Kronik romatizma durumunda ise, ağrıyla beraber eklem içi kireçlenme olur.

Omuz ağrısı kireçlenme tedavisi

Vücudunuzda bulunan diğer eklemlerdeki kireçlenmelerdeki gibi omuzda oluşan ağrı ve kireçlenmesinde tedavide ilk olarak ağrı kesici ilaçlar, fizik tedavi uygulamaları, eklem içine enjeksiyonlar yapmak gerekmektedir. Bunların başarı oranı kireçlenmenin evresine göre değişir. Erken müdahalede oldukça başarılı sonuçlar alınır. Eklem kireçlenmesi normal olarak çok hızla ilerleyen bir rahatsızlıktır. Kıkırdak hasarı çok ilerlerse, tedavide eklem protezi uygulanmak mecburiyetinde kalınır. Kol kemiğinin başında ya da yumuşak dokuda hasar oluşmuşsa, kürek kemiği tarafında olan glenoid hasar görmemişse, yalnızca kemik başının değiştirilmesi uygun olacaktır. Humerus başı çıkarılarak, kol kemiği bu takılacak sapı sağlam tutması için hazırlanır. Sap tutturulduktan hemen sonra, metal sap bu yeni sapın üzerine yerleştirilir. Buna persiyle eklem protezi ismi verilir. Kol kemiği başında, hem de yuvada erozyon olursa, kemik başındaki yuvarlağının ve yatağın değiştirilmesi gerekebilir. İlk önce yıpranan humerus başı çıkartılıp, kol kemiği bu sapı tutacak biçimde hazırlanır. Daha sonra yuva hazır hale getirilerek, buraya sabitlenir. Akabinde sap kol kemiği içine sokularak, metal yuvarlak bu sapa tutturulur. Bu işleme total eklem protezi denir. Ameliyattan sonra omuz ekleminin açıcı, omuz çevresindeki kasları sağlamlaştıran egzersizler yapılmalıdır. Tedavinin bunlarla desteklemesi tedavi sürecini kısaltır. Omuz kireçlenmesi protez ameliyatlarının deneyimli cerrahlar tarafından yapılması durumunda, yakınmalar az olur. Genellikle 2-4, ay içinde hastalar eski günlerine geri dönebilir.

]]>
Omuz Kol Ağrısı https://www.omuz.gen.tr/omuz-kol-agrisi.html Sun, 18 Nov 2018 21:30:17 +0000 Omuz Kol Ağrısı: Omuz ve kol ağrısı, toplumda çok fazla rastlanılan bir hastalıktır. Hastalığın görülme riski, yaklaşık %10 civarındadır. Bu ağrının önce ana kaynağını bilmek gerekir. Omuz ve kol ağrısının Omuz Kol Ağrısı: Omuz ve kol ağrısı, toplumda çok fazla rastlanılan bir hastalıktır. Hastalığın görülme riski, yaklaşık %10 civarındadır. Bu ağrının önce ana kaynağını bilmek gerekir. Omuz ve kol ağrısının birçok nedeni vardır. Duruş bozukluğu ve boyunu kötü ve zor kullanma bunlardan biridir. Günlük hayatımızda yapılan yanlış hareket etmek ve duruş omurlarda ve eklem bölgelerinde yıpranmalara neden olur. Boyun kötü kullanıldığında, boyunda olan doğal eğilim zaman içinde kaybolur. Boyun da incinme de var ise omuz ve kol ağrılarına neden olur. Boyunla yapılabilen yani boynun yapması gereken normal hareketlerin dışında boynu zorlayarak ve zorlanarak yapılan hareketler de kemik, disk ve bağlarda yıpranmalara neden olur. Daha ileri zamanlarda boyun omurlarının çok aşırı hareketine bağlı olarak omuz ve kol ağrısı olabilir.  Boyun tutulması da omuz ve kol ağrısına neden olacaktır. Özellikle de boyunu dengeleyen kasların, çok aşırı gerilmesi sonucu meydana gelir. Sürekli masa başı işleri, aşırı spor, iş yoğunluğu ve çok ağırlık kaldırmak boyun tutulma olmasına neden olabilir. Bunun ile beraber yüksek yastık uyumak ve kötü şartlarda yapılan yolculukta boyun tutulmasına neden olabilir.

Omuz Kol Ağrısı Tedavisi: Boyun tutulmasından kaynaklı olan omuz ve kol ağrısı genellikle de çok basit bir biçimde tedavi edilebiliyor. Aile doktorunuzun önereceği ağrı kesici ile beraber kas gevşetici ilaç ile tedavi edilecektir. Omuz Kol Ağrısı, rahatsızlığına boyun fıtığı da neden olur. İki boyun arasındaki jölemsi olan kıkırdak disk olan dokunun kola ve omuriliğe giden sinirlere doğru fazla taşmasıdır. Boyun fıtığında, omuz ve kol ağrısından başka kolda kuvvet kaybı, uyuşma yani uyuşukluk ve ellerde güç kayıp olmasına rastlanabilir. Hatta omuriliğe baskı yapar ise bacaklarda güçsüzlük, yürüme de zorluğu ve idrar şikayetlerine de neden olabilir. Omuz ve kol ağrısının en etken nedeni, stres, hayatın zorlaması ve sigaradır. Boyunda ağrının artmasına neden olur ve kronikleştirir. 

Ekonomik ve sosyal olan sorunlarda omuz ve kol ağrısını tetikleyici olur. Düzenli bir şekilde çalışmak, sosyal uğraşlar ve hayata bağlı olmanız omuz ve kol ağrılarına karşı en önemli ilacınız olacaktır. Omuz  kol ağrısı romatizma kaynaklı rahatsızlık da meydana getirebilir. Bu tür sorunlarda vücudu da olan  bağışıklık sistemi kendi hücrelerine karşı savaşmaya başlar. Bütün bu nedenler dışında omuz ve kol ağrısına neden olabilecek başka nedenler de vardır. Omurilik ve beyin tümörleri de omuzda ve kolda ağrılara neden olabilir. Çok az da olsa akciğer hastalığına da omuz ve kol ağrısına neden olabilir. Omuz ve kol ağrısında mutlaka bir hekime gitmek ve gerekli testlerden sonra tedavisinin yapılması çok daha iyi olur. Aksi halde çok kötü sonuçlar olabilir.
]]>
Omuz Yırtığı Ameliyatı https://www.omuz.gen.tr/omuz-yirtigi-ameliyati.html Mon, 19 Nov 2018 14:11:15 +0000 Omuz yırtığı ameliyatı, cerrahi olarak uygulanan bir tedavi yöntemidir. Uygulanan tedavi yöntemleriyle iyileşemeyen omuz yırtıkları cerrahi yöntemlerle tedavi edilir. Ancak omuz yırtığı ameliyatı yırtılmadan en geç Omuz yırtığı ameliyatı, cerrahi olarak uygulanan bir tedavi yöntemidir. Uygulanan tedavi yöntemleriyle iyileşemeyen omuz yırtıkları cerrahi yöntemlerle tedavi edilir. Ancak omuz yırtığı ameliyatı yırtılmadan en geç üç ay içinde yapılması gereklidir. Cerrahi yöntemlerde sonuç daha başarılı olmaktadır.

Omuz yırtığı ameliyatı neden Yapılır

omuz yıktıklarında hastalara öncelikle ilaç tedavisi uygulanır. Ancak ilaç tedavisinin işe yaramadığı yada doktorların yaptıkları muayeneler sonucunda ilaç tedavisi ile sonuç alınamayacağı durumlarda cerrahi yöntemlere baş vurulur. İlaç tedavisinin ise yaramayacağı durumlarda da zaman kaybına uğramamış oluruz. Genelde spor yapan kişilerde ani hareketler doku hasarına neden olur. Buda büyük ağrılara sebep olmaktadır. Ayrıca zorlamalardan dolayı meydana gelen bağ sorunları cerrahi yöntemle tedavi edilir.

Omuz yırtığı ameliyatı nasıl yapılır

Omuz yırtığı ameliyatlarında cerrahi yöntem kapalı veya açık olmak üzere iki şekilde de yapılabilir. Ancak  en çok kullanılan omuz yırtığı ameliyatı yöntemi kapalı omuz ameliyatıdır. Bu yöntem uzun yıllardır başarılı bir şekilde yapılan bir yöntemdir. Açık omuz ameliyatlarına göre en büyük avantajı çok büyük kesiler yapılmadan hastanın tedavisi yapılır. Bu ameliyatta çok küçük kesiler açılarak görüntüleme cihazlarının yardımıyla gerçekleştirilir. aynı zamanda bir avantaj olarak hastalar da kan kaybı oluşmaz. Küçük kesiler olduğu içinde dikiş izi kalmaz. Kapalı omuz ameliyatının bir avantajı da ameliyat yapıldıktan sonra ameliyat ağrılarının az olmasıdır. çünkü bu tip ameliyatlarda doku tahribatı çok fazla olmaz. Bu ameliyat ileri teknoloji kullanılarak yapılmaktadır. kişinin omuzuna yerleştirilen kamera ve diğer cihazlarla ameliyat basit bir şekilde gerçekleştirilir. Kapalı omuz ameliyatları bazen genel anestezi kullanılarak yapılsa da hastalarda genellikle lokal anestezi kullanılır. Ameliyat ise şezlong pozisyonu adı verilen oturur pozisyonda yapılmaktadır. Ameliyathaneye girdikten sonra ameliyat yaklaşık 1 saat sonra başlayabilmektedir. Ameliyat esnasında kopan tendonu yerine sabitlemek amacıyla mikro boyutlarda küçük vidalar kullanılır. Bu vidaların vücut içinde kalmalarında sağlık açısından her hangi bir sakınca yoktur. Bazen cerrahların kararına göre 6-9 ay içinde vücutta yok olan vidalarda kullanılabilir.

Omuz Yırtığı Ameliyatı sonrası

Omuz yırtığı ameliyatı, sonrasında hastalarda özellikle kapalı ameliyatlar da bir sakınca olmadığı zaman hasta aynı gün taburcu edilmektedir. Ameliyat sonrasında iki sürecek olan buz tedavisi uygulanır. Ayrıca ağrı kesici tedavisi uygulanır. Ameliyat sonrası yaralar günde iki defa olmak üzere pansuman edilir. Tahmini 7-10 gün sonra ise dikişler alınır. Dikişlerin alınmasından sonra rehabilitasyon programı  4-5 haftada uygulanmaya başlanır. tabi bu süre doktorunuza göre değişmektedir. Ameliyat sonrasında yaklaşık 6 hafta boyunca omuz askısı kullanmak gerekir. İyileşmenin tam olarak gerçekleşmesi için bu gereklidir. Hastalar askılık şikayet etseler de bu gerekli bir tedbirdir. Bunun dışında hastalar özellikle banyo yapma noktasını merak etmektedirler.  Kapalı ameliyat sonrasında 5. gün banyo yapılabilir. Ameliyat sonrasında fizik tedavi süreci mutlaka yapılmalıdır. Çünkü ameliyat sonrası hareket kabiliyetinin geri kazanılması, ve omuzu güçlendirme aşamaları birbirini izlemelidir.

omuz yırtığı ameliyatı, sonrasında iyileşme genel olarak bir yılı bulmaktadır. Hastalar bir yılın sonunda ameliyatın faydalarını gördüklerini ifade etmektedirler. Ancak ameliyattan sonraki ilk 3 ay oldukça önemlidir. Omuzun eski gücünü kazanması fizik tedavi sürecine bağlıdır. 

]]>
Sol Omuz Ve Kol Ağrısı https://www.omuz.gen.tr/sol-omuz-ve-kol-agrisi.html Mon, 19 Nov 2018 19:37:56 +0000 Sol Omuz Ve Kol Ağrısı;  genellikle boyun ve kollardaki hareket bozukluğu sonucu ortaya çıkabilmektedir. Birçok sağlık sorununda olduğu gibi sol omuz ve kol ağrısının da bazı nedenleri vardır. Bu nedenleri şu ş Sol Omuz Ve Kol Ağrısı;  genellikle boyun ve kollardaki hareket bozukluğu sonucu ortaya çıkabilmektedir. Birçok sağlık sorununda olduğu gibi sol omuz ve kol ağrısının da bazı nedenleri vardır. Bu nedenleri şu şekilde sıralayabiliriz:
 • Öncelikle sadece sol omuz ve kolda bir ağrı olduğuna emin olmak gereklidir.
 • Ağrı tekrarlayan bir ağrı olmalıdır.
 • Kolda oluşan ağrının sebebi bir travma olabilir.Bir süre sonra iyileşebilir.
 • Travma değilse, devamlı seyreden ağrı ise uzman bir doktora gitmek yararlı olacaktır.
 • Boyun fıtığı  varsa sol omuz ve kol  tarafında ağrı yapabilir.
 • Boyun bölgesinde kaslardaki bursit (iltihap) ağrı yapabilir.
 • Ağır kaldırmak
 • Yaşlanma, kilo, genetik yapı 
 • Olumsuz yaşam koşulları, stres
 • Kalp damar hastalıkları
 • Omur yapısındaki bozulmalar kas ve sinirlerde de anormalliklere neden olabilmektedir. Bunun devamında da kol ve omuzda ağrı ortaya çıkabilir.
 • Boyun kol ve omuzdaki romatizma sol kolda ve omuzda ağrı yapabilir.
 • Aşırı soğuk havaya maruz kalmak sol kol ve omuzda ani ağrılara neden olabilir.Bu ağrı halk arasında kamçı şeklinde nitelendirilmektedir. Yazın klima karşısında çok kalmak, kışın sıcak duştan hemen  sonra dışarı çıkmak, sol kol ve omuzda ağrıya neden olabilir.
Sol Omuz ve Kol Ağrısının Kalp Kriziyle İlişkisi var mıdır

Sol kol ve omuzda ağrı hissedildiğinde ilk akla gelen kalp krizi olmaktadır. Gerçekte de kalp krizinin belirtilerinden biri kol ve omuz ağrısıdır. Fakat kalp krizinin başka belirtileri de vardır. Kalp krizinin en belirgin özelliği göğüs ağrısıdır, sonra sol kol ve omuz ağrısı sayılabilir. Kalp krizi nedenlerinin başında ise yaşlılık, kalp damar sertliği, ağır ve yağlı yeme alışkanlığı, tansiyon, stres vs. gelir.Kalp krizi genellikle 50 yaş sonrası bayan ve erkeklerde görülür. Kalp krizinin atlatılmasında en önemli faktör acil müdahaledir.

]]>
Şiddetli Omuz Ağrısı https://www.omuz.gen.tr/siddetli-omuz-agrisi.html Tue, 20 Nov 2018 17:29:44 +0000 Şiddetli omuz ağrısı; Kas, kemik, sinirler, damarlar, çok sayıda bağ ve diğer destekleyici dokulardan oluşan omuz ve boyun bölgesi, bu bölgeyi etkileyen farklı koşullar nedeni ile ağrıyabilir. Omuz ağrısının en çok görüle Şiddetli omuz ağrısı; Kas, kemik, sinirler, damarlar, çok sayıda bağ ve diğer destekleyici dokulardan oluşan omuz ve boyun bölgesi, bu bölgeyi etkileyen farklı koşullar nedeni ile ağrıyabilir. Omuz ağrısının en çok görülebilen nedeni kaslar, tendonlar ve omuz yapısını oluşturan diğer yumuşak dokulardaki zedelenmelerdir. Bu durum bölgeye alınan darbeler, ters hareketler veya omuza aşırı yük bindiren egzersizler sonucunda oluşur. Boyun bölgesinde meydana gelen sinir sıkışmasının ağrısı omuza vurabilmektedir. Omuz ağrısının daha ciddi nedenleri arasında ise; omurilik, akciğer, kalp ve mide bölgesinde bulunan bazı organlarda yaşanan sorunlar bulunmaktadır.

Şiddetli omuz ağrısı nedenleri;
 • Köprücük kemiği kırığı: Köprücük kemiğine alınan darbe sonucu ya da üzerine düşme kemiğin kırılmasına neden olur.
 • Bursit: Eklemler üzerinde bulunan ve yastıklama görevi gören "bursa" keseceğinin yaralanma sonrası şişmesi ve sertleşmesi omuz ağrısına yol açar.
 • Kalp krizi: Kalp krizinin yol açtığı ağrı omuz ve boyun bölgesinde hissedilir.
 • Kürek kemiği kırığı: Kürek kemiği kırığı, omuzda şiddetli ağrılara sebep olur. Kürek kemiğinin kırılması için güçlü bir darbe alması gerekmektedir.
 • Tendonların zorlanması: Yönlendirici manşet olarak adlandırılan, omuzu destekleyen tendonlar, egzersizler, ağır kaldırma, özellikle birşey atmayı içeren spor dalları nedeniyle incinebilir. Bunun sonucu olarak omuz hareket etttirildiğinde ağrılar oluşur. 
 • Omuzun ayrılması: Köprücük kemiği ile kürek kemiği arasında bulunan bağ darbe sonucu gerilir ve yırtılır. 
 • Omurganın incinmesi: Araba kazasında kafa ve omuganın şiddetle sarsılmasından dolayı ileri gelen travmalar omuzlarda şiddetli ağrıya yol açabilir. Bu ağrılar genellikle omuz ve boyun bölgesinde kas spazmları ile birlikte görülmektedir.
 • Tendinit: Kad ve kemikleri birbirine bağlayan tendonların zorlanması sonucu ağrıya neden olabilir. Tendinit olarak adlandırılan bu rahatsızlığın bir diğer belirtisi de tendonların şişmesi ve hareket kabiliyetini kısıtlamasıdır.
 • İltihaplanmalar: Diyafram altında oluşan iltihaplanmalar omuz ağrısına yol açar. 
 • Safra kesesi hastalıkları: Safra kesesini etkileyen hastalıklarsağ omuzda ağrıya neden olabilir.
Şiddetli omuz ağrısı için ne zaman doktora gidilmeli
Omuz ağrısı çektiğinizde nedenini bilmiyorsanız ve tedavi yöntemleri hakkında bilginiz yoksa bir doktora görünmelisiniz. Doktor muayene sonrası, ağrının nedeni ve buna bağlı olarak uygun tedavi yöntemleri hakkında bilgilendirme yapacaktır. Aşağıdaki belirtiler uzman doktora ihtiyacınızın olduğunun işaretidir.
 • Bir eşyayı kaldırırken zorlanıyorsanız.
 • Eklemde deformasyona neden olacak yaralanmalar sonrası.
 • Kolu kaldırırken zorlanıyorsanız.
 • Dinlenir haldeyken veya geceleri şiddetli omuz ağrısı çekiyorsanız.
 • Eklemde ve kolda şişlik ve yaralanma varsa.
 • Omuz ağrısı, ateşle birlikte görülüyor ise. 
 • Diğer olağan dışı belirtiler yaşıyorsanız.
Şiddetli omuz ağrısı tedavisi:
Ağrı için uygulanacak tedavi tamamen ağrının nedenlerine bağlıdır. Farklılıklar gösterebilir. Örnek olarak ağır bir egzersiz veya spor sonrası oluşan ağrılar için dinlenme, sıcak veya soğuk kompresfaydalı olur. Masa başında çalışıyor iseniz gün içinde aralıklarla omuz ve boyun bölgesi için esnetme egzersizleri yapılabilir. Bunun dışında, yaralanmalar sonucu oluşan ağrılar için kortizon iğneleri, fiziksel tedaviye ve cerrahi müdahaleye kadar farklı tedavi yöntemleri kullanılır.
]]>
Omuz Ameliyatı https://www.omuz.gen.tr/omuz-ameliyati.html Wed, 21 Nov 2018 17:09:42 +0000 Omuz Ameliyatı: Vücudumuzda birçok eklem bölgesi bulunmasına rağmen en hareketli ve en sık rahatsızlık görülen eklem bölgelerin başında omuzlar yer almaktadır. Gün içerisinde bir çok ihtiyaçlarımızın karşılanması Omuz Ameliyatı: Vücudumuzda birçok eklem bölgesi bulunmasına rağmen en hareketli ve en sık rahatsızlık görülen eklem bölgelerin başında omuzlar yer almaktadır. Gün içerisinde bir çok ihtiyaçlarımızın karşılanmasında omuzlar en büyük destekçidir. Bundan dolayı omuzlarda ağrılar ve rahatsızlıklar yaygın bir şekilde görülmektedir. Omuzlarda ağrılar ve sancılar bir çok etkene bağlı olarak gerçekleşmektedir. Uzman doktor kontrolünde tedavisi gerçekleştirilmesiyle genel olarak doktorlar özellikle omuzlarda bulunan rahatsızlıkların ilaç veya krem yerine tedavisi mümkün olmadığı takdirde direkt ameliyata sevk etmektedir. Ameliyatların özellikle çok tercih edilmesinin asıl sebebi omuzlarda birçok rahatsızlıklara daha çabuk sonuç vermesi ile birlikte kapalı ameliyatların yaygınlaşması gibi etkenlerden dolayı ameliyat tercih edilmektedir. Bizde sizler için omuz ameliyatına neden olan yaygın rahatsızlıkları kısaca açıklayacak olursak;

Omuz Ameliyatına Neden Olan Rahatsızlıklar

Omuz ameliyatına neden olan yaygın rahatsızlıklar artık ilaç tedavisi ile çözüm olmadığından ameliyata yönelim gerçekleşmektedir. Fakat Bazı rahatsızlıklar direkt olarak ameliyat ile tedavisi gerçekleşmektedir. Bunlar kısaca
 • Kist: Omuzlar eklem bölgesi olduğundan dolayı olası bir kist sorununda hareket alanlarını kısıtlamakla birlikte kişide ağrı ve sancılara neden olmaktadır. Bundan dolayı, ilaç tedavisi yerine direkt ameliyat önerilmektedir. Günümüzde özellikle kistten kaynaklı olan omuz ameliyatlarında kapalı ameliyat ile yapılmaktadır. Bu şekilde çok kısa sürede iyileşme sağlanmakla birlikte aynı zamanda ameliyata bağlı olarak çok ciddi tahripler meydana gelmez.
 • Omuz Çıkıkları: Özellikle sık sık meydana gelen omuz çıkıkları sorunu ciddiyetini korumakla birlikte özellikle çocuklarda meydana gelen rahatsızlıktır. Bundan dolayı, omuz ameliyatları ile sık sık omuz çıkıklarından kurtulmaktadır.
 • Omuzlarda Manşet Yırtıkları: Belli branşlarda spor yapanlarda sık sık meydana gelen rahatsızlıktır. Omuzlarda oluşan yırtıklar kişide tarif edilmez ağrı ve sancılara neden olmakla birlikte kişinin hayatında hareket alanını kısıtlamaktadır. Ve tek çaresi olarak ameliyat olarak görülmektedir. Aynı şekilde açık ameliyat olmakla birlikte kapalı ameliyat ile omuz ameliyat gerçekleşmektedir.
 • Bağ Onarımı: Omuzlarda meydana gelen omuz bağlarında tahribatlar geçmiş dönemdeki zorlanmalara bağlı olarak gerçekleşen rahatsızlıktır. Bağların ilaçlar ve kremler tedavisinde yalnızca ağrıları hafifletmek için kullanılırken omuz bağlarının onarımı gerçekleşmez ve ilaçların kullanımı durdurulması ile birlikte ağrı ve sancılar tekrardan devam etmektedir. Kesin çözümü ise sadece omuz ameliyatı ile gerçekleşmektedir.
]]>
Omuz https://www.omuz.gen.tr/omuz.html Thu, 22 Nov 2018 07:18:06 +0000 Omuz, kolların ve gövdenin birleşim yerindedir. Omuz 3 eklemden meydana gelmiştir. Bunlar glenohumeral eklem, akromioklaviküler eklem ve skapulotorsik eklemdir. Ana omuz eklemi ise iki kemikten oluşmaktadır. Humerus yani kol kemiği ile Omuz, kolların ve gövdenin birleşim yerindedir. Omuz 3 eklemden meydana gelmiştir. Bunlar glenohumeral eklem, akromioklaviküler eklem ve skapulotorsik eklemdir. Ana omuz eklemi ise iki kemikten oluşmaktadır. Humerus yani kol kemiği ile skapula yani kürek kemiğidir. Akromioklaviküler eklem ise köprücük kemiği ve kürek kemiğinin arasındadır. Eklemlerde kemik uçları kıkırdak dokuyla kaplıdır. Omuz eklemini meydana getiren kol kemiğindeki yuvarlak baş ve kürek kemiğinin eklem yüzeyleri de geniş hareket açıklığınca eklem kıkırdağıyla kaplıdır. Eklem top yuva eklemidir. Büyük top ve küçük yuva arasındaki uyumsuzlukta labrum adı verilen halka şeklinde esnek kıkırdakla giderilir. Kürek kemiğinde omuz eklemi üzerini örten, köprücük kemiğiyle eklem yapan çıkıntıya da akromion denir. Eklem hareketi az, küçük yüzeylidir.

Omuzda bulunan iki eklemi kapsül kapatmaktadır. Kapsül etrafında bağlar kemikleri bağlayıp sabitliği sağlamaktadır. Daha çok akromioklaviküler eklemdeki sabitlik bağlar tarafından sağlanır. Sabitlik açısından omuz kuşağı kaslarının tendonları ve pazu adalesinin uzun başındaki tendonu oldukça önemli bir fonksiyona sahiptir.

Omuz hareketli olduğundan sakatlanmaya yatkındır

Omuz eklemi yapısal olarak vücuttaki en karmaşık eklem kabul edilir. Eklemin altı yöne hareketi sağlaması nedeniyle sakatlanma ve hastalıklara yatkın bir durumu bulunmaktadır. Fizik tedavi ve rehabilitasyon alanında ağrılı omuz sorunlarına oldukça fazla rastlanır. Omuz ağrılarına neden olan etken omuz ekleminden kaynaklanabileceği gibi, başka bir alandan yansıyan ağrılarda olabilir. Başka yerden kaynaklanan ağrıların en fazla görüleni ise, boyun fıtığıdır. Hastanın yapılan muayenesinde, ağrının sebebi belirlenebilir.

Omuz
Omuz ağrıları akut ve kronik şekilde etkili olabilir. Düşme, darbe, kırık ve çıkıklar sonucunda akut omuz ağrıları oluşur. Bazen travma sonrasında hemen ağrı ortaya çıkmayabilir. Travma cam silmek gibi yorucu olmayan kolların omuz üzerinde çalışmasıyla bile olabilir. Ağrılar şiddetli tarzda olur, omuz hareketiyle birlikte artış gösterir. Kronik omuz ağrısı ise zamanla gelişir. Özellikle omuzunu uzun süre kullananlar bu tür ağrılardan etkilenir. Bunun dışında nedeni bilinmeyen akut ve kronik omuz ağrıları da olabilir.

Omuz ağrılarında genellikle yumuşak doku etken olduğundan, omuzdaki kemik yapıyı gösteren röntgen çekiminden sonuç alınamaz. Bu tetkik sadece kireçlenme sorununda tanıya yardımcı olabilir. Ağrının nedenini belirlemek için hastaya MR tetkiki yapılmalıdır. Bu sayede hem kemik doku, hem de yumuşak doku incelenebilir. Ultrasonografi tetkiki de tanıda kullanılabilir. Eğer omuzda sinir yaralanması olursa, EMG tetkiki de yapılmalıdır.

Omuz ağrısı akut şekilde gelişirse, hemen kol istirahati yapılması ve bölgeye buz uygulanması gerekir. Bu şekilde omuz daha az kullanılmış olur. Ağrısı şiddetli olanlarda omuz askısı kullanılabilir. Ancak askı süresinin az tutulması gerekir. Çünkü bu omuz donmasına yol açabilir. Kronik omuz ağrılarında ise fizik tedavi yöntemleri kullanılır. Egzersizlerle kas gücü arttırılmaya çalışılır, eklem hareket açıklığı sağlanır. Nadir olarak kortizon enjeksiyonu yapılabilir.
]]>
Omuz Çıkığı Ameliyatı https://www.omuz.gen.tr/omuz-cikigi-ameliyati.html Fri, 23 Nov 2018 03:05:31 +0000 Omuz Çıkığı Ameliyatı, Omuz insan vücudunun en esnek eklemidir. Sırtınızı kaşımak, bir topu fırlatmak, her yöne uzanabilmek omuzla mümkün olur. Fakat omuzun yapabilecekleri sınırlıdır. Omuzun bazı kısımları zedel Omuz Çıkığı Ameliyatı, Omuz insan vücudunun en esnek eklemidir. Sırtınızı kaşımak, bir topu fırlatmak, her yöne uzanabilmek omuzla mümkün olur. Fakat omuzun yapabilecekleri sınırlıdır. Omuzun bazı kısımları zedelenirse omuz sağlamlığını kaybeder. Böyle olunca da hem hareket edebilme yeteneği kısıtlanır hem de ağrı ortaya çıkar. Doğru tedaviyle omuz eski sağlamlığını kazanır. Omuz çıkıklığı, kol hareket ettiğinde mesela sırtınızı döndüğünüzde kendini belli eder. Omuz çıkıklığının belirtileri şunlardır:
 • Kolun yukarı kaldırılmasıyla ağrı duyulduğunda
 • Omuzda takılma, sürtünme olduğunda
 • Omuzda sertleşme ve güç kaybı oluşur.
Omuza alınan herhangi bir darbe çıkığın oluşmasına sebep olabilir. Genellikle kol ters bir harekete zorlandığı zaman ya da fazla büküldüğünde omuz yerinden çıkabilir. Omuza gelen ağır bir darbe, ağır kaldırmak ya da kolun üzerine düşmek de omuz çıkıklarına sebep olabilir. Kimi zamanda fırlatma hareketi gerektiren sporları yapan sporcularda görülebilir. 
Omuz; kaslar, bağlar ve benzer dokularla birbirine bağlayan kemiklerden oluşmaktadır. Omuz sağlıklı iken, bu parçalar beraber çalışır ve hiç acı duymadan kolunuzu uzatabilir, sallayabilir ya da kaldırabilirsiniz. Herhangi bir yaralanmada omuz hareketleri kısıtlanabilir. 
Omuz Çıkığı Ameliyatı
Omuz eklemi, kolun dirsekten omuza kadar olan üst kemiği ile kürek kemiğinin buluştuğu noktadır. Kürek kemiğinin ucunda bir yuva vardır. Bu yuva, kol kemiğinin başının ekleme yerleşmesini sağlar. Bu yuvanın derin olmasını sağlayan sert ve lifli bir doku vardır. Bu omuzun gücünü ve esnekliğini oluşturur. Omuzdaki çıkığın başlıca nedeni; kol kemiğinin yuvasından çıkmasına sebep olan zedelenmedir. Eğer kol kemiği eklemden dışarı çıkmışsa buna omuz çıkığı adı verilmektedir. Eklemin sürekli bir baskı altında kalması omuzda zedelenmeye yol açabilir. 
Omuz çıkığının tedavi edilmesi için önce bu çıkığın sebebinin bulunması gerekir. Eğer yırtılma varsa iyileşmesi için yuvaya tutturulur. Esneyen ve gevşeyen bölüm dikilmek suretiyle onarılır. 
]]>
Omuz Artroskopisi https://www.omuz.gen.tr/omuz-artroskopisi.html Fri, 23 Nov 2018 23:00:26 +0000 Omuz artroskopisi, vücudumuzdaki omuz eklemi hareket açıklığı an fazla olan bir eklemdir. Bu yüzden sıkça cerrahi girişimlere neden olan sorunlar yaşanabilir. Çok küçük kesilerle omuz eklemine kamera ile girilerek cerrahi işlem Omuz artroskopisi, vücudumuzdaki omuz eklemi hareket açıklığı an fazla olan bir eklemdir. Bu yüzden sıkça cerrahi girişimlere neden olan sorunlar yaşanabilir. Çok küçük kesilerle omuz eklemine kamera ile girilerek cerrahi işlemin yapılmasını sağlayan omuz artroskopisi, omuz eklemindeki pek çok sorunun kolay yoldan tedavi edilmesine yardımcı olur. Bu sayede çevredeki sağlam dokular zarar görmeden, açık cerrahi ile bile ulaşılamayan yerlere ulaşılarak operasyon yapılabilir.

Omuz artroskopisi ile yapılabilen operasyonlar
 • Rotator kılıf onarımı
 • Akromioplasti ve bursektomi
 • SLAP onarımı
 • Bankart onarımı
 • Spinoglenoid çentik kisti çıkarılması
 • Akrımioklaviküler eklem rezeksiyonu
 • Distal klavikula rezeksiyonu 
 • Tubetoplasti
 • Supraskapuler sinir gevşetme
 • Kalsifi tendinit depozitin çıkarılması
 • Donmuş omuz gevşetilmesi
 • GIRD gevşetme operasyonu
Omuz bölgesi hem dört farklı eklemden oluşmakta, hem de vücuttaki en hareketli yeridir. Geniş hareket kapasitesi olduğundan, sıkça yaralanma riski bulunmaktadır. Omuz artroskopisi omuzdaki sorunların tedavi edilmesine yardımcı olur. Ortopedi doktorunun yapacağı detaylı bir muayeneden sonra hastanın omuzla ilgili sorunları teşhis edilebilir. Omuzdaki hassasiyet, güç kaybı, ağrı, hareketin kısıtlanmasına yol açan etkenlerin belirlenmesi amacıyla hastaya bazı testler yapılır. Bu hem tanı için, hem de tedavi yöntemi için çok yararlıdır. Omuz artroskopisi sırasında omuzda hangi bölgeye odaklı çalışma yapılacağı tespit edilir.

Omuz Artroskopisi
Omuz artroskopisi hangi durumlarda uygulanabilir

Omuzda sıkışma durumunda, özellikle yaşın ilerlemesiyle birlikte kolun baş üzerine kaldırılması sırasında, bu hareketin sık yapılması durumunda omuzda manşet kasların ve üzerindeki yumuşak dokuların kemik yapılara arasında sıkışması ve hasar görmesi durumunda artroskopi uygulanabilir. Artroskopi ile bu alandaki hasar, yırtık ve enflamasyon tespit edilebilir. Omuz manşet yırtıkları, omuz eklemini derinleştiren diğer destek dokuların yırtıkları genellikle çıkık gibi travmatik sorunlarla birlikte olur. Omuz kuşağını saran yapılarda aşırı gevşeme olması, bu nedenle tekrarlayıcı çıkıklar olması, omuz ekleminde donma, kapsülün yırtık olması, omuz ekleminde kireçlenme gibi sorunlarda artroskopi uygulanabilir. Hastalara yapılan tanı sonrasında, nedene bağlı bir tedavi uygulanmalıdır. Ancak bu tedavilerden sonuç alınamazsa, omuz artroskopisi uygulanmalıdır.

Omuz artroskopisi nasıl uygulanır

Genellikle ayakta yapılan tedaviden sonra, hastanın bir gece hastaneden kalmasını gerektiren artroskopi rahat bir şekilde uygulanır. Bu yöntemde omuz ekleminin görüntülenmesi için 1 cm lik kesilerden kamerayla girilmektedir. Kullanılan aletler ve atroskop için küçük kesiler açılır. Soruna yönelik operasyon yapıldıktan sonra, cilde açılan kesiler 1-2 dikişle kapatılarak, omuza pansuman ve bandajlama yapılır. Çok küçük kesi yerleri olduğundan hastalarda iyileşmede çok kısa sürer. Ağrı ve yara riski fazla olmayan bir yöntemdir. Omuz artroskopisi tıbbi olarak hem tanı için, hem de tedavi için kullanılabilir.

Omuz artroskopisinin komplikasyonları var mı

Cerrahi işlemlerde olduğu artroskopi de bazı riskler taşır. Bunların arasında enfeksiyon oluşması, içeriye verilen sıvı nedeniyle yaşanan sorunlar, sinir ve damar yaralanmaları sayılabilir. Bazen sadece omuz artroskopisi tedavide yeterli gelmeyebilir. Hastaya ek tedavi yöntemleri de uygulanması gerekebilir.

Omuz artroskopisi sonrası

Hastalar artroskopi sonrası birkaç günde kendilerini oldukça rahatlamış hisseder. İlk 3 günde her 2 saatte bir 20 dakika sürecek omuz bölgesine soğuk uygulaması yapılır. Gerekirse hastanın omuz askıs]]> Omuz Eklemi https://www.omuz.gen.tr/omuz-eklemi.html Sat, 24 Nov 2018 05:42:41 +0000 Omuz eklemi, vücuttaki en oynak eklemdir. Eklem 3 ana, 2 fonksiyonel toplamda 5 eklemden meydana gelmektedir. Eklemlerin uyum içinde çalışması halinde kollara oldukça iyi bir hareket yeteneği verir. Omuz kolun gövdeyle birleşim yerin Omuz eklemi, vücuttaki en oynak eklemdir. Eklem 3 ana, 2 fonksiyonel toplamda 5 eklemden meydana gelmektedir. Eklemlerin uyum içinde çalışması halinde kollara oldukça iyi bir hareket yeteneği verir. Omuz kolun gövdeyle birleşim yerindedir. Kolun yukarı, öne, aşağıya ve yana hareketini sağlar. Omuz ekleminin bu kadar hareketli bir yapıya sahip olması, sıkça yaralanmasına yol açan bir etkendir.


Omuz ekleminin yapısı

Omuz ekleminin oluşturan 3 temel, 2 fonksiyonel beş eklem bulunmaktadır. Eklemler birbiriyle uyumlu olmalıdır. Glenoid çukur denilen küçük omuz yuvası, bunun etrafı omuz yuvasını büyüten kıkırdak halkayla çevrilidir. Buna labrum adı verilir. Bu halkaya farklı bağlar ilave olur. Bağların işlevi omuz ekleminin hareketliliğini sağlamak ve stabilitesini korumaktır. Omuz ayrıca farklı yapıda kaslarla desteklenen bir eklemdir. Fizyoterapi başarıyla uygulanırsa, omuz hareketliliği ile çevresindeki destek yapılar olumlu şekilde etkilenir.

Omuz ekleminin çevresini saran kas gruplarının tendonlaşması sayesinde rotator manşet adı verilen, omuz başını saran kılıf oluşur. Rotator manşet aynı zamanda asıl omuz eklemini diğer omuz kemiklerinden ayıran bir yapıdır. Üstlendiği görev ise, humerus başını yani kol kemiğini eklem yuvasında tutuma, kolun yana kaldırılmasını, dairesel hareketler yapmasını sağlamaktır. Çocuklarda kas grupları fazla gelişmediği için, omuz çıkıkları daha fazla olabilir.

Omuz Eklemi
Omuz eklemindeki sorunların teşhisinde omuz muayenesi özenle yapılmalıdır. Ayrıca kesin tanı için, radyolojik tetkiklerde yapılmalıdır. Bir ultrason tetkiki bile rotator manşet ve diğer yapıları ayrıntılı değerlendirmeye yardımcı olur. Özel röntgen çekimiyle kemiksel sıkışmalar tespit edilebilir. MR tetkiki de omuz eklemiyle ilgili çoğu sorunun aydınlatılmasını sağlar.

Omuz eklemi rahatsızlıkları

Bursit (Tendon iltihabı): Bursa adı verilen yağlayıcı kesecikteki şişlik bursitis olarak tanımlanır. Omuz uzun şekilde hızla uzatılırsa, sıkça görülür. Özellikle yüzme, ağırlık kaldırma, boyama gibi aktivitelerde daha fazla oluşur. Ayrıca cam silme, boya yapma, yaşın ilerlemesiyle oluşabilir. Bu hareketlerde rotator manşet omuz çıkıntısının altında, omuzu köprücük kemiğine bağlayan eklemin altında ezilmeye ya da sürtünmeye yol açar. Omuz ağrısıyla kendini gösteren sorun, fizik tedavi yöntemleri ile tedavi edilebilir.

İmpingement sendromu (Sıkışma) ve rotator manşet kısmı yırtığı: Bu şekilde rotator manşet kısmi yırtıkları köprücük kemiğini bağlayan eklemin altındaki çıkıntılardan ve kronik iltihaplar sonucunda oluşur. Genellikle ameliyatsız tedaviyle başarılı bir sonuç alınabilir. Ancak hastanın buna uygun yanıt vermemesi halinde ameliyat uygulanabilir. Özellikle 40 yaşın üzerindeki kişilerde görülen omuz ağrısı sebebi bu yırtıklardır. Ancak sporla uğraşanlarda ve gençlerde görülebilir.

Tam rotator manşet yırtıkları: Bu tür yırtıklarda kısmi yırtıklardaki gibi aynı sebeplerden kaynaklanabilir, kısmi yırtıkların ilerlemesi sonucunda oluşabilir. Rehabilitasyon ve fizik tedavi ile yapılan tedaviler tam netice vermeyebilir. Hastada yakınmalar devam ettiğinden omuz eklemine ameliyat yapılabilir.

Omuz eklemi rahatsızlıklarında kullanılan tedavi yöntemleri

Artroskopi: Omuz eklemi rahatsızlıklarında başarıyla kullanılan hem tanı, hem de tedavi yöntemidir. Küçük kesilerle ve kamera yardımıyla ameliyat yapılır. Çoğu rahatsızlıkta tek başına tedavide yeterli olur.

Mini açık tamir: Artroskopi ile beraber kullanılan ve tam yırtıkların tedavisini sağlayan bir yöntemdir.

Açık tamir: Ciddi omuz eklemi yaralanmalarında kullanılan bir tedavi metodudur.

Cerrahiden sonra rehabilitasyon: Omuz eklemi rahatsızlıklarında normal düzene dönüş bir zaman almaktadır. Bu nedenle rehab]]> Sağ Omuz Ağrısı https://www.omuz.gen.tr/sag-omuz-agrisi.html Sat, 24 Nov 2018 12:02:33 +0000 Sağ omuz ağrısı, birçok insanda meydana gelen ve birçok farklı nedeni olan bir durumdur. Oldukça yaygın olarak görülen bu ağrılar sol omuz ağrısı ya da sağ omuz ağrısı olarak değerlendirilmemelidir. Çünkü meydana gelen Sağ omuz ağrısı, birçok insanda meydana gelen ve birçok farklı nedeni olan bir durumdur. Oldukça yaygın olarak görülen bu ağrılar sol omuz ağrısı ya da sağ omuz ağrısı olarak değerlendirilmemelidir. Çünkü meydana gelen ağrıların nedenleri aynıdır. Bu gibi ağrılar birçok zaman insanların günlük işlerinden geri kalmasına neden olmaktadır. Eğitim hayatı olan insanlar ise bu sorun nedeni ile eğitimlerinde geri kalabilirler. Bu nedenle omuz ağrılarının önemi çok büyüktür. Sağ omuzda meydana gelen ağrılar bazen kişinin omuz eklemlerinin zarar görmesi nedeni ile ortaya çıkabilmektedir. Bu durum bazen de kas sorunları nedeni ile ortaya çıkar. Sağ omuzda görülen ağrı eğer herhangi bir eklem probleminden dolayı meydana geliyorsa aslında bu urum son derece tehlikeli olabilmektedir. Çünkü eklem sorunları tıbbi olarak da oldukça zor bir şekilde tedavi edilir. Hatta bazı eklem hastalıkları tedavi edilemeyecek kadar büyüktür. Bu nedenle sizlerde sağ omzunuzda ya da sol omzunuzda herhangi bir ağrı hissederseniz kesinlikle bir ortopedi uzmanına görünerek bu sorunun nedenini öğrenin aksi durumlarda bu ağrılar  çok kısa sürelerde büyüyerek eklemlerinize zarar verebilir. Eğer sorun kaslardan kaynaklanıyorsa bu duruda oldukça şanslısınız. Çünkü sadece omuz kasları değil vücudun birçok bölgesindeki kas ağrıları genellikle yapılan tedaviler ile ya da kişinin egzersizleri ile kolay bir şekilde ortadan kaldırılır. Fakat ağrının nedeninin kas ağrısı olduğu net olarak bilinmelidir. 


Sağ omuz ağrısı kimi zaman insanların yaptıkları egzersizler nedeni ile meydana gelmektedir. Bu nedenle yapılan egzersizlerde çok dikkatli olmanız gerekir. Bazı insanların bilinçsiz bir şekilde yaptıkları egzersizler bu gibi sakatlanmalara neden olarak kimi zaman kalıcı hasarlara neden olabilmektedir Özellikle ağırlık kaldırılan egzersizlerde ve sporlarda kişinin omuz eklemi de dahil birçok eklem bölgesi etkilenmektedir. Bu durumda eğer sorun sağ omuz ekleminizde ise acil bir tedavi gerekebilir. Bazen kişinin çok önceden eklemine aldığı darbeler yıllar sonra ortaya ağrı olarak çıkabilmektedir. Çünkü eklemleri koruyan bağların zarar görmesi sağ omuz ağrısı sorununun yıllar sonra ortaya çıkmasına neden olabilir. Sağ omu ağrısı kişinin birçok zaman rahatsızlıklar yaşamasına neden olmaktadır. Özellikle kişin kolunu kaldırırken ya da herhangi bir ağırlık kaldırırken ağrılar görmesine neden olabilir. Bazen sağ omuz ağrısı ile birlikte kişide yüksek ateş ve mide bulantısı sorunları meydana gelebilir. Bu sorun özellikle çocuklarda görülen bir durumdur. Eğer böyle belirtiler varsa durum daha kötü olmadan acil bir şekilde sağlık kuruluşuna başvurun.

Sağ Omuz Ağrısı
Nedenleri:
 • Eklemlerin zorlanması: Daha önce de belirttiğimiz gibi eklemlerin gerek çalışma hayatında gerekse spor yaparken zorlanması durumunda görülen bir durumdur.
 • Kasların yorulması: Yine yapılan hareketler ile kasların aşırı çalışması durumunda sağ omuz ağrısı görülebilir.
 • Omuzun eklemden çıkması: Bu durum çok yaygın olarak görülen bir durumdur. Genellikle ani sağ omuz hareketleri ile meydana gelir. 
 • Sağ omuzun üzerine yatılması: Bu durum herkesin başına gelmiş olan bir durudur. Genellikle uyku sırasında kişinin farkında olmadan omzunun üzerine yatması ile sabah şiddetli bir ağrı görülebilir. Bu ağrılar kendiliğinden çabucak ortadan kalkar.
Tedavisi
Bu sorunun tedavisinde genellikle doktorlar röntgen, ultrason ya da Tomografi gibi tıbbi yöntemler ile belirlerler. Sorun kas ağrıları ise kişiye kas gevşettci ilaçlar verilir. Eğer sorun eklemde meydana gelen bir problem ise öncelikle ilaç tedavisi yapılır. Sorun daha da büyüyorsa cerrahi müdahaleler ya da fizik tedavi uygulamaları yapılır. 
]]> Kapalı Omuz Ameliyatı https://www.omuz.gen.tr/kapali-omuz-ameliyati.html Sun, 25 Nov 2018 03:35:25 +0000 Kapalı omuz ameliyatı, ilk olarak Amerika'da 1970 yılında yapılmıştır. Ülkemize ise oldukça geç gelmiş olan bu ameliyat yöntemi günümüzde çok sık bir şekilde kullanılmaktadır. Son derce başarılı sonuçlar alınabilen b Kapalı omuz ameliyatı, ilk olarak Amerika'da 1970 yılında yapılmıştır. Ülkemize ise oldukça geç gelmiş olan bu ameliyat yöntemi günümüzde çok sık bir şekilde kullanılmaktadır. Son derce başarılı sonuçlar alınabilen bu ameliyat yönteminde Çok büyük kesiler yapılmadan hastanın ameliyatı gerçekleştirilir. Bilindiği gibi omuz bölgesi insanlarda çok kullanılan bir eklem bölgesidir. Bu nedenle insanların gerek çalışma hayatı gerek yaşadığı yerlere bağlı olarak omuz sakatlıkları yaşanmaktadır. Bu sakatlıkların tedavisi ise sakatlığın derecesine bağlı olarak ameliyat gerektirebilir. İşte bu durumlar için kapalı omuz hareketleri geliştirilmiştir. Tabi ki kapalı omuz ameliyatı her omuz sakatlığı için yapılamaz. Belli sorunlar için yapılan bu ameliyat yaygın olarak hastanelerde kullanılır. Bu ameliyatında birçok avantajı ve dezavantajı bulunmaktadır. Kapalı omuz ameliyatında en büyük avantaj kişide santimetrelik kesiler yapılarak ameliyatın tıbbi görüntüleme cihazlarının kullanılması ile yapılmasıdır. Bu nedenle kişide herhangi bir kan kaybı görülmez. Bu durum ise ameliyat risklerinden birçoğunu ortadan kaldırmaktadır. Kapalı omuz ameliyatında bir diğer avantaj ise bu ameliyatta kişinin omzu iyileştikten sonra çok büyük dikiş izlerinin kalmamasıdır. Açık ameliyatla gerçekleştirilen ameliyatlarda çok büyük dikişler atıldığından kişinin sonraki zamanlarında bu dikişler çok belli olur ve kişinin estetik olarak sorunlar yaşamasına neden olur. Yine diğer bir avantajdan bahsedecek olursak kapalı omuz ameliyatı yapılırken ya da yapıldıktan sonra kişide ameliyat ağrılarının son derece az olmasıdır denebilir. Çünkü kapalı ameliyatta doku tahribi daha az olur. 

Kapalı omuz ameliyatı günümüzde çok gelişmiş teknolojiler kullanılarak yapılır. Özellikle kişinin omzuna yerleştirilen kamera ve diğer cihazlar ile bu ameliyat çok kolay bir şekilde gerçekleştirilir. Birçok zaman kırıkların ya da doku tahriplerinin meydana geldiği omuz ameliyatlarında kişinin omzundaki sorunlara bakılarak problemlerin çözümü sağlanır. Kapalı omuz ameliyatlarında kişide bazen genel anestezi yapılsa da genellikle kişide lokal anestezi yapılmaktadır. Bu durum kişideki omuz problemlerine göre büyük değişiklikler göstermektedir. Kapalı omuz ameliyatı daha çok ilaç tedavilerine cevap alınamayan sorunlarda yapılmaktadır. Bu nedenle öncelikle kişilerde ilaç tedavileri yapılır. Fakat belirtmek isterim ki bazen doktorlar yaptıkları muayeneler sonrasında sorunun kendiliğinden iyileşmeyeceğini düşünürler ve bu durumda ilaç tedavisi ile zaman kaybetmezler. Direk olarak kapalı omuz ameliyatı ile sorun ortadan kaldırılmaya çalışılır. İnsanlarda çok sık karşılaşılan eklem sorunlarından biri olan kireçlenme sorunlarında kapalı omuz ameliyatı gerçekleştirilebilir. Bu nedenle birçok insan kapalı omuz ameliyatı ile sorunu tamamen ortadan kaldırabilir. Şimdi kapalı omuz ameliyatlarının hangi sorunlarda kullanıldığına bir göz atalım.

Kapalı Omuz Ameliyatı
 • Manşet yırtıkları: Genellikle spor yapan kişilerde yanlı hareketler ya da ani hareketler sonrasında meydana gelen doku hasarlarıdır. Bu gibi durumlar özellikle kişilerde çok büyük ağrılara neden olur. 
 • Bağ tamiri: Genellikle zorlanmalardan dolayı meydana gelen bağ sorunları belki de kişilerde yıllar önce meydana gelmiş olan bir durumdur. Bu durumda bağların onarılmasında kapalı omuz ameliyatı gerçekleştirilebilir. 
 • Omuzda kist sorunları: Çok karşılaşılan bir durum olmasa bile insanlarda görülen bu durumlarda kistin ortadan kaldırılması için kapalı omuz ameliyatı gerçekleştirilebilir.
 • Sık sık meydana gelen omuz çıkıkları: Bu durum yaygın olarak görülür. Özellikle çocuklarda görülen bu durumun kalıcı olarak ortadan kaldırılmasında kapalı omuz ameliyatı yeterli olacaktır. 
]]>
Donuk Omuz https://www.omuz.gen.tr/donuk-omuz.html Sun, 25 Nov 2018 18:32:06 +0000 Donuk omuz problemi, dünya nüfusunun yüzde ikisinde görülen çok ciddi bir problemdir. Donuk omuz insanlarda en çok ağrı nedeni ile problem haline gelerek sorunlara neden olur. Donuk omuz nedeni ile günümüzde işlerini yapamayan ya Donuk omuz problemi, dünya nüfusunun yüzde ikisinde görülen çok ciddi bir problemdir. Donuk omuz insanlarda en çok ağrı nedeni ile problem haline gelerek sorunlara neden olur. Donuk omuz nedeni ile günümüzde işlerini yapamayan ya da psikolojik olarak meydana gelen ağrılardan rahatsızlıklar duyan birçok insan bulunmaktadır. Meydana gelen ağrıların şiddetinin büyüklüğü nedeni ile birçok insan uykusuzluk sorunları ve dikkat dağınıklığı sorunu yaşamaktadır. Bu nedenle donuk omuz çok ciddi sorunlara neden olabilir diyebiliriz. Donuk omuz sorununda kişinin omzu hareketsiz kalır ve tekrar eski haline gelene kadar kişide çok şiddetli ağrılar meydana gelir. Meydana gelen tutukluluk ise kişinin işlerinin bölünmesine neden olduğu için donuk omuz hastalığı olan insanlar her işte çalışamaz. Bu durumda kişi trafikte de çok büyük sorunlar yaşamaktadır. Çünkü donuk omuz sorununda kişi omzunu hareket ettiremediği için bu durumda direksiyonu çeviremeyeceği için kişinin trafiğe çıkması hem kendi hayatı için hem de diğer insanların hayatı için tehlikelidir. Bu durum bazen farklı nedenlerden dolayı görülebilir. Özellikle diyabet hastalığı ya da felç gibi durumların belirtisi olarak ortaya çıkabildiği için kesinlikle doktor muayenesi şarttır. Çünkü bu durum zamanla çok daha tehlikeli durumlara neden olabilir. Bu durum bazen de kişinin yaralanmaları nedeni ile görülebilir. Bu nedenle donuk omuz problemi olan kişilerin bu sorunun nedenini iyi araştırması gerekir. 

Donuk omuz ne gibi belirtiler gösterir
 • Donuk omuzun belirtileri aslında kişiden kişiye çok büyük farklılıklar göstermektedir. Çünkü meydana gelen sorunlar evrelere göre artış ya da azalış gösterebilir. Donuk omuz problemi olan insanlarda en büyük belirti meydana gelen ara ara ağrı sorunlarıdır. Bu sorunlar hastalık ilerledikçe artış gösterecektir. 
 • Donuk omuz hastalığı olan kişilerde bir diğer belirti ise aniden meydana gelen omuz tutukluluğu. Bu sorun hastalığın en büyük rahatsızlığıdır. Çünkü bu belirti son derece büyük sorunlara neden olur. Daha önce de söylediğimiz gibi özellikle trafikte çok büyük tehlikelere neden olur.
 • Donuk omuz bazı insanlarda hareketlerin kısıtlanması gibi durumlara neden olur. Bu kişilerde meydana gelen sorunlar nedeni ile kişi kollarını öne doğru açamaz. Sizlerde böyle sorunlar meydana geliyorsa bu durumu kontrol altına almanız sizler için çok daha iyi olacaktır. 
Donuk Omuz
Donuk omuz sorunu olan insanlarda genellikle bu sorunun nedeni tabi ki kişilerin uzun süreler boyunca hareketsiz kalmasıdır. Bu hareketsizlik ise direk olarak uzun süreler boyunca hastalık nedeni ile yatan insanlarda meydana gelmektedir. Eğer sizlerde uzun süreler istirahat edecekseniz ara ara elinizden geldikçe egzersizler yapın. Bir diğer neden ise tabi ki tıbbi problemlerdir. Özellikle kalp damar hastalıkları ya da verem gibi hastalıklar bu probleme neden olmaktadır. Daha önce de belirttiğimiz gibi bu durum diyabet hastalığı olan insanlarda da görülebilmektedir. 

Donuk omuz tedavisi:
Bu sorunun en büyük tedavisi fizyoterapi uygulamalarıdır. Genellikle elektriksel sinir stimülasyonu ile yapılan bir uygulamadır. Bu uygulamada, sıcak ve soğuk kompresler gibi tedaviler uygulanır. Böylece çok büyük etkiler alınabilir. Donuk omuz probleminin bir diğer tedavi yöntemi ise tabi ki fizyoterapi uygulamaları ile birlikte kişideki ağrı kesici uygulamalardır. Yine yapılan tedavilerden bir diğer ise cerrahi müdahalelerdir. Bu tedavi yöntemi tabi ki yapılması tercih edilen en son tedavidir. Eğer kişideki tedavilere cevap alınmaz ise bu durumda cerrahi operasyon şarttır. 
]]>
Omuz Ve Sırt Ağrısı https://www.omuz.gen.tr/omuz-ve-sirt-agrisi.html Mon, 26 Nov 2018 01:41:27 +0000 Omuz ve sırt ağrısı günümüzde ok karşılaşılan sorunlar arasında yer almaktadır. Çünkü son zamanlarda insanların bilgisayar başında ve masa başında daha çok çalışması ile omuz ve sırt ağrıları oldukça artış gö Omuz ve sırt ağrısı günümüzde ok karşılaşılan sorunlar arasında yer almaktadır. Çünkü son zamanlarda insanların bilgisayar başında ve masa başında daha çok çalışması ile omuz ve sırt ağrıları oldukça artış göstermektedir. Bu durum özellikle uzun süreler boyunca yanlış oturuş şekilleri ile uzun süreler boyunca bilgisayar başında oturan çocuklarda ortaya çıkmaktadır. Omuz ve sırt ağrıları yetişkinlerde çok büyük problemlerin belirtisi olabilir. Bu nedenle sizlerde de bu gibi sorunlar var ise bu durumu kesinlikle ciddiye almalısınız. Aksi durumlarda bu sorunlara aniden karşınıza büyük bir sorun ya da hastalık olarak çıkabilir. Günümüzde omuz ve sırt ağrılarını dikkate almayan ve sonrasında bu sorunun kalp krizi gibi durumları ile karşılaşan insanlar bulunmaktadır. Çünkü bu bölgeler kalbe oldukça yakın yerlerdir. Kimi zaman kalp ya da diğer organlarda meydana gelen ağrılar bu bölgelerde hissedilebilir. Fakat günümüzde en çok görülen bu ağrıların nedeni insanların bu bölgelerini çok zorlamasıdır. Kimi insanlar egzersiz yaparak omuz ve sırt bölgelerini zorlarken kimi insanlar da  çalışma hayatında yaptıkları işler nedeni ile bu ağrılarla karşılaşırlar. Özellikle çalışma hayatında yük taşıyan insanlarda omuz ve sırt bölgelerindeki kasların yorulması ya da yanlış hareketler nedeni ile bu bölgelerin zorlanması nedeni ile meydana gelen durumlardır. Bu nedenle omuz ve sırt ağrısının nedeni iyi araştırılmalı ve kişinin mesleği ile ilişkilendirilmelidir. 

Omuz Ve Sırt Ağrısı
Omuz ve sırt ağrısı neden olur
Bu durumun en büyük nedenlerinden biri yanlış yatış pozisyonu ve buna bağlı olarak görülen kas spazmlarıdır. Omuz ve sırt ağrısı günümüzde ortopedik olmayan yatakların kullanılması ve yanlış uyku pozisyonu nedeni ile meydana gelmektedir. Bu nedenle eğer sizlerde de omuz ve sırt ağrısı gibi sizlere rahatsılık veren sorunlar var ise sert yataklar seçmeye özen göstererek sırt, omuz ve boyun sağlığınızı koruyabilirsiniz. 
Bu durumun bir diğer nedeni ise tabi ki aşırı stres sorunlarıdır. Özellikle çalışma hayatındaki yoğunluklar ya da eğitim hayatındaki sınavlar nedeni ile aşırı strese giren insanlarda bu duruma bağlı olarak ortaya çıkan omuz ve sırt ağrısı sorunları meydana gelmektedir. Eğer sizlerde de bu gibi durumlardan dolayı sırt ağrıları görülüyorsa stres azaltıcı bitkisel çaylar tüketerek bu sorunları hafifletebilirsiniz. 
Omuz ve sırt ağrısının tehlikeli olan nedeni ise tabi ki boyun fıtığıdır. Boyunda farklı nedenlere bağlı olarak ortaya çıkan fıtık sorunları kişilerde çok şiddetli omuz ve sırt ağrılarına neden olacaktır. Bu soruna müdahale edilmediğinde çok büyük problemler meydana gelebilir. Bu nedenle bu soruna dikkat etmeniz sağlığınız açısından önem taşır.
Bir diğer tehlikeli durum ise eklem iltihaplarıdır. Özellikle omuz ekleminde meydana gelen iltihaplanma sorunları herhangi bir darbeye ya da travmaya bağlı olarak meydana gelebilir. Bu durumda iltihabın neden olduğu ağrı omuzdan sırta da vurabilir. Bu durumların yanı sıra birçok nedene bağlı olarak omuz ve sırt ağrıları meydana gelebilir. Bunlar;
 • Kalp sorunları ve damar hastalıkları,
 • Omurga sorunları
 • Omuzda kireçlenme,
 • Romatizmal hastalıklar,
 • Tümörler,
 • İç organ hastalıkları,
 • Enfeksiyonel sorunları,
 • İç organ hastalıkları
]]>
Omuz Ağrısı Egzersizleri https://www.omuz.gen.tr/omuz-agrisi-egzersizleri.html Mon, 26 Nov 2018 12:56:23 +0000 Omuz ağrısı egzersizleri, Omuz ağrısı olan hastalarda, omuz ağrısının nedeni çok iyi bilinmesi gerekir. Bu omuz ağrılarının başka yerlerden veya sistemik olan bir hastalıktan dolayı bu ağrıların meydana geldiği
Omuz ağrısı egzersizleri, Omuz ağrısı olan hastalarda, omuz ağrısının nedeni çok iyi bilinmesi gerekir. Bu omuz ağrılarının başka yerlerden veya sistemik olan bir hastalıktan dolayı bu ağrıların meydana geldiği araştırılmalıdır. Özellikle omuz ağrısı çeken kişilerin kronik hastalıklarına, ağrı çeken kişinin mesleğine ve genel ruhsal durumuna da ayrıca dikkat edilmelidir.

Omuz ağrısı çeken hastalarda, bilhassa devam tekrarlayan ağrıları çeken kişilerin meslek gruplarına bakıldıklarında marangoz ve kaynakçılar, boyacılar bu omuz ağrıları çekenler çoktur. Kan dolaşımına çok kötü anlamda etkisi olan alkolde bu ağrıya neden olur. Bunun yanında yine diyabet hastalarında omuz ağrıları sık bir şekilde görülür. Omuz ağrılarına neden olan konulara bakıldığında travma sonucu oluşan kırıklar, boyun fıtığı, tümör ve enfeksiyonlar, romatizma hastalıkları diyabet hastalığı, gut ve yüksek tansiyon hastalıkları, gergin kişilerde olan periartritik kişilikler, tümörler, enfeksiyonlar, atletik zedelenmelere bağlı ağrılar, her hangi bir ameliyat veya hastalık sonrası omuz ve kol kısmının unuz süre hareketsiz kalması, bursitler ve sinir yaralanmaları omuz ağrılarının en çok görüşen nedenleri arasındadır.

Omuz ağrısı çeken kişilerde, şiddetli olabilecek ağrılar şeklinde geçer ve eğer çok kilo kaybı ve ateş varsa dahiliye uzmanına başvurmaları gerekmektedir. Bu ağrıyı çeken kişiler, ağrı nedeniyle uyuyamaz, omuz hareketlerinde bir kısıtlama yaşanır ve hareket ettirdiğinde ağrı şiddetlenir. Omuz hareketsiz sabit tutulursa ağrı kesilmektedir. Omuz ağrılarının tedavisine bakıldığında, çok ağrılı bir dönem yaşıyorsanız, omuzu sabit tutmak için bir askıya alın. Bu askı şekli kol bedene yapışık olmalı ve el ve ön kol yüksekte olması gerekmektedir. 3 saat ara ve 25 dakikalık masajlar yapılması gerekmektedir. Bunun yanında ağrı olan bölgeye yine ıslak sıcak havlu ile sarılması da ağrıyı dindirecektir. 
Omuz Ağrısı Egzersizleri

Omuz ağrısı tedavisinde bazı egzersizler de çok etkili olmaktadır. Bu egzersizleri evde kolaylıkla tek başınıza yapabilirsiniz. Bu egzersizlere bakıldığında dört ana egzersiz grubu vardır. Bunlar omuz hareketini artıran egzersizler, omuzu güçlendiren egzersizler, germe ve aktif omuz hareketleridir.

 • Omuz hareketini artırıcı hareketler
Elinize uzun bir sopa alın ve ayakta dik bir şekilde durun. Kollarınızı kırmadan dirsekler gergin olacak şekilde omuzlar hareket ettirerek indirin ve kaldırın ve yine aynı hareketi kalça arkasında tutarak geriye doğru tekrar edin. Her iki harekette de kollarımızı kırmadan dik olacak şekilde yapın. Omuz hareketini artıran bir diğer bir egzersiz de vücudumuz duvara yan bakacak halde ayakta dik durulur. El parmak uçları ile duvara temas ettirilerek çıkabildiği kadar en yüksek yere kadar kollarınızı gergin halde tutun ve bu hareketi devamlı tekrarlayın.

 • Omuz güçlendirme egzersizleri
Kol vücuda bitişik bir şekilde, dirsek kırılmadan dik durarak, sağlam olan tarafın el bileği hasta kol dirsekten tutulup, dışarıya ve içeriye hareket ettirilir.
Diğer bir egzersiz türü ise, duvara yan durulur ve kol vücuda bitişik şekilde yukarı aşağıya indirilir ve kaldırılır. Bir diğer harekette yine kol vücuda birleşik halde kol, dirsekten kırmadan geriye doğru itilmeye çalışılır. Yine diğer harekette kol vücuda birleşik şekilde dirsek ve yumrukla duvara itilmeye çalışılır.

 • Germe egzersizleri
Kollarınızı öne doğru uzatın ve yüzüstü yatın ve omuzla hafif ve yavaş bir şekilde dönmeye başlayın. Germe egzersizlerinden bir diğeri de diz üstü çömelme yapılır ve kollar öne doğru uzatılır. Vücudumuzun gövde kısmı ise yere yakınlaştırılır. Bu şekilde kollarımızın iç kesimleri gerilecektir. Bu şekilde 15 saniye kalın ve dinlenin. Bir başka egzersiz de bir sandalye yada koltuğun arkasından tutulur ve bacaklar dizlerden kırmadan]]> Omuz Anatomisi https://www.omuz.gen.tr/omuz-anatomisi.html Tue, 27 Nov 2018 03:09:31 +0000 Omuz Anatomisi, Omuz, kolumuz ile gövdemizin birleşim yeridir. Gün içinde en fazla kullandığımız bölgelerimizden birisidir. Omzumuzun anatomisi oldukça yoğundur. Birçok oluşumu bünyesinde barındırır. Omuz Anatomisi, Omuz, kolumuz ile gövdemizin birleşim yeridir. Gün içinde en fazla kullandığımız bölgelerimizden birisidir. Omzumuzun anatomisi oldukça yoğundur. Birçok oluşumu bünyesinde barındırır.

Omuz anatomisi hangi yapıları bulundurur
 • Skapula kemiğinin akromiyonu: Skapula kemiği halk arasında kürek kemiği olarak bilinir. Arkadan öne doğru yani omza doğru olan ince bir çıkıntıdır. Öndeki köprücük kemiği ile birleşir.
 • Skapula kemiğinin glenoid kavitesi: Glenohumeral eklemin bir yüzünü bu yapı oluşturur. Çukur bir yapıdır. Humerusun başı buraya oturur. Ancak humerus başı buraya göre geniştir. Glenoid kavite humerus başını stabil tutmakta yetersizdir. Bu yüzden bağlarla desteklenmiştir.
 • Claviculanın lateral kenarı: Halk arasında köprücük kemiği olarak adlandırılır. Bunun dış kenarı skapulanın akromiyon çıkıntısına tutunur.
 • Acromioclavicular eklem:  Skapulanın akromiyon çıkıntısı ile claviculanın lateral kenarının birleşim yeridir.
 • Humerus kemiğinin başı: Yuvarlak bir yapıdır. Glenohumeral eklemin bir yüzünü bu yapı oluşturur. 
 • Glenohumeral Eklem: Glenoid kavite ve humerus başı eklemin yüzlerini oluşturur. Ekleme katılan bağ doku ve kapsül yapısı da vardır. Asıl stabilizasyonu bu bağlar ve kapsül sağlar. 
 • Eklem Kapsülü: Glenohumeral eklemin stabilizasyonunu sağlayan en önemli yapıdır.
 • Bursalar: Eklemleri destekleyen yastıkçıklardır.
 • Ligamentler:  Glenohumeral eklemin stabilizasyonunu sağlayan yapılardan bir tanesidir. 
 • Kaslar: Omzun hareketini sağlayan yapılardır.
Omuz Ligamentleri
Omuz Anatomisi
 • Lig. trapezoideum:  Skapulanın korokoid çıkıntısı ile claviculanın lateral kısmı arasındadır.
 • Lig. conoideum: Skapulanın korokoid çıkıntısnın mediali ile claviculanın lateral kısmı arasındadır.
 • Lig. glenohumerale superius
 • Lig. glenohumerale inferius
Omuz Kasları
 • M. deltoideus: Omzun karakteristik kabartısını oluşturan kastır. Kolun esas abduktor kasıdır. Yani kolu esas kaldıran kastır. Adduksiyon hariç kolun diğer bütün hareketlerini yaptırabilen tek kastır. Addüksiyon kalkık duran kolun aşağı indirilmesidir. Yürüyüş sırasında kolların öne ve arkaya doğru sallanmasına yarayan kastır. N. axillaris tarafından uyarılır. Skapulanın akromion çıkıntısına tutunur.
 • M. teres major: Kola extansiyon, iç rotasyon ve addüksiyon yaptıran kastır. Extansiyon kolun arkaya doğru olan hareketidir.
 • M. supraspinatus: Koldaki abdüksiyon hareketini başlatan kastır. Bu çalışmadığı zaman kolumuzu ancak diğer kolumuzun yardımı ile kaldırırız. 15 derecelik kaldırmadan sonra deltoid kası için işine girer. Kolun rotasyon hareketinde fonksiyonu yoktur.
 • M. infraspinatus: Kola dış rotasyon yaptırır.
 • M.teres minör:  Kola dış rotasyon yaptırır.
 • M. subscapularis: Kola iç rotasyon yaptıran esas kastır. Addüksiyon da yaptırır. 
]]>
Omuz Ağrısına Ne İyi Gelir https://www.omuz.gen.tr/omuz-agrisina-ne-iyi-gelir.html Tue, 27 Nov 2018 04:26:34 +0000 Omuz Ağrısına Ne İyi Gelir, Omuz ağrısı özellikle otuzlu yaşların başlarında ortaya çıkan ve insanların günlük yaşamlarında ki işlevini önemli ölçüde kısıtlayan bir durumdur. Uzmanlar orta yaşlı kesimde her 5 kişi Omuz Ağrısına Ne İyi Gelir, Omuz ağrısı özellikle otuzlu yaşların başlarında ortaya çıkan ve insanların günlük yaşamlarında ki işlevini önemli ölçüde kısıtlayan bir durumdur. Uzmanlar orta yaşlı kesimde her 5 kişiden birinin omuz ağrısı şikayeti olduğunu bildirmektedirler. Bu da toplumlarda omuz ağrısı şikayetinin hiç de az olmadığını bize göstermektedir. Özellikle masa başı iş yapan, işi gereği bütün gün bilgisayar başında oturmak zorunda kalan kimselerin büyük bir kısmında görülmektedir.

Omuz ağrısının duruş bozukluğu dışında başka nedenleri de vardır. Bunlardan bir tanesi de omuz ekleminde meydana bir sorundan kaynaklanmasıdır. Bu durumda ki bir hasta omuzundaki ağrı nedeniyle omuzunu hareket ettirmekten korkar hale gelir.  Bu nedenle ilerleyen zamanlarda omuz donması dediğimiz ortopetik sorun haline dönüşür ve bu da hasta için uzun bir tedavi süreci anlamına gelir. Böylesi bir sorun da  ise, fizik tedavi, ilaç tedavisi ve gerekli görüldüğü takdirde cerrahi müdahale ye bile ihtiyaç duyula bilmektedir.

Omuz ağrısı çeken kimselerin yapması gerekenleri şu şekilde sıralayabiliriz
 • Omuz ağrıları yaşayan bir kimsenin omuzunu hareket ettirmekten kaçınmaması gerekir. Omuz egzersizi yapmak omuz ağrısını gidermekte etkili olacaktır.
 • Deri üzerinde ağrı kesici merhem ile yapılacak masaj omuz ağrısını kısa vadede bile olsa geçirecektir.
 • Kan dolaşımını hızlandıracak hareketler yapmak omuz ağrısını dindirmede etkili olabilir.
Omuz Ağrısına Ne İyi Gelir
Omuz ağrısından korunmanın yolları nelerdir
 • Taşıya bileceğinizden ağır yükler taşıyarak omuzlarınızı zorlamaktan dikkatle kaçının.
 • Araç kullanırken alacağınız rüzgar, omzunuzun ağrımasına neden olabilir. Bu yüzden araç kullanırken camı açık bırakmayın.
 • Uzun süre kollarınızı hava da tutmanızı gerektirecek, perde asma, yüksek raflara eşya yerleştirme gibi işleri yapmayın. Yapmak zorunda kalırsanız da kısa aralıklarla dinlenmeyi ihmal etmeyin.
 • Omuz ağrısı çocuklarda da görülen bir durumdur. Çocuklarınızda omuz ağrılarına sebep olacak rahatsızlıklara meydan vermemek için okul sıralarında, doğru oturuş pozisyonunda oturması gerektiğini sürekli hatırlatın ve çocukların çantalarına taşıyabilecekleri ağırlıktan fazlasını yüklemeyin. Gerekirse taşımasına yardımcı olun.
 • Düzenli olarak omuz egzersizleri yapın. Mesela yüzme omuz ağrısına en iyi gelen spor dalıdır.
 • Omuz ağrıları çok kolay kronikleştiği için zaman kaybetmeden bir uzman bir hekime baş vurun.
 • Isınma hareketleri yapmadan voleybol basketbol gibi, oyunları oynamayın
]]>
Omuz Kas Ağrısı https://www.omuz.gen.tr/omuz-kas-agrisi.html Tue, 27 Nov 2018 22:51:13 +0000 Omuz kas ağrısı, oldukça fazla görülen sorunlardan biridir. Günümüzde ortopedi uzmanlarının en çok karşılaştığı sorunlardan biri olan bu durum tabi ki çok farklı nedenlerden dolayı meydana gelmektedir. Bazı kişiler omuzl Omuz kas ağrısı, oldukça fazla görülen sorunlardan biridir. Günümüzde ortopedi uzmanlarının en çok karşılaştığı sorunlardan biri olan bu durum tabi ki çok farklı nedenlerden dolayı meydana gelmektedir. Bazı kişiler omuzlarında meydana gelen ağrıların kaslar nedeni ile meydana geldiğini anlayabilir. Fakat bu durumu anlamayan kişilerde vardır. Kişilerde görülen kas ağrıları için aslında eklem ağrıları kadar korkacak bir durum yoktur. Omuzda meydana gelen ağrılar eğer kaslar nedeni ile oluşuyorsa aslında bu durumda oldukça şanslısınız. Çünkü kas ağrıları diğer sorunlardan dolayı meydana gelen ağrılar kadar büyük tehlikeler doğurmaz. Kas ağrıları en çok kişileri çok fazla egzersiz yapmaları ya da çok çalışarak kol kaslarını zorlamaları nedeni ile oluşmaktadır. Omu kas ağrısı en çok egzersiz yapmaya yeni başlayan kişilerde görülen bir durumdur. Kişiler spora başladığında ilk olarak kol hareketleri ile başlarlar ve bir sonraki gün bu kişilerde çok şiddetli omuz kas ağrısı sorunu meydana gelir. Bazen omuz kas ağrıları çok aşırıya kaçarak kişilerde baş dönmesi, mide bulantısı ve iştahsızlık gibi problemleri meydana getirir. Aslında bu durum direk olarak tıbbi müdahale gerektiren durumlardır. Normalde sorun eğer kas ağrısından meydana geliyorsa çok büyük tıbbi müdahalelere gerek duyulmaz. Fakat eğer kişide bu gibi problemler de var ise kesinlikle kişinin tıbbi olarak bakıma ve muayeneye ihtiyacı vardır.

Omuz kas ağrısı, genellikle kişinin vücudunun egzersiz hareketleri ile ısınması ile geçici olarak ortadan kalkar. Fakat kişinin vücudun soğuduğu zaman bu ağrılar tekrar meydana gelir. Bu nedenle omuz kas ağrıları eğer çok yoğun değilse kişi işlerine devam edebilir. Bu gibi ağrılar ile doktora giden kişilerde öncelikle gerekli testler ve müdahaleler yapıldıktan sonra kişide ağrı kesici ilaçlar ya da kas gevşetici kremler verilerek kişinin kasları rahatlatılır ve ağrı problemleri ortadan kaldırılmaya çalışılır. Eğer sizlerde de bu gibi sorunlar var ise öncelikle tıbbi müdahaleleri yaptırın ve daha sonra evinizde sıcak uygulamalar yaparak ağrılarınızın azalmasını sağlayın.

Omuz Kas Ağrısı
Omuz kas ağrısı nasıl geçer

Bu gibi kas ağrıları genellikle 3-4 gün içerisinde kendiliğinden geçen ağrılardır. Bu gibi ağrılar genellikle kaslara alınan darbelerin sonradan ortaya çıkardığı ağrılardır. Kasların daha sonradan ağrımaya başlamasının en büyük nedeni ise bu bölgeye kan toplanmasıdır. Bu durumda tıbbi müdahalelerin yanı sıra kas gevşetici etkisi olan bitkisel içecekleri tüketerek bu sorunlarınızı azaltabilirsiniz. Bu durumun yanı sıra yapabileceğiniz en büyük işlem bir sıcak su torbası kullanarak omuz kas ağrısı görülen bölgeye sıcak uygulamalar yapmaktır.

Omuz kas ağrısı meydana gelen kişiler normal hayatlarında yaptıkları birçok işi yapamazlar. Özellikle kolları ile yaptıkları işler tamamen durur. Çünkü bu kas ağrıları kasların hareketi ile oldukça artacaktır ve kişinin hareketlerini kısıtlayacaktır. Bu nedenle kişinin bir süre istirahate ihtiyacı vardır. Fakat kişinin acil işleri var ise önce vücut ısısını arttırarak ya da bölgeye sıcak uygulamalar yaparak bu işlerini halledebilir. Fakat bu durumda dikkat edilmesi gereken en önemli şeylerden biri çok omuz kaslarını çok fazla zorlamamaktır. 

Omuz kas ağrısı neden olur
 • Kas krampları,
 • Kasların zorlanması,
 • Kas yırtılması,
 • Kasların gerilmesi,
 • Kaslarda enfeksiyon,
 • Aşırı stres durumları (oldukça az görülür)
]]>
Donuk Omuz Egzersizleri https://www.omuz.gen.tr/donuk-omuz-egzersizleri.html Wed, 28 Nov 2018 11:27:01 +0000 Donuk omuz egzersizleri, donuk omuz omuz ekleminin hareketsiz duruma gelmesidir. Bunun tam olarak sebebi bilinmez. Ancak bunda şeker hastalığının, boyundaki fıtık, kireçlenme sorunlarının, iltihaplı romatizmaların, akciğer hastal Donuk omuz egzersizleri, donuk omuz omuz ekleminin hareketsiz duruma gelmesidir. Bunun tam olarak sebebi bilinmez. Ancak bunda şeker hastalığının, boyundaki fıtık, kireçlenme sorunlarının, iltihaplı romatizmaların, akciğer hastalıklarının, tendinit gibi sebeplerin etkili olduğu düşünülmektedir. Omuzda ağrı, hareketlerde kısıtlılık belirtileriyle başlayan, zamanla omuz ekleminin hareket edememesine yol açan sorundur. Bunu yaşayanlar kolunu hareket ettiremez, başının üzerine kaldıramaz, giysilerini giyerken zorlanır, omuzun hareketlerinde güçlük çeker. Vücutta sadece omuz eklemi bu durumdan etkilenir. Özellikle geceleri şiddetlenen kol ve omuz ağrıları bulunur. Rahatsızlık üç dönem halinde etkili olur. İlk aşamada şiddetli ağrı ve hareket kısıtlılığı bulunur. Yapışıklık döneminde daha belirgin hareket kısıtlılığı olmasına rağmen, ağrı azalır. Son dönemde ağrı giderek azalır, fakat omuz hareketsiz hale gelir. Bu dönemde iyi bit tedavi uygulanırsa, omuz hareket açıklığı eski düzenine dönebilir. Omuz ekleminin hareketsizlikten korunması oldukça önemlidir. Eklem hareket açıklığını düzeltecek egzersizler donuk omuz sorununda en iyi tedavi yoludur. Bu nedenle hastaların donuk omuz egzersizlerini düzenli olarak yapması tavsiye edilir.

Donuk Omuz Egzersizleri
Donuk omuz egzersizleri nasıl yapılır

Egzersiz 1: (Sarkaç) Ağrınızın olmadığı kolunuzla masanın kenarını tutun. Bu durumda gövdenizi öne doğru eğerek, ağrıyan kolunuzu ön tarafa arkaya, öne daireler çizecek biçimde sallayın. Belli bir süre sonra elinize bir ağırlık alarak devam edin.

Egzersiz 2: (Makara) Duvarda olan ya da tavanda bulunan bir çengele ip geçirin. İpin uçlarını sağ ve sol ellerinizle tutun. Ağrı olmayan sağlam olan kolunuzla diğer kolunuzu ipi çekerek yukarıya kaldırın.

Egzersiz 3: (Tırmanma egzersizi): Yüzünüzü duvara doğru dönün. Bu pozisyonda ellerinizle duvara tırmanıyor gibi yapın.

Egzersiz 4: (Elle omuz germe): Ağrılı olan omuzunuzu ön taraftan çaprazlayarak, dirseğinizi tutun. Dirseğinizi ağrıyan omuzunuza doğru gerin.
]]>
Omuz Kırığı https://www.omuz.gen.tr/omuz-kirigi.html Wed, 28 Nov 2018 20:11:13 +0000 Omuz Kırığı, Omuz, kolumuz ile gövdemizin birleşim yeridir. Gün içinde en fazla kullandığımız bölgelerimizden birisidir. Omzumuzun içerdiği yapılar oldukça yoğundur. Omuz bölgemizde hangi kemi Omuz Kırığı, Omuzkolumuz ile gövdemizin birleşim yeridir. Gün içinde en fazla kullandığımız bölgelerimizden birisidir. Omzumuzun içerdiği yapılar oldukça yoğundur. 

Omuz bölgemizde hangi kemikler bulunur

 • Skapula kemiğinin akromiyonu: Skapula kemiği halk arasında kürek kemiği olarak bilinir. Arkadan öne doğru yani omza doğru olan ince bir çıkıntıdır. Öndeki köprücük kemiği ile birleşir.
 • Skapula kemiğinin glenoid kavitesi: Glenohumeral eklemin bir yüzünü bu yapı oluşturur. Çukur bir yapıdır. Humerusun başı buraya oturur. Ancak humerus başı buraya göre geniştir. Glenoid kavite humerus başını stabil tutmakta yetersizdir. Bu yüzden bağlarla desteklenmiştir.
 • Claviculanın lateral kenarı: Halk arasında köprücük kemiği olarak adlandırılır. Bunun dış kenarı skapulanın akromiyon çıkıntısına tutunur.
 • Acromioclavicular eklem:  Skapulanın akromiyon çıkıntısı ile claviculanın lateral kenarının birleşim yeridir.
 • Humerus kemiğinin başı: Yuvarlak bir yapıdır. Glenohumeral eklemin bir yüzünü bu yapı oluşturur. 
Yukarıda sayılan yapıların herhangi birinin kırıldığı durumda omuz kırığı meydana gelir.
Omuz Kırığı
Omuz kırığında hangi bulgular olur
 • Hareket bozukluğu.
 • Kırık olan kol tarafında ağrı.
 • Kırık olan kol diğer kola göre daha kısadır.
 • Kırık olan kolda anormal hareket.
Omuz kırığında nelere dikkat edilmelidir
 • Omuz kırığında bir hekimin ilk yapması gereken şey distal nabızları kontrol etmektir. Bu bölgenin kırıkları önemli damarları zedeleyebilir ya da sıkıştırabilir.
 • Daha sonra kolda sinir etkilenimi muayenesi yapılır. Buraya önemli sinirler komşuluk eder.
Omuz kırıklarının tedavisi nasıldır
 • Köprücük kemiği kırıkları genelde ameliyatsız ancak akromioklavikular ekleme yakınsa cerrahi olarak tedavi edilir.Cerrahide plak vida yerleştirilir. Cerrahi olmayan tedavide de kol askısı yada sekiz bandajı ile yapılabilir.
 • Proksimal humerus kırıkları genelde yaşlılarda kemik erimesine bağlı parçalı kırık halinde gözlenir ve tedavisi minimal cerrahi girişimle sağlanır. Kırıklı çıkıklar varsa tedavisi protez yerleştirmek olabilir. Kemik erimesine bağlı olmayan tedavi şekli ise; kol askıları, velpo bandajı, yastıklı askılar gibi basit metodlar kullanılabilir. Yaklaşık üç - altı hafta civarında ağrısız hareket açıklığı kazanılması için rehabilitasyon başlanır. Kol askısı kullanılarak erken dönemde işe dönüş sağlanabilir. 

 • Açık olan kırıkların tedavisi her zaman cerrahidir. Açık kırıkta kemik deriyi delerek dışarı çıkmıştır.
]]>
Omuz Kas Yırtığı https://www.omuz.gen.tr/omuz-kas-yirtigi.html Thu, 29 Nov 2018 18:58:34 +0000 Omuz kas yırtığı, omuz eklemi oldukça karmaşık bir yapıdadır. El hareketlerini sağlayan bir eklem türüdür. Geniş bir eklem hareketine sahip olan omuz eklemi aslında basit bir eklem değildir. Bu nedenle de anatomik Omuz kas yırtığı, omuz eklemi oldukça karmaşık bir yapıdadır. El hareketlerini sağlayan bir eklem türüdür. Geniş bir eklem hareketine sahip olan omuz eklemi aslında basit bir eklem değildir. Bu nedenle de anatomik yapıda gerçekleşen her hangi bir sorun eklem fonksiyonlarını olumsuz yönde etkiler. Omuz ekleminin fonksiyonel olarak çalışması için en önemli yapı omuz manşeti tentonlarıdır. Omuz manşet tentonları kollar kullanıldığı sürece yıpranmaya maruz kalabilir. Omuz manşeti tentonlarında gerçekleşen yırtıklar ciddi anlamda kas ağrısına neden olan yaralanmalar arasındadır. Omuz manşeti tentonu yırtıldığında omuzlar gücünü kaybeder. Bu bölgede gerçekleşen yırtıklar daha çok ileri yaş kişilerde görülür. Fakat yaşanan bir kaza, travma her yaş grubunda kas yırtılmasına yol açabilir.

Omuz eklemi 3 kemikten oluşur. Kürek kemiği, kol kemiği ve köprücük kemiği bölgede bulunan kemiklerdir. Kol kemiği 4 kas kirişinden meydana gelir. Kirişler kasları kemiğe bağlar. Kaslar ise kemikleri kirişlere çekerek hareket etmelerine yardımcı olur. Kol kaldırmada ve ratasyon hareketlere yardımcı olur.

Ratator manşet kolu kaldırırken kol kemiğinin kürek kemiği yuvasında sıkı bir şekilde durmasına yardımcı olur. Bu bölgede kese şeklinde bir yapı bulunur. Bu yapı kayganlaştırıcı özelliği olan bir sıvı ile kemik ve kas arasında gerçekleşen sürtünmeyi azaltır. Hareketliliğin devam edebilmesi için bölgenin yumuşak kalmasını sağlar.

Omuz Kas Yırtığı

Omuz Kası Yırtığı Belirtileri

Omuz kası yırtığı en sık olarak omuz da ağrı ve güçsüzlüğe neden olur. Birçok hasta yaşadığı ağrı nedeniyle omuz üzerine yatamaz. Bazı kişilerde yırtık kısmi olarak görülür. Omuz ağrısı yaşanabilir, ancak hareket kısıtlanması olmayabilir. Yırtığın boyutu ne kadarsa omuz güçsüzlüğü o oranda değişir. Bölgede yırtık tam anlamı ile gerçekleşmişse omuz hareketlerinde ciddi anlamda kısıtlama yaşanır. Kol tam olarak yukarı kaldırılamaz.

Kısmi Kas Yırtılması: Kasıl ya da gerilmeye bağlı olarak yaşanır. Ağrı, kanama ve bölgede şişlik olur.

Tam Omuz Kası Yırtılması: Tam kas yırtılması aniden olur ve beraberinde omuz bölgesinde şiddetli, dayanılmaz ağrılar yaşanır. Kas bütünlüğü bozularak, kanama, şişlik, ağrı ve kuvvet kaybı yaşanır. Omuz kası yırtılması maksimal kasılmada hareket koordinasyonsuzluğu ve uzama yeteneğinin yitirilmesi olarak iki şekilde yaşanır.

Omuz Kası Yırtılması Tedavisi

Kas yırtılması sonucu yaşanan ağrıyı azaltmak tedavinin ilk amacıdır. Bunun için hastaya dinlenme tavsiye edilir. Ayrıca rehabilitasyon ve fizyoterapi uygulanabilir. Beraberinde bölgeye soğuk ve sıcak kompres uygulamak ağrı ve diğer semptomları hafifletmek için faydalı olur. Omuz hareketlerini arttırmak için egzersiz uygulamak tedavide önemlidir. Fizik tedavi yaklaşık 1,5-2 ay kadar sürer. Çoğu hasta bu süreçte sağlığına kavuşabilir.

Bir diğer tedavi seçeneği de bantlamadır. İşlem omuz ve çevre bölgelerde gerginlik sağlayarak kasları destekler. Travmalardan korunmayı sağlar ve omuz kaslarını kuvvetlendirir.

Cerrahi uygulanan bir diğer tedavi yöntemidir. Tam yırtıklar kendiliğinden ya da uygulanan diğer tedavilere rağmen geçmemişse yırtıkların cerrahi ile tedavisi sağlanabilir. İleri yaştakiler ve cerrahiye uygun olmayan bu yöntem dışında tutulabilir. Cerrahi yırtılmadan en geç 3 ay sonra yapılmalıdır. Bu sayede sonuç daha başarılı olur.

]]>
Omuz Kemiği https://www.omuz.gen.tr/omuz-kemigi.html Thu, 29 Nov 2018 20:19:33 +0000 Omuz Kemiği, Omuz, kolumuz ile gövdemizin birleşim yeridir. Gün içinde en fazla kullandığımız bölgelerimizden birisidir. Yeri bakımından birçok önemli sinir, damar yapıları ile komşudur. Omzumuzun içerdiği kemik Omuz Kemiği, Omuz, kolumuz ile gövdemizin birleşim yeridir. Gün içinde en fazla kullandığımız bölgelerimizden birisidir. Yeri bakımından birçok önemli sinir, damar yapıları ile komşudur. Omzumuzun içerdiği kemik yapıları oldukça yoğundur. Omuz bölgesinde birçok kemik birbirleri ile bağlantı kurar.

Omuz bölgemizde hangi kemikler bulunur

Skapula kemiğinin akromiyonu: Skapula kemiği halk arasında kürek kemiği olarak bilinir. Skapula göğüs kafesinin arka duvarında bulunur. Yassı bir kemik çeşididir. Omzu gövdeye birleştirir. Akromiyon arkadan öne doğru yani omza doğru olan skapula kemiğinin ince bir  çıkıntısıdır. Öndeki köprücük kemiği ile birleşir.

Skapula kemiğinin korokoid çıkıntısı: Bu yapıya bazı omuz kasları tutunur.

Skapulanın glenoid kavitesi: Glenohumeral eklemin bir yüzünü bu yapı oluşturur. Çukur bir yapıdır. Humerusun başı buraya oturur. Ancak humerus başı buraya göre geniştir. Glenoid kavite humerus başını stabil tutmakta yetersizdir. Bu yüzden bağlarla desteklenmiştir. 

Omuz Kemiği
Clavicula: Halk arasında köprücük kemiği olarak adlandırılır. Yetişkin bir insanda yaklaşık olarak on beş santimetre kadardır. Bebek anne karnındayken ilk oluşan kemiktir İlk kan üretimine bu kemik başlar. Uzun kemikler sınıfına girer. Normal pozisyondayken yatay duran tek uzun kemik türüdür. Bunun dış kenarı skapula kemiğinin akromiyon çıkıntısına tutunur. Sternum ile skapula kemiğinin akromiyon çıkıntısı arasında köprü görevi görür. Sternum  ise halk arasında döş kemiği olarak bilinir. Bu yapıya kaburgalar bağlanır.

Humerus kemiğinin başı: Humerus kemiği ön kol ile omuz ekleminin arasındaki uzun kol kemiğidir. Humerus kemiğine halk arasında pazı kemiği de denir. Humerus kemiği başı ise yuvarlak bir yapıdır. Glenoid kaviteye oturmaya çalışır. Glenoid kavite humerus kemiği başına göre daha küçük bir yapıdır. Bu yüzden çıkıklar çok açık bir yapıdır.  Glenohumeral eklemin bir yüzününü humerus kemiğinin başı  oluşturur.
]]>
Omuz Yırtılması https://www.omuz.gen.tr/omuz-yirtilmasi.html Fri, 30 Nov 2018 17:14:26 +0000 Omuz yırtılması, anatomik olarak omuz oldukça geniş hareket açıklığıyla, zayıf eklem teması, temasın desteklenmesi ve hareket açıklığının devamı için, kıkırdak ve bağların destekleriyle vücuttaki en karmaşık olan ek Omuz yırtılması, anatomik olarak omuz oldukça geniş hareket açıklığıyla, zayıf eklem teması, temasın desteklenmesi ve hareket açıklığının devamı için, kıkırdak ve bağların destekleriyle vücuttaki en karmaşık olan eklemdir. Çoğunlukla bu eklem ileri derecede yüklenmelere maruz kalmaktadır. 40 yaşından sonra ortaya çıkan omuz ağrısının en önemli sebepleri arasında rotator cuff yırtıkları bulunur. Bu yapı üst kol kemiğinin üst tarafında omuz eklemini yapan başının etrafını saran adale tendondur. Görevi omuzu yerinde tutmak ve içe dışa doğru omuzu hareket ettirmektir. Omuzda bulunan rotator kas 4 adettir. Bunlar supraspinatgus, teres minor, infraspinatur ve subskapularis kaslarıdır. Omuz yırtılması sporcularda ve gençlerde ani hareketlerle oluşan yaralanma sonucunda olabileceği gibi, zamanla tekrarlayan, baş seviyesi üzerinde yapılan kol hareketleri sonucunda olabilir.

Omuz yırtılması belirtileri
 • Geceleri ağrı yatan tarafa yatmayı engelleyen ağrılar olması
 • Özellikle baş üstü hareketlerde artan, sürekli omuz ağrısının olması
 • Omuz hareketi yapılırken tıkırtı sesi olması, klik seslerinin duyulması
 • Omuz hareketlerinin özellikle sağ omuz hareketlerinde kısıtlılık olması
Omuz yırtıkları bakımından risk faktörleri nelerdir
 • Tavan boyama, fırlatma sporları gibi tekrarlayıcı tarzda baş üzeri hareketler yapılması
 • Aşırı oranda güç kullanılması, düşme 
 • Yaşın ilerlemesiyle meydana gelen dejenerasyon
 • Rotator manşonun olduğu aralıkta daralma olması
 • Rotator manşonun akromion adı verilen çıkıntının altında bulunan yüzey nedeniyle zedelenmesi halinde
Omuz YırtılmasıOmuz yırtıklarının tespiti

Öncelikle yapılan röntgen tetkikiyle kemik kaynaklı olan bulgular belirlenir. Fakat MR ve ultrasonda rotator manşon direkt olarak izlendiğinden, kesin tanı için ve uygulanacak tedavinin belirlenmesinde mutlaka yapılmalıdır. Omuz yırtıklarının kısmi ya da tam yırtık şeklinde olması mümkündür. Tendon boyunca olmayan kısmi yırtıklarda tıbbi tedavi daha başarılı neticelenir. Kısmi ve tam omuz yırtıkları tedaviye yanıt vermezse, cerrahi girişimle tedavi uygulanır.

Omuz yırtıklarında tedavi seçenekleri

Omuz yırtığı tam değilse, doktor büyük olasılıkla cerrahi olmayan tedavi seçeneklerini tavsiye edebilir. Hastanın dinlenmesi, özellikle kısmi yırtıkta ve yırtığın aşırı kullanım nedeniyle gelişmesinde yararlı olabilir. Kullanılacak ilaçlar ağrıyı kontrol altına alabilir, ödemi azaltır. Germe ve kuvvetlendirme egzersizleri yapılması fizyoterapinin temel unsurları arasındadır. Bunların yapılması gerekir. Kortizon enjeksiyonu yapılması ağrı açısından yararlı olur. Ancak sıkça tekrarlanırsa, tendonun zayıflamasına ve tam omuz yırtılmasına yol açabilir. Bu yöntemler tedaviyi sağlamazsa, cerrahi girişim kararı alınabilir. Omuz artroskopisi bu konuda oldukça yararlı bir tedavi yöntemidir. Küçük bir kesi yardımıyla kamerayla ve özel aletlerle omuz yırtıkları kolayca tedavi edilebilir. Bunun dışında mini açık tamir, açık tamir gibi yöntemlerde tam omuz yırtılmasında yararlı olur.
]]>
Omuz Ve Kol Ağrısı https://www.omuz.gen.tr/omuz-ve-kol-agrisi.html Sat, 01 Dec 2018 16:19:39 +0000 Omuz ve kol ağrısı, toplumda çok sık rastlanılan bir hastalıktır. Hastalığın görülme olasılığı, ortalama %10 civarındadır. Bu ağrının ilk önce ana kaynağını bulmak gerekir. Omuz ve kol ağrısının bir çok seb Omuz ve kol ağrısı, toplumda çok sık rastlanılan bir hastalıktır. Hastalığın görülme olasılığı, ortalama %10 civarındadır. Bu ağrının ilk önce ana kaynağını bulmak gerekir. Omuz ve kol ağrısının bir çok sebebi vardır. Duruş bozukluğu ve boyunu kötü kullanma bunlardan biridir. Günlük yaşantımızda yapılan yanlış hareket ve duruş omurlarda ve eklem bölgelerinde yıpranmalara sebep olur. Boyun kötü kullanıldığında, boyundaki doğal eğilim kaybolur.

Boyun incinmesi de omuz ve kol ağrılarına sebep olur. Boyun yapması gereken normal hareketlerin dışında zorlanarak yapılan hareketler kemik, disk ve bağlarda incinmeler meydana gelebilir. İlerleyen zamanlarda boyun omurlarının aşırı hareketine bağlı olarak omuz ve kol ağrısı oluşabilir.

Boyun tutulması da omuz ve kol ağrısına sebep olacaktır. Çoğunlukla boyunu dengeleyen kasların, çok fazla gerilmesiyle meydana gelir. Masa başı çalışmaları, aşırı spor, iş yoğunluğu ve ağır kaldırmak boyun tutulmasına neden olabilir. Ayrıca yüksek yastık ve kötü şartlarda yapılan seyahat de boyun tutulmasına sebep olabilir. Boyun tutulmasından kaynaklı omuz ve kol ağrısı çoğunlukla basit bir şekilde tedavi edilebiliyor. Doktorunuzun önereceği ağrı kesici ve kas gevşeticilerle tedavi edilecektir.

Omuz Ve Kol Ağrısı
Bu sorunlara boyun fıtığı da sebep olur. İki boyun arasındaki jölemsi kıkırdak disk dokunun kola ve omuriliğe giden sinirlere doğru taşmasıdır. Boyun fıtığında, omuz ve kol ağrısı dışında kolda kuvvet kaybı, uyuşukluk ve ellerde his kaybına rastlanabilir. Hatta omuriliğe baskı olursa bacaklarda kuvvetsizlik, yürüme zorluğu ve idrar şikayetlerine de sebep olabilir.

Omuz ve kol ağrısının en önemli sebebi, stres ve sigaradır. Boyun ağrısını arttırır ve kronikleştirir. Ekonomik ve sosyal sorunlarda omuz ve kol ağrısını tetikler. Düzenli çalışmak, sosyal uğraşlar ve hayata bağlılık omuz ve kol ağrılarına karşı en önemli silahınızdır.

Omuz ve kol ağrısı romatizma kaynaklı sorunlardan da meydana gelebilir. Bu tür rahatsızlıklarda vücudun bağışıklık sistemi kendi hücrelerine karşı savaş açar.  Bütün bu sebepler dışında omuz ve kol ağrısına sebep olabilecek başka sebepler de vardır. Omurilik ve beyin tümörleri de omuz ve kol ağrısına sebep olabiliyor. Çok nadiren de olsa akciğer rahatsızlıkları da omuz ve kol ağrısına sebep olabiliyor. Omuz ve kol ağrısında mutlaka bir doktora başvurmak ve gerekli tetkiklerden sonra tedavisinin yapılması şarttır. Aksi halde kötü sonuçlarla karşılaşılabilir.
]]> Omuz Programı https://www.omuz.gen.tr/omuz-programi.html Sun, 02 Dec 2018 01:17:32 +0000 Omuz programı, Omuzları çalıştırmak ve istenilen bir omuz yapısını mümkün olduğu kadar kazanmak için özenle ve planlı bir şekilde çalışmak gerekmektedir. Vücut gelişiminde diğer adale gruplarıyla mukayese Omuz programı, Omuzları çalıştırmak ve istenilen bir omuz yapısını mümkün olduğu kadar kazanmak için özenle ve planlı bir şekilde çalışmak gerekmektedir. Vücut gelişiminde diğer adale gruplarıyla mukayese edildiğinde daha kompleks girişimlerden biri olarak görülür. İstediğinizde elbette, delta kaslarınızı geliştirmek maksadı ile çok sayıda baş üstü baskısı yaparak böyle bir çalışmaya başlayabilir ve planlı bir şekilde devamını getirebilirsiniz, ancak muhtemelen netice asimetrik denebilecek gelişim olacaktır.

Aslında üç delta başından her birinin, izole egzersizlerle çalıştırılması gereken özel bir düzleme sahip olduğunu düşündüğünüzde, oldukça iri ve beğeni toplayan omuzlara sahip olmanın neden bu kadar karmaşık bir tarifi ve yönü olduğunu daha iyi bir şekilde anlayabiliriz. Ama böyle bir emeliniz var ise bu karışıklık size gerçekten karışıklık olarak yansıyıp arzunuza engel olmayacak, aksine karalılığınız sizi istediğiniz omuz yapısına doğru sürükleyecektir.

Omuz Programı

Şayet siz de pek çok sporcu gibiyseniz ve bir haftalık seyirde üzerinde durarak bazen 2 ya da 3 kez dikkat vererek göğüs günlerini kayırıyorsanız, ön delta kaslarınızın diğer iki başla mukayese edildiğinde müthiş denebilecek bir derecede daha fazla uyarıldığını fark edeceksiniz. Bel tarafınızı sözde destekler gibi görünüyor olan sırt antrenmanından vazgeçin ve arka deltalarınız kıyaslamada oldukça fazlası ile arkalarda kalacaktır. Hiç hoş olmayan kötü bir biçimde dengelenmiş olan bir fiziğin formülü olmanın yanı sıra, omuzlarınız büyük bir olasılıkla ileri doğru gidecek ve antrenmanınızı tamamen engelleyebilecek bir rotator manşon yaralanması olasılığını arttırmış olacaksınız. Yalnızca simetrik, gülle gibi bir deltaları nasıl elde edeceğinizle değil, en iyi bir şekilde kütle geliştiricilerini, kuvvetinizin sınırını daha da ileriye doğru götürmek için gerekli olan yoğunluğu arttırma tekniklerini ve maksimal delta uyarımı için oldukça çok seçeneği ihtiva eden bir iri omuz rutinin nasıl oluşturulacağıyla da alakalı olarak doğruları öğrenmek ve bu öğrendiklerinizi uygulamak elbette hakkınızdır. Kısacası omuz programı adale geliştirmede önemli ölçüde değerlidir ve ilginin yanında da bilinçli olmayı yeğlemektedir.  

]]>
Omuz Egzersizleri https://www.omuz.gen.tr/omuz-egzersizleri.html Sun, 02 Dec 2018 20:15:50 +0000 Omuz egzersizleri, Bazı kazalarda yada sporla uğraşanlar kol yada omuz bölgelerinde ağır darbe yada yara alarak uzun süre kullanamazlar. Aynı şekilde geçirilen bir ameliyat sonrası kol yada omuz uzun süre kullanılmayabilir. Dah Omuz egzersizleri, Bazı kazalarda yada sporla uğraşanlar kol yada omuz bölgelerinde ağır darbe yada yara alarak uzun süre kullanamazlar. Aynı şekilde geçirilen bir ameliyat sonrası kol yada omuz uzun süre kullanılmayabilir. Daha sonra iyileşme sürecinde kullanılmayan omuz şiddetli ağrılar yapabilir. Tekrar eski haliyle kol ve omuzu kullanmak için bazı egzersizler yapmak gerekecektir. Aşağıda verilen başlıca egzersizlerle, evde kolaylıkla yaparak eski sağlığınıza kavuşabilirsiniz.

 • Ayakta veya otururken yapabileceğiniz bu harekette yaralanmış kolunuzu gövdenizin yanında düz tutup, diğer elinizi de dirseğin üstüne koyun. Hasarlı olan kolunuzu dışa doğru omuzda kasılmayı hissetmek için dışa doğru itin ve bu anda bir diğer elimizle de kolumuzu sabitleyin ve harekete bu şekilde devam edin.
 • Diğer bir egzersizde hasarlı olan kolunuz gövdenize bitişik halde dururken diğer elinizi de yaralanmış kolunuzun önüne dirsek üstüne yerleştirip, kolunuzu öne doğru itin, bunu yaparken de diğer elinizle harekete engel olmaya çalışın. 
 • Yaralanmış kol vücudun gövdenin yanında  ve dirsek 90 derece olacak şekilde bükülü iken, diğer eli yaralanmış kolun elinin iç tarafına  koyup, yaralanmış kol dirsek kıpırdamadan içe doğru itilirken diğer el de engel olmaya çalışır.
 • Yaralanmış kol yine aynı pozisyonda iken, diğer eli  yaralanmış kolun elinin sırtına koyun. Yaralanmış eli arkaya  doğru ittirin. Böyle yaparak kasılmayı sağlayın.
 • Yaralanmış kol başın üstünde ve dirsek başımızın üzerinde bükülü olacak ve diğer el ile yaralanmış kolun el içine bastırın. Böyle öne hareket ettirip direnç oluşturun.
Omuz Egzersizleri
Kuvvetlendirme egzersizleri 
 • Otururken ve ayakta, kolları yana doğru kaldırıp 5 saniye bekleyin ve daha sonra yavaş bir şekilde indirin. 4 set 5 tekrar ile başlayıp ve 4 set 10 tekrar yapın. Zaman geçtikçe harekete hafif ağırlıklar ekleyip, zamanla ağırlığı artırın. Daha sonra kolları bu sefer öne doğru kaldırın yine 5 saniye bekleyin. Yine ağırlıklar ekleyip bu şekilde devam edin. Bir diğer harekette bu iki hareketin birleşimini yapıp, öne ve yana doğru kaldırıp, indirme hareketi yapıyoruz. Bu şekilde 4 set 5 tekrar ve daha sonra 4 set 10 tekrar yapacak şekilde egzersize devam ediyoruz.
 • Ayakta veya otururken, kolları öne doğru ve başımızın üstüne doğru kaldırıp ve yavaşça öne indirin. Bu şekilde 4 set 10 tekrara çıkıp, yine hafif hafif ağırlıklar bırakarak egzersize devam ediniz. Yine bu egzersize benze şekilde kafamızın arkasında parmaklarımızı birleştirin ve  sonra öne ,arkaya, yukarı aşağı şekilde indirin ve kaldırın.
 • Sırtüstü yatıp, yaralanmış kolu vücudu çapraz yaparak karşı kalça üstünde dururken kolunuzu hafifçe yukarı dışa, elin içini başınıza doğru çevirip, kolunuzdaki gerilme acı hissedene kadar bunu yapın. Bu hareketi yavaş ve hafif bir şekilde  deneyin. Bunu 10 tekrar, 4 sete aşama aşama yapın ve zamanla ağırlıklar da koyarak devam edin.
 • Sırtüstü yatağın kenar kısmında yatarken, yaralanmış kolu dirsekten kırmadan avuç içi yukarı bakar  pozisyonda yatağın kenarından, kolu aşağıya doğru sarkıtın. Yavaşça kolu yukarı kaldırıp, diğer omuza doğru avuç içi yatağa bakacak şekilde götürün. Daha sonra kolu tekrar başlangıç pozisyonuna getirin. Bu şekilde bu hareketi devamlı 4 set 10 tekrar sayısına ulaşana kadar yapın. Kolun güçlenmesi içinde zamanla ağırlık koyarak devam edin. 
Egzersizleri yaparken dikkat edilecek, bazı önemli püf noktalara dikkat etmek gerekir. Aldığımız darbe yada yaralanmanın derecesine bağlı olarak bu egzersizlerle tedavi süreci daha da uzayabilir. Bu egzersizlerle doğal olarak vücut ısısı artacak ve terlemeye neden olacaktır. Yaralı bölgeyi bu terlemeden havlu yada biz gazlı bez ile korumaya çalışın. Kuvvetlendirme egzersizlerini yapar iken, ağırlıkları birden yüklenme olmadan yavaş yavaş şekilde ağırlık verin. Egzersizleri dinlenerek gerçekleştirin b]]>
Sol Omuz Ağrısı https://www.omuz.gen.tr/sol-omuz-agrisi.html Mon, 03 Dec 2018 16:58:00 +0000 Sol omuz ağrısı, kişiye ciddi sıkıntılar yaşatan ağrılardan biri de omuz ağrılarıdır. Omuz ağrısı nedeniyle kişi hareket kısıtlaması yaşayabilir. Özellikle sol omuz ağrısı ihmal edilmeden bir an önce dok Sol omuz ağrısı, kişiye ciddi sıkıntılar yaşatan ağrılardan biri de omuz ağrılarıdır. Omuz ağrısı nedeniyle kişi hareket kısıtlaması yaşayabilir. Özellikle sol omuz ağrısı ihmal edilmeden bir an önce doktora başvurularak tedavinin başlatılması gerekir. Sol omuz hayati bir organ olan kalp tarafında olduğu için sol kol damarları ile alakalı bir sorundan kaynaklanıyor olabilir. Bu nedenle sol omuz ağrısı yaşayan kişiler olası bir risk için vaktinde doktora başvurmalıdır.

Sol Omuz Ağrısı Nedenleri

Omuz içinde bulunan mekanizmada gerçekleşen problemler ve bu problemler kaynaklı omuz hareketlerinde ağrı görülebilen en önemli nedendir. Uzun dönem yatan hastalarda ya da hareketsiz bir yaşam tarzı olanlarda omuz hareketleri zamanla kısıtlanmaya başlar. Bu durum karşısında donmuş omuz olarak tanımlanan sıkıntı ortaya çıkar. Bu semptom sol omuz ağrısına neden olan bir etkendir.

Dolaşım bozukluğu vücutta birçok yapıya etkilediği gibi sol omuzda da ağrıya neden olabilir. Şayet vücutta dolaşım ile alakalı bir sıkıntı varsa sol omuz ağrısına neden olabilir.

Eklem kireçlenmesi ya da farklı eklem hastalıkları yine sol omuz ağrısına neden olan faktörler arasında yer alır. Kalp ile alakalı olarak yaşanan problemler yine sol omuzu etkileyebilir. Özellikle aile içinde kronik kalp problemi varsa ve kol, omuz ağrıları yaşanıyorsa zaman kaybı yaşanmadan doktora başvurulmalıdır.

Sinirlerde gerçekleşen iltihap sol omuz ağrısına yol açabilir. Omuz eklemlerinde oluşan iltihap, şiddetli ağrıların yaşanmasına neden olabilir. Sinir sıkışması omurilikten iletilen sinyal yolunu olumsuz etkileyerek sol omuzda keskin bir ağrı ve hatta uyuşma yaşanabilir.

Tendonlarda gerçekleşen iltihap da yine omuz ağrısı için bir nedendir. Tendonlar kemik ve kas arasında bulunan birleştirici yapılardır. Bu yapılarda oluşan bir sorun sol omuz ağrısına yol açabilir.

Sol Omuz Ağrısı

Eklem iltihaplanması da omuz ağrısı için önemli nedenler arasındadır. Özellikle romatizmal artrit omuz hareketlerinin kısıtlanmasına yol açabilir.

Çatlak ve kırıklar tedavi edilse, aradan aylar geçmesine rağmen bölgede ağrı oluşmasına yol açabilir. Ağrı ile beraber genellikle şişme yaşanır. 

Boyun ağrısı ya da boyun fıtığı sol omuzda ağrıya neden olan önemli etkenlerden biridir. Sorun uzman bir doktor tarafından yapılan ayrıntılı inceleme ile tespit edilebilir.  

Sol Omuz Ağrısı Tedavisi

Sol omuz ağrıları, omuzdan kaynaklanabileceği gibi başka bir hastalığın belirtisi olarak da ortaya çıkabilir. Bu nedenle tedavi için ilk olarak ağrının neden kaynaklandığı tespit edilmelidir. Ağrı farklı bir hastalık nedeniyle oluşuyorsa neden olan hastalığın tedavisi ile omuz ağrısı ortadan kalkabilir. Sol omuz ağrılarını kontrol altına almak için düzenli olarak egzersiz yapmak tedavide ilk adımdır. Egzersizler ile omuz kasları açılarak daha kolay hareket edilebilir. Sol omuz ağrıları için doktora başvurulduğunda gerekli muayeneden donra doktor kas gevşetici ve losyon reçete edebilir. Bu reçete ağrıların hafiflemesi için faydalı olur.

Uygulanan tedavilere rağmen sol omuz ağrısı geçmiyor ya da hafiflemiyorsa fizik tedaviye gerek duyulabilir. Omuz ağrıları için uygulanan fizik tedavinin başarı şansı oldukça yüksektir.

]]>
Omuz Tutulması https://www.omuz.gen.tr/omuz-tutulmasi.html Tue, 04 Dec 2018 02:54:12 +0000 Omuz tutulması, Omuz ağrıları ve  tutulması insanlarda sıklıkla görülen bir rahatsızlıktır. Omuz ağrılarının en sık nedenlerinden biri omuz kavşağındaki kasların ( rotator manşon) zorlanmaları sonucu oluşuyor. Om Omuz tutulması, Omuz ağrıları ve  tutulması insanlarda sıklıkla görülen bir rahatsızlıktır. Omuz ağrılarının en sık nedenlerinden biri omuz kavşağındaki kasların ( rotator manşon) zorlanmaları sonucu oluşuyor. Omuz kaslarında yırtıklar olabilir ve kasları kemiklere yapıştıran bağlarda ( tendonlarda ) tendinitler olur. Omuzlarda kanlanmanın bozulması da ağrı yapıyor. Hastalar genellikle omzunu tam olarak hareket ettiremezler. Bu ağrılardan çok şikayetçi oluyorlar ve hemen doktora gitmek isterler. Omuzdaki bu ağrıların sorunu omuzdalardan da olabilir ya da başka bir hastalığın sebeplerinden de olabilir. Mesela sol omuzda oluşan bir ağrı kalp damarlarında oluşan bir sorundanda olabilir. Omuz ağrısı karaciğer ve dalak ilgili hastalıklarında başlangıcı olabiliyor. Omuz ağrılarına neden olan bir çok hastalıklar vardır. Çok ağrıyan ve uzun süre geçmeyen omuz ağrısına neden olan enfeksiyon, tümöral, romatizmal gibi hastalıklar da olabiliyor. Bu durumu ertelemeden hemen bir doktora gitmek gerekiyor.

Öncelikle omuzdaki ağrıların omuzda olan sorundan mı yoksa başka bir hastalığın yansıması mı onu bilmek ve ona göre tedavi olmak gerekiyor. Omuzu ağrıyan insanlar omuzuna baktıkları zaman iki omuzun arasında fark varmı ya da ( enfeksiyon ihtimalinden oluşan ) şişlik varmı diye incelemeleri iyi olur. Bazı hastalarda genellikle omzunu hareket ettirdiği zaman bir ses duyduğunu söylüyorlar. Bu omuzda kireçlenmeler de olabilir. Bu röntgenle anlaşılır.

Omuzu ağrıyan insanların omuz kaslarında yırtıklar olabiliyor. Omuz kaslarındaki bu yırtıklar büyük de olabiliyor küçük de oluyor. Hasta omuz eklemini hareket ettiremez, ağrıları ise omuzunu hareket ettirmeye çalışınca artar ve bu durum geceleri oluşur. Bu hastalık çoğunlukla 40 yaşın üstündeki insanlarda daha çok görülüyor. Aslında bu durum çok önemlidir. Omuz ekleminin hareketleri kısıtlanır. Hasta kolunu kaldımakta zorlanıyor, öne, arkaya, yana hareket ettiremiyorsa hemen vakit geçirmeden doktora gidip tedavi olmaları gerekiyor. Bu hastalık ilerlerse hasta elini ağzına bile götürmekte zorluk çeker hale gelebilir.

Omuz Tutulması
Omuz tutulmaları için sıcak ya da soğuk kompres, tamponlar ve ağrı kesici haplar kullanabilirler. Omuz tutulmalarında omuzları sıcak tutmak çok iyi oluyor. Mesela havluyu ütüyle ısıtıp omuzlara koyulduğunda omuz tutulmasının çabuk iyileşmesine yardımcı oluyor. Omuz tutulmaları iki çeşittir. Bunların nedenleri herhangi bir travmaya  (çarpma, kaza ya da zorlamaya) bağlı durumlar olabiliyor. Bir de travmaya bağlı olmayan durumlar. Ama hareketsizliğin büyük bir kısmı travmaya bağlı oluyor. Bu travmalar da direct ( doğrudan ) ya da indirect ( dolaylı) olabiliyor. Omuz tutulmaları insanların ceryanda kaldıkları zamanda oluyor ve üşütmeye bağlı olarak da omuzlar tutulabiliyor. 
]]> Omuz Ağrısı Nasıl Geçer https://www.omuz.gen.tr/omuz-agrisi-nasil-gecer.html Tue, 04 Dec 2018 03:59:31 +0000 Omuz ağrısı nasıl geçer  Vücudumuzda en berbat oluşabilecek durumda olan ağrılardan bir tanesi omuz ağrılarıdır. Ağrının gerçekleşmesinin birden çok sebebi olabilmektedir. Birtakım vatandaşlar çok pc en başında oturup Omuz ağrısı nasıl geçer  Vücudumuzda en berbat oluşabilecek durumda olan ağrılardan bir tanesi omuz ağrılarıdır. Ağrının gerçekleşmesinin birden çok sebebi olabilmektedir. Birtakım vatandaşlar çok pc en başında oturup içerik yazabilirler ve omuzları saatler ardından ağrımaya başlar ve birey çalışamayacak bir duruma gelmektedir. Bir saat dinlendikten ardından, bir ek olarak çalışmaya başlayabilir. Bunun haricinde, soğuktan omuzlar ve beller ağrıyabiliyor. Yalnızca bir tane değil, kişiye yönelik birden çok sebebi olabilmektedir. 
  
Omuz Ağrısı Geçer mi  
Omuz ağrısı geçer mi diye soracak olursanız, şayet önemli bir vaziyet yoksa, dinlenirseniz geçer ama şayet önemli bir vaziyet laf konusu olursa, bunun amaçlı hekime başvurmanız gerekebilir. Önemli bir meseleden kastımız ise, uzunca bir zaman ağrının geçmemesi, ağrıların çeşitli yerlere dağılması ve gibi sıkıntılar olabilmektedir.  

Omuz ağrısının sebepleri nelerdir 
Omuz ağrısının en fazla görülebilen sebebi kaslar, tendonlar ve omuz yapısını ortaya getiren öbür narin dokulardaki zedelenmelerdir. Bu vaziyet bölgeye edinilen darbeler, zıt hareketler ya da omuza çok yük bindiren egzersizler neticesinde ortaya gelmektedir. Boyun kısmında ortaya gelen siniri sıkışmasının ağrısı omuza vurabilir.  

Omuz ağrısı halinde ne vakit hekime gitmek gerekir 
Neden omuz ağrısı çektiğinizi bilmiyorsanız ve iyileştirme  ile ilgili bilginiz yoksa bir hekime görünmelisiniz. Doktorunuz kontrol sonrasında, ağrının sebebi ve bu nedene ilişkili olarak da uyumlu iyileştirme  ile ilgili sizi bilgilendirecektir. Aşağıdaki bulgular profesyonel muayenesine gereksinim duyduğunuz işareti olabilmektedir. 
Omuz Ağrısı Nasıl Geçer 
 • Bir eşyayı kaldırırken zorlanıyorsanız 
 • Eklemde deformasyona sebep olabilecek yaralanmalar sonrasında 
 • Dinlenir haldeyken ya da geceleri omuz ağrısı çekiyorsanız 
 • Kolu kaldırırken zorlanıyorsanız 
 • Eklemde ya da kolda şişlik ve yaralanma varsa 
 • Omuz ağrısı, ateşle beraber görülüyorsa 
 • Öbür sıradan dışı bulgular yaşıyorsanız 
Omuz Ağrısı İçin Ne Yapmalı  
Sürekli olarak da içerik yazan biriyseniz ya da bir çok kez olarak da PC en başında duran biriyseniz, omuzlarınız vakit zaman ağrıyabilir. Bu da omuzlarınızdaki kaslarınızı zorladığınız amaçlı gerçekleşir. Omuz ağrısı amaçlı, bir zaman çalıştıktan ardından dinlenebilirsiniz ve dinlenirken, omuzlarınızı özgür bırakmanız gereklidir. Omuzları zorlamayacak olarak davranış etmeniz gereklidir. Omuzlarınızı belli bir zaman yüksekte tutmak dahi, omuzda yer alan adaleleri gerer, sizi yorar ve her geçen gün ağrı başlar. Bu yüzden her vakit dinlenerek işinizi yapın. Spor ve egzersiz, hayatımızın esasında en önemli parçasıdır. Ne denli egzersiz ve spor yaparsanız, sizin amaçlı o denli iyi olmaktadır. Omuz ağrısı amaçlı, çeşitli egzersizler yer alır ve şayet dinlenmek istemezseniz ki dinlenmeniz en mantıklısı, çalışırken birden çok saniye omuz egzersizlerini inşa ederek, kendinizi rahatlatıp ardından çalışmaya aynı ritimde devam edebilirsiniz. Makalemizin üst kısımlarında omuz ağrısını geçirmek amaçlı tatbik edilen belli bir süre ve tipik yollara değindik ama esasında omuz ağrısı ne türlü geçer diyenler amaçlı en gösterişli teklifimiz bir hekime görünmeleri olacaktır. Nedeni ise bazen omuz ağrılarının bizim dışarıdan bakarak değişiklik edemediğimiz çoğu sebebi bulunabilmektedir. Hanede uygulayacağımız belli bir süre yöntemler yalnızca kısa müddetliğine etki gösterip doğrudan olarak da omuz ağrısı rehabilitasyonuna karşı olmadığından ötürü tam olarak çözüm olamamakta ve ağrıyı tamamı ile kesememektedir. Bu nedenle bir çok kez var durumda olan omuz ağrısı problemleriniz bulunuyorsa en kısa zamanda bir doktordan destek alın.

]]>
Ön Omuz Hareketleri https://www.omuz.gen.tr/on-omuz-hareketleri.html Tue, 04 Dec 2018 21:00:32 +0000 Ön omuz hareketleri, güç kullanıldığında hemen herkesin hangi hareketlerin en güzel ve hangisinin en berbat olduğuna konusunda kesinlikle bir fikri vardır. İster hareketin biyomekaniğini incelesin, arzu eder hareketi yaparken Ön omuz hareketleri, güç kullanıldığında hemen herkesin hangi hareketlerin en güzel ve hangisinin en berbat olduğuna konusunda kesinlikle bir fikri vardır. İster hareketin biyomekaniğini incelesin, arzu eder hareketi yaparken adalelerinin ne denli yandığını göz önüne alsın ya da bir gün sonraki ağrı mühim olsun, her biri en güzel hareketi bilir ya da bildiğini sanır. Peki bilim ve kaslarınız bu konuyla alakalı ne diyor İşte bunu test etmek amaçlı belirli hareketleri yaparken kaslardaki aktiviteyi EMG yöntemiyle ölçtük. EMG davranış esnasında kaslardaki cereyan aktivitesini, başka bir deyişle hudut sisteminin kaslara gönderdiği sinyali ölçüyor ve daha çok miktarda EMG aktivitesi hudut sisteminin daha çok miktarda kas gücü üretmesi manasına geliyor. 
 
Omuzlara egzersizler
Barbell press
90 derece kırık masa üst kısmına oturulur.Bar omuz genişliğinden belli bir süre daha yayvan kavranır. Bar enseden yukarıya gerçek soluk verilerek kaldırılır, soluk alınarak bir daha enseye indirilir. Hareketi yaparken beden yüksek pozisyonunu korumalıdır.
Seated dumbel press
Dik pozisyona sunulan bençte sırtı dayamak suretiyle uygulanır. Avuç içleri karşıya bakacak şekilde omuz hizasına getirilir.Omuz hizasından bu yana soluk verilerek baş üst kısmına denli kaldırılır ve soluk verilerek başlama pozisyonuna getirilir. Eller döndürülerek çalışılırsa omuzlar farklı açıdan çalışmış olabilir. 
Lateral raise
Ayakta duruş pozisyonunda her 2 ele edinilen dambıllar baş hizasına denli dirsekler hafif kırık şekilde ve soluk verilerek kaldırılır,başlama pozisyonuna soluk alınarak indirilir.Hareketi yaparken beden ileri geriye oynatılmamalıdır, serçe parmağı yukarıya geliyor olacak şekilde en üst pozisyon yapılmalıdır. 
Ön Omuz Hareketleri
Barbel behind press neck
Ayakta, normal bench ya da bu davranış amaçlı geliştirilmiş özel Bench'in oturma platformuna oturularak uygulanabilir. Özel askısında duran Barbell, omuz genişliğinden belli bir süre daha geniş ve avuç içleri karşıya bakacak şekilde tutulur. Soluk verilerek baş üst kısmına gerçek, kollar tamamiyle düzelinceye denli kaldırılır. Ardından soluk alınarak kontrollü ve yavaş şekilde yeniden ense arkasına gerçek, trapezius kaslarına yakınlaşıncaya denli indirilir. Sırt dayama platformuna dayanarak uygulanırsa, bel omurları savunmuş olabilir. Bununla Birlikte özel geliştirilmiş ve "Multy Press" olarak bilinen bir makinada da uygulanabilir. 
Barbell front raise
Ayakta, omuz genişliği denli bir açıklıkla, avuç içleri yere bakacak şekilde ve 2 el ile kavranan Barbell, soluk verilerek, önde göz düzeyine denli, kontrollü ve yavaşça kaldırılır. Ardından yeniden, soluk alınarak bacakların üzerine gerçek indirilir.  
Dumbell alternative raise
Ayakta, omuz genişliği denli bir açıklıkla, avuç içleri yere bakacak şekilde kavranan Dumbbell'lar, soluk verilerek, önde göz düzeyine denli, kontrollü, yavaşça ve sıra ile kaldırılır. Ardından yeniden, soluk alınarak bacakların üzerine gerçek indirilir. 
Bent over lateral raise
Ele edinilen dumbbell'larla gövde yere paralel olacak şekilde eğilmek suretiyle başlama pozisyonuna gelinir. Dirsekler ve dizler hafifçe kırık kapasitededir. Avuç içleri birbirine bakacak şekilde tutulan dumbbell'lar, soluk verilerek yanlara gerçek, baş düzeyine gelinceye denli kaldırılır ve soluk alarak bir daha önde birleştirmek üzere indirilir.  
Lying side lateral raiselying side
İki ele edinilen dumbbellarla düz bir sıraya baş dışarıda kalacak şekilde yüzüstü uzanılır. Dirsekler hafifçe kırık ve bacaklar sıranın her 2 yanına arkaya gerçek uzatılmış kapasitededir. Avuç içleri birbirine bakacak şekilde yerde tutulan dumbbell'lar, soluk verilerek yanlara gerçek, baş düzeyine gelinceye denli kaldırılır ve soluk alarak bir daha önde birleş]]> Omuz İncinmesi https://www.omuz.gen.tr/omuz-incinmesi.html Wed, 05 Dec 2018 16:33:24 +0000 Omuz İncinmesi, omuz eklemi kol kemiği ile kürek kemiği arasındaki eklemi oluşturur. Omuz eklemi, vücudun en işlek ve pek çok istikamete hareket serbestliği meydana getiren eklemlerinden birisidir. Böylesine çok işlek omuz e Omuz İncinmesi, omuz eklemi kol kemiği ile kürek kemiği arasındaki eklemi oluşturur. Omuz eklemi, vücudun en işlek ve pek çok istikamete hareket serbestliği meydana getiren eklemlerinden birisidir. Böylesine çok işlek omuz ekleminde hissedilen ağrılara Omuz ağrısı demekteyiz. Omuz ağrısı sıcaklık, ortopedi de bel ve diz ağrısından sonra en sık gördüğümüz ağrı şikayetleri arasındadır. Omuz ağrısı istirahatte, omuzun belli hareketlerinde, omuzun her hareketinde veya hep olabilmektedir. Omuz ağrısı ani, kısa müddetli, birden çok gün sürüp geçtiğimiz veya sürekli olabilmektedir.
 
Omuz Ağrısı Sebepleri Nelerdir

Omuz ağrısı omuzu çevreleyen narin dokulardan, omuz ekleminden, omuzu yaratan kemiklerde ve boyundan iştirak eden sinirlerden kaynaklanabilir. Narin dokulara  ilişkili omuz sıkıntıları en sık omuz ağrısı nedenidir.

Omuz Ağrısı Yaratan Narin Doku Sıkıntıları Nelerdir

Tendinit, bursit, omuz incinmesi ve yaralanmaları, omuz instabiliteleri, çıkıklar, kalsifik tendinitis ve donmuş omuz rahatsızlığı omuz ağrısını yaratan sık sık görülen narin doku sorunlarındandır. Tendon adelelerin ince çizgi halinde uzantıları olup kemiğe yapışan dokulardır. Adele kasılmasıyla tendon hareket ederek yapıştığı kemiği kendisine doğru çeker, böylelikle eklem hareketi oluşur. Tendinitis omuz eklemini yaratan tendonların zorlanmasıyla meydana gelen ödem, seneler içerisinde dejenerasyon dediğimiz yıpranmaları ve yırtılmaları durumudur. Tendinitis halinde sık sık omuz ön tarafında ve omuzu arkaya gerçek döndürme hareketleri esnasında omuz ağrısı hissedilir. Bursitis omuz eklemi ile omuzun tavan dediğimiz akromion içinde bulunan içi sıvı/akışkan dolu kesenin imflamasyonudur. Sıklıkla omuz zorlanmaları, tendinit, rotator manşet yırtıklarında adele şişer ve emflame olabilir. Bunun sonucu olarak bilhassa omuzu yukarıya kaldırma benzeri hareketlerde omuz ağrısı olabilir. Kalsifik Tendinitis omuz eklemini hareket ettiren tendonlardaki zorlanma, küçük yırtılma ve kanamalar sonucu tendon dokusunda kalsiyum çöküntülerinin olmasıyla belirginleşen bir hastalıktır. Kalsifik tendinitin bir öbür özelliği de çok kuvvetli omuz ağrısına neden olmasıdır.

Omuz İncinmesi
Omuz Ağrısında Hangi Vaziyetlerde Tıbbi Destek Almalıyım

Omuz Ağrısında her zaman uzman destek tavsiye edilir. Aşağıdaki vaziyetlerde ise kesinlikle doktora başvurmalısınız:
 • Omuz ağrısı, omuz eklemi yaralanmalarından sonra olduysa, eşliğinde omuzunuzda biçim bozukluğu varsa, omuz bölgenizde açık yara varsa
 • İstirahatte dahi meydana iştirak eden ve gece uykudan kaldıran omuz ağrınız var ise
 • Omuz ağrınız hafif meydana gelmesine nazaran birden çok gündelik istirahat ve ağrı kesici kullanımına nazaran sürüyorsa
 • Kolunu kaldıramıyor ve omuzunuzu hareket ettiremiyorsanız
 • Kolunuzdan faydalanarak normalde kaldırabileceğiniz rastgele bir objeyi kaldırmakta zorluk hissediyorsanız
 • Omuz ekleminizde enfeksiyonu düşündürecek kızarıklık, sıcaklık artışı olması durumu
Omuz Ağrısının Sebebinin Tanısı Ne Şekilde Koyulur

Omuz ağrınızın sürmesi sonucu olarak başvuracağınız ortopedi uzmanı, sizlere bazı sualler sorarak mümkün sebepleri anlamaya çalışacaktır. Ardından omuz ekleminizi ve boyun bölgenizi kontrol edecektir. Kontrol ardından, doktorunuz  omuz ağrınızı tanısıyla ilgili bir fikre sahip olacaktır. Doktorunuz bazen sizlere anında tedavi başlarken bazen de radyografi veya MR benzeri görüntüleme yollarından faydalanabilir.

Omuz Ağrısının Tedavisi Ne Türlü Yapılır

Omuz ağrısının rehabilitasyonu tamamıyla nedene karşı olup koyulan tanıya yönelik uygulanır. Omuz ağrısında en sık kullanılan 
tedavi yöntemleri şu şekilde sıralanabilir:
 • İsti]]> Geniş Omuz https://www.omuz.gen.tr/genis-omuz.html Thu, 06 Dec 2018 10:48:50 +0000 Geniş Omuz: Tüm genç erkeklerin tercihi istediği üçgen vücuda sahip  olup geniş omuzlu olmaktır. Bunu eldi etmek için spor yapmak ve kendimize dikkat etmemiz gerekir. Geniş omuzlara sahip olmak düşünüldüğü kadar kolay olmaya Geniş Omuz: Tüm genç erkeklerin tercihi istediği üçgen vücuda sahip  olup geniş omuzlu olmaktır. Bunu eldi etmek için spor yapmak ve kendimize dikkat etmemiz gerekir. Geniş omuzlara sahip olmak düşünüldüğü kadar kolay olmayacaktır bunu size söylemekte fayda buluyorum. Sakin sizi pes ettirmek için söylediğimi düşünmeyin sadece yorucu ve zorlu bir dönemin sizi beklediğini hatırlatıyorum sizlere. Kaslarınız ağrıyacak, yorulacaksınız, bitkin ve bitap düşecek sizin ama pes etmez devam ederseniz bu alışma süreci 5-7 haftadan fazla sürmeyecektir. Şunu bilin ki istemek ve azimle her şeyi başarabilirsiniz. 
  Geniş Omuzlara Sahip olmak için: en  az haftada 4 kez tüm omuz hareketlerini zorlayıp yapmanız sizin yararınıza olacaktır. Bunlar ön omuzları açmak arka omuzları açmak ve yan omuz bağlarını genişletme hareketleridir. Üst vücudumuzu hareket ettirirken omuzlarımız göğsümüz asla çalışmaz. Bu bölgelerimizi çalıştırmak için ekstradan omuz programları, lateral, bi-lateral ve pres hareketlerini yoğun olarak yapmamız gerekir. 

  Geniş Omuz
  Dambılla çalışma: Dambılı evde ve dilediğiniz yerde çalışabilir mesela sokakta yürürken parkta veya tv izlerken. Dambılı avuçlayıp sanki ağırlığı ittiriyor muş gibi yukarı doğru hamlelerle ittirin dinlenip nefes alıp bu hareketi tekrardan yapın günde  on dakikanızı bu harekete ayırırsanız istediğiniz sonuca merdiven dayamış olacaksınız.

  Dambılla yana açma: Gene bu hareketide yürürken tv izlerken bir arkadaşınızla konuşurken muhabbet ederken yapabilirsiniz. Bu hareket tıpkı dambılı yukarı ittirir gibi bu seferde yana kollarınızı açıp dambılı yanlara ittirirken sağa sola çevirerek yapılabilecek kolay bir harekettir.
  ]]>
  Omuz Sıkışması https://www.omuz.gen.tr/omuz-sikismasi.html Thu, 06 Dec 2018 11:09:01 +0000 Omuz sıkışması, Son senelerde özellikle kadınların günlük hayatlarında kullanmış oldukları çantaların boyutlarının büyümüş olması, kadınların omzuna ağır denebilecek bir yük daha bindirmiş oldu. Old Omuz sıkışması, Son senelerde özellikle kadınların günlük hayatlarında kullanmış oldukları çantaların boyutlarının büyümüş olması, kadınların omzuna ağır denebilecek bir yük daha bindirmiş oldu. Oldukça Büyük ve fazlasıyla ağır çanta taşımak, yoğun olan iş hayatı, bilindiği gibi ev işleri ve eksik olmayan stresin tetiklemiş olduğu omuz sıkışması probleminin kadınlar arasında artmasına neden olduğunu söylemek tam da yerinde olacaktır. Toplumun tahmini olarak yüzde 20’sinde görülen omuz sıkışmasının en çok orta yaştaki kadınları tehdit ettiği bilinen bir gerçek olarak karşımıza çıkmaktadır.                             

  Konumuz olan omuz sıkışmasının vurguladığımız gibi genelde kadınlarda baş göstermesinin başlıca nedenlerini kısaca sıralamak gerekir ise,cam ve halı silmek, perde asmak, ağır bir tencere kaldırmak ile oldukça ağır ve büyük çanta takmak omuz sıkışması problemini da artırıyor. Bu sayede de omuz ağrısı sorunuyla başvuruda bulunan kadın hastaların sayısında ciddi bir artış gözlenmektedir. Omzumuzun eklemi, vücudumuzdaki en fazla hareket açıklığına sahip olan ve stabilitesinin de birçok kısmının yumuşak doku dengesiyle sağlandığı kompleks bir anatomik yapı olmaktadır. Bu yapının içerisinde, omuz kemeri ile kolumuzun baş kısmı arasında ortalama 1 ya da 2 cm’ lik bir mesafe mevcuttur.                                                                                               

  Omuz Sıkışması

  Bu sıkışma sendromunda bu mesafedeki oldukça yağlı yumuşak doku ve adale kirişlerinde açıklanmış bazı sebeplerden ötürü baskıya maruz kalarak meydana gelmiş olan ödem ağrılı hastalık tablosunu oluşturur. Bu sebepler arasında; kas kirişlerinin yapısındaki dejenerasyon, kemik yapılardaki biçim anormallikleri, omuz ve köprücük kemiği eklem iltihabı, bağ yapılarının da sertleşmiş olması, omuzda oluşan biçim bozuklukları, normalden fazla ve aşırı yüklenme, aynı zamanda kürek kemiği ve gövde hareket ritminin bozulması ve dolayısı ile omurga hastalıkları sayılabilir. Anlaşılacağı gibi genellikle kadınların ilgilendikleri işlerden doğuyor olan bu gibi hastalıklar yine anlaşılacağı gibi hastalığa neden olan işlerde daima tedbirli olmak ve bedeninize karşı vicdanlı ve bilinçli bir şekilde davranmak gerekir. Elbette İş ve ev hayatı arasında kadınlar oldukça yoğun bir tempoda çalışıyorlar. Çalıştıkları ortamda yaşadıkları yoğun tempoya ev işleri de aynıyla eklenince omuza fazlasıyla yük binmiş bulunuyor. Kısacası anlaşılacağı gibi, özellikle kadınların omuz sıkışmasına karşı dikkatli olmaları ve narin bedenlerinin yapabildiği kadarını yapmaları fazlasına karşı da tedbirli olmaları öncelikli hedefleri olmalıdır. 

  ]]>
  Omuz Çıkığı https://www.omuz.gen.tr/omuz-cikigi.html Fri, 07 Dec 2018 05:44:39 +0000 Omuz Çıkığı, Glenohumeral eklem diğer adıyla omuz eklemidir. Skapulanın glenoid kavitesi ile humerusun başı arasında olan oynar bir eklem çeşididir. Halk arasında bu kemikler kürek kemiği ve üst kol kemiği olarak bilin Omuz Çıkığı, Glenohumeral eklem diğer adıyla omuz eklemidir. Skapulanın glenoid kavitesi ile humerusun başı arasında olan oynar bir eklem çeşididir. Halk arasında bu kemikler kürek kemiği ve üst kol kemiği olarak bilinmektedir. Bu eklemin hizasına gelen vücut kısmı omuz olarak adlandırılır.

  Omzumuz gün içinde sıkça çalıştırmış olduğumuz bir bölgedir. Çok çalıştığı için de karşımıza birçok sorun ile gelebilir. Omuz eklemi ile alakalı karşılaştığımız en sık sorun omuz ekleminde çıkmadır.

  Omuz Ekleminde Çıkma

  Omuzla alakalı çıkıklarla çok karşılaşırız. Omzumuz genelde kolumuz yukarı doksan derece kalkık iken ve dirseğimizde doksan derece bükük iken çıkar. Üst kol kemiğinin başı oturmuş olduğu kürek kemiğinden ayrılır. Genelde sporcularda gözlenir. Özellikle basketbol ile uğraşanlarda.

  Omuz eklemi çıkığında, eklemin çıktığı taraftaki kol sağlam kola göre daha uzun görünür ve çıkan taraftaki omuzda Apolet belirtisi oluşur. Apolet belirtisi; omuzdaki yuvarlak kavisin keskinleşme durumudur. Çıkık için çok tipik bir bulgudur. Aynı zamanda çıkmış olan kolda hasta müthiş bir ağrı duyar. 

  Çıkık durumunda acilen hastaneye başvurulmalıdır. Çünkü bu bölge çok önemli damar ve sinirler ile komşuluk içerisindedir. Damara bası olursa kolun dolaşımı bozulur ve bu duruma kaslarımız altı saatten daha fazla kansızlığa dayanamazlar. 

  Omuz Çıkığı
  Çıkık durumunda doktorlar dışında kimse çıkığa müdahale etmemelidir. Müdahale sırasında çıkan eklemi zedeleyebilirler, damarı koparabilirler, siniri hasarlayabilirler ve kemiği kırabilirler. Bu yüzden ortopedi ve travmatoloji bölümü olan bir hastaneye başvurmalıdırlar. 

  Çıkık semptomları

  • Çıkık olan kol tarafında hareket sırasında ağrı duyulması.
  • Çıkık olan kol tarafında hareket kısıtlılığı. 
  • Çıkık olan kol tarafında brakial pleksusa bası varsa düşük el.
  • Çıkık olan kol tarafında axiller artere bası varsa nabızların alınamaması. (Çok acil bir durumdur)
  Bu semptomlar hastanın yaşam kalitesini önemli derecede etkilerler. Kol gücü gerektiren işlerde çalışanların durumları daha da zordur. Hastanın yaşam kalitesini ne derecede etkiliyorsa doktora o oranda başvururlar. 
  Çıkıkların tedavisi acildir. Çıkmış omzu yerine koyma doktor tarafından en fazla iki kez denenmelidir. Olmadığı takdirde ameliyata alınmalıdır. Hastanın götürüldüğü hastanede mutlaka ortopedi ve travmatoloji bölümü olmalıdır. 
  ]]>
  Omuz Genişletme Hareketleri https://www.omuz.gen.tr/omuz-genisletme-hareketleri.html Fri, 07 Dec 2018 12:59:27 +0000 Omuz Genişletme Hareketleri, Omuz genişletme hareketleri, genel olarak günümüzde bir çok kişinin yapmak istediği fakat bir türlü sonunu getiremediği hareketlerdir. Genel olarak özellikle ülkemizde sporda sona doğru yani istikrar Omuz Genişletme Hareketleri, Omuz genişletme hareketleri, genel olarak günümüzde bir çok kişinin yapmak istediği fakat bir türlü sonunu getiremediği hareketlerdir. Genel olarak özellikle ülkemizde sporda sona doğru yani istikrar sağlanmadığından pekte bir faydasını sağlayamamaktayız. Bundan dolayı, Türk kası olarak belirtilen göbek nitekim kastan değil yağlı göbeklerdendir. Bundan dolayı, omuz genişletme hareketlerine geçmeden önce şiddetle belirtmek istediğimiz konu kesinlikle sporu bırakmamanızdır. Aksi takdirde yapmış olduğunuz hareketlerin hiçbir faydasını göremezsiniz. Omuz genişletme hareketleri özellikle erkeklerin rüyası olan kaslı kollar ve genişçe omuzlara sahip olmaktır. Bizde sizler için geniş omuzlara sahip olmanız için etkili hareketleri maddeler halinde açıklayacak olursak;
  Omuz Genişletme Hareketleri
  • Şınav İle omuz genişletme hareketleri; Şınav, bilindiği üzere geçmişten bugüne kadar popülerliğini kaybetmeyen omuz genişletme hareketlerinde en etkili yöntemdir. Spor salonlarına ayıracak zamanınız yok veya maddi imkanlardan dolayı gidemediğiniz takdirde evde yurtta her yerde yapabileceğiniz etkili hareketlerdendir. İlk olarak 10 şınavdan başlayarak haftalar ilerledikçe yavaş yavaş artırarak yapabilirsiniz. Aynı zamanda düz olarak şınav çektikten sonra göğüslerin toplanması, kol ve omuzların yan tarafların güçlenmesi için düz şınavdan sonra 5 adette kalçanızı yukarı doğru ve başınızı da yere yakın olarak şınavı çekerek tamamlayabilirsiniz.
  • Dambıl İle Omuz Genişletme Hareketleri; Dambıl bilindiği üzere etkili kullanıldığı üzere bir çok farklı bölgeleri çalıştırmaya yarayan etkili aletlerdendir. Omuz genişletme hareketlerinde ise dambıl ile ilk olarak ayakta düz olarak bel kısımı kesinlikle eğilmemek şartıyla dambılı ileri doğru tuttuktan sonra 90 derece açı yapacak şekilde aşağıdan yukarıya doğru 10 kere kaldırarak omuzları çalıştırabilirsiniz. Aynı zamanda 10 adette yan taraftan kollar kapalı pozisyonda ellerde dambılı aşağıdan yukarı kanat çırpar gibi yaparak omuzları genişletebilirsiniz. Fakat belirtmek gerekirse ilk etapta 2veya 3 kiloluk dambıllardan başlamalısınız. Sonrasında periyodik bir şekilde ağırlıkları artırabilirsiniz.
  • Side Lateral İle Omuz Genişletme Hareketleri; Side lateral hareketi ise aynı şekilde evde dambıllar ile yapabileceğiniz hareketler arasındadır. Genel olarak bunun için 2 adet dambıl kullanarak yapılmaktadır. İlk olarak ayakları omuz seviyesine doğru açarak dik bir pozisyonda durduktan sonra her iki elinizde bulanan dambılları göbek kısımında birleştirin ve ardından derin bir nefes alarak kollarınızı açarak boynunuzu geçmeyecek şekilde boyun hizasına doğru kaldırın ve bırakın. Bu şekilde ilk etapta 10 adetten başlayarak ve aynı şekilde 2-3 kg' lık dambıllar ile başlamalısınız. Periyodik bir şekilde artırarak devem edebilirsiniz.
  • Halter İle Omuz Genişletme Hareketleri ; Halter ile omuz genişletme hareketinde ise ilk olarak düz bir pozisyonda ve ayaklarınızı çok fazla açmayarak halteri ise baldırınız üstünde tutarak ilk etapta derince bir nefes alarak aşağıdan yukarıya doğru baş kısımına kadar kaldırınız. Diğer hareketlerde dambıllar ile çalışılırken genel olarak omuz seviyesinde iken burada baş seviyenize kadar kaldırın. 10 adetten başlayarak artırabilirsiniz. Halterin farkı ise omuzlar ve göğüsler ile birlikte sırt kısmınıda çalıştırmaktadır.
  ]]>
  Omuz Kireçlenmesi https://www.omuz.gen.tr/omuz-kireclenmesi.html Fri, 07 Dec 2018 19:56:25 +0000 Omuz kireçlenmesi, omuz eklemi diz ve kalça ekleminden sonra kireçlenmeden yani artroz etkisinden en fazla etkilenen eklemdir. Omuzda iki eklem yer almaktadır. Bu eklemler asıl omuz eklemi, kol kemiği ve kürek kemiği arasında  buluna Omuz kireçlenmesi, omuz eklemi diz ve kalça ekleminden sonra kireçlenmeden yani artroz etkisinden en fazla etkilenen eklemdir. Omuzda iki eklem yer almaktadır. Bu eklemler asıl omuz eklemi, kol kemiği ve kürek kemiği arasında  bulunan glenohumeral denilen eklemlerdir. Bu eklem bilye ve yuvası şeklindedir. Ayrıca vücutta bulunan en esnek eklem budur. Kol kemiğindeki bilye benzeri yuvarlak başı, burada küçük bir yuvanın içine girmektedir. Kemik başını yuvada tutan kaslar ve yumuşak dokulardır. Kolu aşağıya yukarıya, yan tarafa, vücudun karşısına ya da sırta doğru uzatmaya yardımcı olur. Normal olarak bilye başı içinde bulunan yuvada rahat kayar ve hareketini yapar. Çünkü eklemi meydana getiren kol kemikleri yumuşak yapıda kıkırdak dokuyla korunmaktadır. Ayrıca eklemin sinoyyum denen dokuyla kaplı olması da bunda etkili olur.

  Kireçlenme ostreoartrit eklemdeki aşınma sonucunda ortaya çıkar. Kıkırdak yapı çatlar, pürüzlü bir yüzeye sahip olur. Bu durumda kemik yuvasında yıpranma da olur. Eklem kaygan halini kaybeder, yaptığı hareketlerde kısıtlanma olur. Bunun neticesinde kemik açığa çıkarak, üstünde çıkıntılar oluşur. Eklemdeki koruyucu kıkırdak tabaka bozulduğunu için, hareket kısıtlığı meydana gelir. Kişi omuz hareketleri sırasında hafif bir sürtünme olduğunu belirtir. Omuzdaki kıkırdak hasarının romatoid artrit gibi romatizmaya bağlı hastalıklar neticesinde oluşması ya da travmadan, kemiğin beslenme sorunundan kaynaklanabilir.

  Omuz kireçlenmesi belirtileri

  Omuz kireçlenmesinin en belirgin belirtisi ağrı ataklarının olmasıdır. Genellikle ağrılar kireç depolarındaki çözülmeyle birlikte ortaya çıkar. Kireç depolarının büyüklüğü ölçüsünde ağrılarda şiddetli olur. Hastalarda mekanik sıkışma da görülür. Bu rahatsızlık omuz eklemindeki iltihaplanma nedeniyle de oluşabilir. Bu genellikle romatizma rahatsızlıkları neticesinde olur. Omuzda şişlik, ağrı, kızarıklık gibi belirtiler olur. Müzmin romatizma durumunda ise, ağrıyla birlikte eklem içi kireçlenme oluşur.

  Omuz Kireçlenmesi
  Omuz kireçlenmesi tedavisi

  Vücudunuzdaki diğer eklemlerdeki kireçlenmede olduğu gibi omuz kireçlenmesinde tedavide ilk olarak ağrı kesici ilaçlar, fizik tedavi uygulamaları, eklem içi enjeksiyonlar uygulanır. Bunların başarı oranı kireçlenmenin derecesine göre değişir. Erken aşamalarda oldukça yararlı olur. Eklem kireçlenmesi normalde hızla ilerleyen bir rahatsızlıktır. Kıkırdak hasarı ilerlerse, tedavide eklem protezi uygulanmak zorunda kalınır.

  Kol kemiği başı ya da yumuşak dokuda hasar oluşmuşsa, fakat kürek kemiği tarafında olan glenoid hasar görmemişse, sadece kemik başının değiştirilmesi yeterli gelebilir. Humerus başı çıkarılarak, kol kemiği bu takılacak sapı tutması için hazırlanır. Sap tutturulduktan sonra, metal sap bu yeni sapın üzerine yerleştirilir. Buna parsiyel eklem protezi denir.

  Hem kol kemiği başında, hem de yuvada yıpranma olursa, kemik başı yuvarlağının ve yatağın değiştirilmesi gerekebilir. İlk olarak yıpranan humerus başı çıkarılarak, kol kemiği bu sapı tutacak şekilde hazırlanır. Daha sonra yuva hazırlanarak, buraya sabitlenir. Sonra sap kol kemiği içine sokularak, metal yuvarlak bu sapa tutturulur. Buna total eklem protezi denir.

  Yapılan ameliyattan sonra omuz ekleminin hareketlerini açıcı, omuz çevresindeki kasları güçlendiren egzersizler yapılmalıdır. Tedavinin bunlarla desteklemesi başarı oranını arttırır. Omuz kireçlenmesi protez ameliyatlarının uygun şekilde, deneyimli cerrahlar tarafından yapılması halinde, yakınmalar büyük oranda düzelir. Genellikle 1,5-2 ay içinde hastalar eski düzenlerine geri dönebilir.
  ]]>
  Boyun Ve Omuz Ağrısı https://www.omuz.gen.tr/boyun-ve-omuz-agrisi.html Sat, 08 Dec 2018 09:50:56 +0000 Boyun ve omuz ağrısı, aynı sebepten de farklı sebeplerden de oluşabilirler. Tümör gibi önemli bir sebebi de olabilir, sadece kas çekilmesinden de kaynaklanabilir. Boyun ve omuz ağrısı yanma hissi olan bir ağrıyla da olabili Boyun ve omuz ağrısı, aynı sebepten de farklı sebeplerden de oluşabilirler. Tümör gibi önemli bir sebebi de olabilir, sadece kas çekilmesinden de kaynaklanabilir. Boyun ve omuz ağrısı yanma hissi olan bir ağrıyla da olabilir, çok keskin bir ağrıyla da yaşanabilir. Boyun ve omuz ağrısının, başka belirtileri de vardır. Şişme, güçsüzlük, uyuşukluk, deri rengindeki değişme bunlardan bazılarıdır.

Boyun ve omuz ağrısının en büyük sebebi, duruş bozukluklarıdır. Eğer saatlerce kambur bir şekilde oturuyorsa, mutlaka boyun ve omuz ağrısı yaşanılacaktır. Kaslardaki zedelenme, boyun ve omuz bölgesinde mutlak bir ağrı yapacaktır. Boyun ve omuz bölgesinde oluşacak kireçlenme veya iltihaplanma da boyun ve omuz ağrısı yapacaktır. Çok nadir rastlanan bir durumda olsa, kanser yada tümörde boyun ve omuz ağrısı sebebi olabilir. Boyun ve omuz ağrısı, kalp rahatsızlıklarının da belirtileri arasındadır. Mesela kalp krizi geçiren birinde sol omuz ve boyun ağrısı olduğu bilinmektedir. Kürek kemiğindeki zedelenme, omuz ve kas bağlarındaki hasarlarda omuz ve boyun ağrısına sebep olabilir. Boyun fıtığı da bu ağrıların nedenlerindendir. Boyun fıtığın da boyun ve omuz ağrısı dışında kol ağrısı baş ağrısı hatta göğüs ağrısı bile görülebilir. İlerleyen durumlarda güçsüzlük bacaklara kadar iner.

Boyun Ve Omuz Ağrısı
Boyun ve omuz ağrılarına, önemsiz bir zedelenme yol açıyorsa evde uygulanacak bazı yöntemler bu ağrıları hafifletecektir. Omuz ve boyun egzersizleri yapmak, bu bölgeyi dinlendirmek ve fazla yüklenmemek iyileşme sürecini hızlandırabilir. Eğer ağrı olan yerde şişmede varsa saat başı uygulanacak soğuk pres fayda edecektir. Soğuk presi 15 er dakika uygulamanız yeterli olacaktır. Aynı zamanda ilaç kullanılması gerekiyorsa doktor kontrolünde ağrı kesici yada iltihap önleyici ilaçlar kullanılabilir. Bazı durumlarda doktor tavsiyesi ile medikal malzemeler de kullanılmaktadır. Ağrıyla beraber uyuşma ve güçsüzlük de oluşmuşsa acilen doktora gidilmelidir. Ayrıca boyun ve omuz ağrısına yine bir göğüs ağrısı, bulantı yada terlemede eşik ediyorsa derhal zaman kaybetmeden bir sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır.
]]> Omuz Kası Geliştirme https://www.omuz.gen.tr/omuz-kasi-gelistirme.html Sat, 08 Dec 2018 22:39:04 +0000 Omuz Kası Geliştirme, Vücut geliştirmede yada vücudunuza hoş bir görünüm kazandırmada en etkili yollardan birisi omuz geliştirmedir. Omuzların genişliği ve hacimsel olarak büyüklüğü estetiksel olarak hoş bir görünüm kaz Omuz Kası Geliştirme, Vücut geliştirmede yada vücudunuza hoş bir görünüm kazandırmada en etkili yollardan birisi omuz geliştirmedir. Omuzların genişliği ve hacimsel olarak büyüklüğü estetiksel olarak hoş bir görünüm kazandırır. Yapılan omuz geliştirmede sadece hoş bir görüntü kazanmakla kalmaz aynı zamanda omuzda oluşabilecek rahatsızlıkları en aza indirmiş olursunuz. Omuz kaslarının geliştirilebilmesi için omuzun her yönündeki kasların çalışması gerekir. Ön, yan ve arka omuz olarak tabir edilen kaslar aşamalı olarak ve düzenli olarak geliştirilebilir. Peki biz omuz kaslarımızı nasıl geliştiririz, nasıl ön plana çıkartırız tabi ki bu soruların cevapları olan birden çok egzersiz hareket vardır. Şimdi sırayla bunları inceleyelim.

 • Front Press: Sırtınız dik olacak bir şekilde bir sandalyeye veya sehpaya oturun. Kaldıracağımız barı göğsünüzün üstüne yerleştirin daha sonra derin bir nefes alın ve barı dik bir şekilde belinizi hiç oynatmadan başınızın üstüne doğru ittirin. Barı başınızın üstüne getirdiğinizde nefesinizi bırakın ve tekrar aynı konuma gelin. Bu hareketi setler halinde size en uygun şekilde yapabilirsiniz. Ufak bir hatırlatma olsun bu hareket ayakta da yapılabilir.

 • Back Press: Biraz önceki hareket gibi yine dik bir şekilde bir sehpaya veya sandalyeye oturun. Bu sefer barı göğsümüze değil ensenize yerleştirin ve derin bir nefes alın. Kullandığınız barı dik bir şekilde belinizi hiç bükmeden başınızın üzerine doğru ittirin. Bu işlemin bitişinde nefesinizi bırakın ve tekrar aynı konuma geri dönün. Bu hareketi de setler halinde kendinize uygun şekilde tamamlayın.

 • Lateral Raises: Her iki elinize ağırlığını kendinizin belirlediği dambılları alın ve ayaklarınızı omuz genişliğinde olacak şekilde açın. Ellerinizdeki dambılları yanlara doğru omuz hizanıza kadar kaldırın ve kaldırırken nefes verin. Nefesinizi bıraktıktan sonra tekrar aynı konuma gelin.

 •  Bent Over Lateral Raises : Ayaklar omuz genişliğinin yarısı kadar açık ve dizler hafif bükülü olarak durun. Belinizi hafifçe öne doğru eğin ama sırtınız düz bir pozisyonda olsun. Ellerinize dambılları alın ve dirseklerinize hafif bükerek tutun. Derin bir nefes alın ve dambılları yana doğru kaldırın. Kaldırdıktan sonra nefesinizi bırakın.

 • Side Lying Lateral Raises: Yere vücudunuz yan olacak şekilde uzanın. Bir elinizle yerden destek alın diğer elinizle de dambılı yandan yukarı doğru kaldırın. Kaldırmadan önce yine derin bir nefes alın ve hareket sonunda nefesinizi bırakın.

 • Omuz Kası Geliştirme
 • One Arm Dumbbell Press: Oturarak yapılan bu harekette dambılları altından tutun ve omuzlarınızın üzerinde tutun. Nefes alarak kollarınızı sırayla yukarı kaldırıp indirin. Hareket sırasında dambılları tutarken başparmak karşıya baksın.

 • Dumbbell Front Raises : Ayaklarınız omuz hizasının yarısı kadar açık olsun Elinize aldığınız dambılları baldırlarınızda olacak şekilde tutun ve derin bir nefes alıp sırayla omuz hizanıza kadar kaldırın.

 • Barbell Front Raises : Ayaklarınız yine omuz hizasının yarısı kadar açık olsun. Sırtınız dik bir şekilde karın kaslarınızı kasarak barı iki elinizle de tutun. Kollarınızı gerin ve barı baldırlarınızdan baş hizasına kadar kaldırın. Yine vücudunuzu gerginleştirip barı yavaşça aşağıya indirin.

 • Upright Rows: Ayaklar yine omuz hizasının yarısı kadar açık olacak. Ellerimizi omuz genişliğinden biraz daha fazla olarak açıp barı iki elimizle kavrıyoruz. Dirsekleri büküp barı kaldırıp indiriyoruz hareket esnasında ağır davranıyoruz.

 • Seated Dumbbell Press: Sırtınız dik olacak şekilde bir yere oturun ve dambılları üstten tutuş stiliyle tutun. Daha sonra omuzlarınızın üzerine doğru kaldırmaya başlayın. Nefes alarak dambılları yukarı itin ve nefes vererek yavaşça geri indirin.

 • One Dumbbell Press: Ayaklar omuz genişliğinin yarısı ka]]>